Yo Yo Diyeti Nedir

yo yo diyeti nedir
yo yo diyeti nedir

Yo yo diyeti, kısıtlı olarak yemek yeme ve bir de aşırı yemek yeme döneminde meydana gelir. Kısa bir sürede büyük oranda kilo kaybının yaşanmasını sağlayan bu diyet, uzun bir sürede ise fayda sağlamamaktadır. Peki, yo yo diyeti nedir? 

Yo Yo Diyeti Nedir

Yo yo diyeti, vücudun şaşırmasını sağlayarak kilo verdirmeyi hedefleyen bir diyet çeşididir. Diyet öncesinde almış olduğunuz kalori miktarı 1800 ise bu miktar 1200 kaloriye kadar düşmektedir. Vücut günlük olarak 1200 kalori almaya başladığında ise bu miktar 1800 kaloriye çıkartılır. Metabolizmanın şaşırmasını sağlayan bu diyet yöntemi, kısa bir süre içersinde yüksek kilolar vermeyi sağlamaktadır.

yo yo diyeti sağlığa zararlı mı
yo yo diyeti sağlığa zararlı mı

Yo Yo Diyeti Sağlığa Zararlı Mı

Yo yo diyeti tıp üzerinde diğer şok diyetler gibi sağlık açısından zararları bulunmaktadır. Kısa bir süre içerisinde kilo kaybının yaşanması için diyetler, uzun sürede o verilen kiloların geri alınabilmesine sebep olması gibi sağlığı da olumsuz yönde etkilemektedir. Yo yo diyetinin de sağlığa olumsuz etkileri bulunmaktadır. Yo yo diyetinde uygulanmakta olan kalorinin düşürülmesi ve arttırılması iştahın daha fazla açılmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle de uzun sürede verilen kiloların daha sonrasında geri alınabileceği anlamına da gelmektedir.

Kilo verme döneminde vücut kas ve yağ kütlesinde azalma olur. Bu yöndeki şok diyetlerin ise kaybedilen kas kütlesi oldukça fazladır. Aslında sağlıklı bir diyet programının amacı kiloyu yağdan vererek kas kütlesini korumaktır. Uzmanlar tarafından yo yo diyetinin diyabet riskinin artmasına neden olacağından ve kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkartmasıyla birlikte kan basıncında artış göstereceğinden dolayı bu diyet yöntemini önermemektedir.

Herhangi bir diyet programına başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Diyet programları her zaman kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Metabolizmanıza uygun bir beslenme listesiyle de kolay bir şekilde kilo verebilir aynı zamanda sağlığınıza da zarar vermemiş olabilirsiniz.

Yo Yo Etkisi Ne Demek

Kısaca yo yo etkisinin ne anlama geldiğini anlatmak gerekirse; kalori kısıylayıcı bir diyeti uyguladıktan sonra istemiş olduğunuz kiloya kavuştunuz. Daha sonrasında normal yemek yemeye başladığınız da kısa bir süre içerisinde vermiş olduğunuz kiloların hepsini almaya ve hatta başlangıçtaki kilonuzun üzerine çıktınız. Beslenme uzmanları da bu durumu yo yo etkisi olarak tanımlamaktadır.

Yo Yo Döngüsü Nedir

Yo yo döngüsü, kişinin vücudun uygulamış olduğu şok diyet döneminde açlığa alışmasından kaynaklanmaktadır. Açlık durumuna alışan vücut, normal yemek yeme düzenine geçiş sağlandığında tekrardan aç kalabilirim dürtüsü ile birlikte hareket eder ve fazladan alınan enerjileri vücutta yağ deposu olarak birikim sağlamaya başlamaktadır.

Yo Yo Diyeti Kilo Alma Nasıl Yapılır

Yo yo diyeti, en iyi kilo alma yöntemleri arasında yer almaktadır. Dört gün boyunca yüksek kalorili besinler, yiyecekler tüketin, kalori açısından zengin bir diyet yapınız. Daha sonra üç gün boyunca daha çok kalori içeriğine sahip yiyecekleri tüketin. Bu durum sonucunda zayıflamak isteyen şişman kişilerin başına sık sık rastlanmakta olan bir olaydır.