Yogayla Zayıflamak Mümkün Mü

yogayla zayıflamak mümkün mü
yogayla zayıflamak mümkün mü

Yoga kasların güçlenmesini ve uykunun iyileşmesine yardımcı olduğunu sık sık duymaktayız. Peki, yogayla kilo vermek mümkün mü?

Yapılan araştırmalar sonucunda doğru uygulanan yoga egzersizi yaşam değişikliği haline gelmektedir. Sonuç olarak duygusal yemenin azalması ve fiziksel aktivitenin artış göstermesine yardımcı olmaktadır. Yoga seanslarının sırt ağrısı ve eklem ağrısının azalmasını sağlayarak daha fazla spora teşvik etmesi söz konusudur.

2016 yıllarında yayınlanan bir araştırmada yoga ile zayıflandığı belirtilen 20 yetişkinle görüşmeler sağlanmış, araştırmanın sonucunda kilo kaybının psikolojik geçişler, yoga topluluğu ve sağlıklı beslenme ile geçişe dayandığı tespit edilmiştir.

Yoga İle Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı

  • Sakin davranın: Yogaya ya da diğer egzersizlerden birine başlamanın püf noktası giriştir. Yeni başlayan biriyseniz ani ve sert hareketlerden uzak durmanızı öneririz. Esnekliği özgür bir şekilde kazanmak ve güvenle devam etmek için takibi kolay hareketleri başlangıç planınıza alın.
  • Düzenleme yapın: Zayıflamak ve form kazanmak için ihtiyacınıza göre yoga pozisyonlarını tercih etmelisiniz. Ayakta durmaya engel eklem veya dizde sakatlık varsa sandalye yogasına bir göz atmanızı öneririz.
  • Egzersiz planınızı çeşitlendirin: Yogayı bisiklet sürme, koşu ve yürüyüş gibi kalp atış hızınızı arttıracak aerobik egzersizler ile birlikte yapmanızı öneririz.
  • Pes etmeyin, düzenli bir şekilde yoga yapın: Yoga, yavaş yavaş gelişim sağlayan alışkanlıklardandır. Kilo verme döneminde hangi yoga stilini tercih etsenizde sadece bir kez yaparak işe yaraması mümkün değildir. Mutlu hissettiğiniz, haftalık daha sık yapabileceğiniz egzersizleri seçin ve sonucu görebilmek için hedefe sadık kalmalısınız.
  • Sizlere uygun eğitmen ve sınıfı bulun: Mükemmel bir uyum hemen elde etmek mümkün olmayabilir. Fakat daha rahat hareket edebileceğiniz ortamı ayarlamanız mümkündür. Yoga stillerinin her biri ayrı amaca yönelik hizmet sağlar. Bazıları daha fazla meditasyona odaklı olurken bazıları güçlendirme hareketlerine odaklanmaktadır. Burada önemli olan sürdürülebilir yoga pratiği yapmaktır. Böylece uzun sürede etkilerini daha iyi bir şekilde görürsünüz.
  • Profesyonel destek alın: Yogayı kilo verme döneminin bir parçası olarak getirmekten emin değil misiniz? Veya diz ağrınız ya da sağlık sorununuz mu var? Yeni bir döneme girdiğiniz için bulanmış olabilirsiniz. Özel sağlık hedeflerinize uygun bir program oluşturulması için doktorunuzdan rehberlik isteyiniz. Doktorunuzun sizlere yogayla ilgili uzman fizyoterapiste veya beslenmenize destek olmasıyla diyetisyene yönlendirerek destek sağlayabilir.