Yeşil Kırmızı Elma Kaç Kalori Diyette Elma Yenir mi

elma kaç kalori diyette elma yenir mi
elma kaç kalori diyette elma yenir mi

Ülkemizde bol yetişen, çeşitleri bulunan ve bol sulu olan elma lezzetiyle de hepimizi cezbetmektedir. İçeriğinde bol sıvı bulunduğu için ferahlatıcı bir meyvedir. Ancak özellikle şişman ve obez olanlar ile diyet yapanlar, elmayı tüketirken kalorisine dikkat ettiklerinden elmanın kaç kalori içerdiğine dair çok sık araştırma yapmaktadırlar. Elmanın kaç kalori olduğuna ve içerdiği besinlere dair tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Popüler bir meyve olan elmanın tatlısından ekşisine, kırmızısından yeşiline, hatta sertlik derecesine göre dünyada binlerce çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca diyabet riskini düşüren elma sağlığa oldukça faydalı bir meyvedir. Bir insanın günlük beslenmesinde elma yemesi için sayısız neden sayılabilir. İnsanlar, sağlıklı bir besin olan elmanın en fazla kilo verdirip verdirmediğini merak etmektedir.

kırmızı elma kaç kalori
kırmızı elma kaç kalori

İçerik Başlıkları

Kırmızı Elma Kaç Kalori

Orta boyutta bir elmanın neredeyse yüzde 86’sı sudur. Bu kadar bol sulu bir meyve olan elma vücudun sıvı ihtiyacının bir kısmını da karşılar. Meyvelerdeki bol sıvı ise vücuda giren kalori miktarını düşürmektedir. Çünkü besinlerin içeriğindeki bol sıvı kalori değerini düşürmektedir. Kalorisi düşük olan elma lif bakımından zengin bir meyvedir. Peki kırmızı elma kaç kalori dir? Orta boyutta bir kırmızı elma tükettiğiniz zaman vücudunuza 95 kalorinin yanı sıra bol miktarda sıvı ve lifte girer. Ayrıca elmalar, hem kalori alımını, hem de kilo kaybını azaltır.

yeşil elma kaç kalori
yeşil elma kaç kalori

Yeşil Elma Kaç Kalori

1 adet yeşil elma kaç kalori sorusunun cevabı; 52 kaloridir. Yeşil elma yapısı ve içeriğindeki besin değerleri bakımında diyetlerde en çok tercih edilen besinlerden bir tanesidir. Yeşil elma antioksidan etkisi sayesinde de kanserden koruyucu özelliği taşımaktadır. Diyette yeşil elma yenir mi sorusuna evet cevabı verebiliriz.

Elmalarda Karbonhidrat Değeri

İçeriğinde 95 kalori barındıran orta boyutta bir elmanın karbonhidrat değeri ise 25 gramdır. Bu değer, iki dilim ekmek ile denktir. Elmalardaki karbonhidratın 4,4 gramı liflerden alınsa da önemli bir kısmı şekerden alınır. Vücuda giren karbonhidrat alımı takip ediliyorsa büyük boyuttaki elmaların 35 gram ya da daha fazla karbonhidrat içerdiğinin bilinmesinde fayda var.

Bir Dilim Elma Kaç Kalori

1 dilim elmanın içerdiği kalori miktarı özellikle diyet yapan insanlar için çok önemlidir. Çünkü diyet yapanlar, vücutlarına giren her bir kaloriyi hesap ederek beslenirler. 1 dilim elmanın içeriğindeki kalori değeri elmanın boyutuna ve gramajına göre değişebilmektedir. 20 gram gelen 1 dilim orta boy elmanın kalori değeri 10’dur. 30 gram gelen bir büyük dilim elmanın kalori değeri ise 16’dır.

Diyette Elma Yenir mi?

Lif bakımından zengin olan elma kalorisi düşük olduğu için kilo vermeyi kolaylaştırır. Özellikle öğün arasında ya da öğünden önce tüketildiği zaman kilo vermede önemli bir yardımcıdır. Uzun süre tokluk hissi verdiği için diyet yapanların mutlaka tüketmesi gereken bir besindir. Elmanın sadece kalorisi değil, içerdiği sodyum ve yağ oranı da düşüktür. Örneğin orta boy bir elmada 1 gramdan daha az yağ bulunmaktadır. Ayrıca lif, mineral, antioksidan ve vitamin açısından oldukça zengin olan elma, vücudun gereksinim duyduğu diğer temel besinleri de karşılayarak metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Yine elmanın içeriğindeki pektin kan şekerini düzenlediğinden vücutta daha fazla yağ yakılmasını sağlar. Diyette elma tüketmek vücuda daha fazla enerji sağladığından kendinizi zinde hissedersiniz. Elma, fiziki performansı iyileştirerek vücutta daha fazla kalori yakar. Dengeli bir diyet yaparak zayıflamak ve sağlıklı yaşamak için elma diyetlerin vazgeçilmez besin maddesidir.

Hangi Elma Daha İyi Kilo Verdirir, Yeşil mi Kırmızı mı?

Hangi elma çeşidinin daha iyi kilo verdirdiğine dair dünyada birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar neticesinde ortaya çıkan ortak sonuç ise yeşil elmanın daha iyi kilo verdiğidir. 100 gram gelen yeşil elmanın içeriğinde 53 kalorinin yanı sıra uzun süre tokluk hissi veren bol miktarda lif vardır.

yeşil elma daha iyi kilo verdirir

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Tam bir pektin deposu olan elma, kan şekeri seviyesini düzenler ve vücutta yağ yakımını hızlandırır. Elmanın içeriğindeki yüksek lif uzun süre tokluk hissi verdiği için elma, aç kalmadan zayıflamak isteyenler için önemli bir meyvedir. Ayrıca elmanın temel minerali olan potasyum yüksek miktarda tüketildiği zaman kalp sağlığını korumaktadır. Elmanın içeriğindeki vitamin ve elementler vücudu güçlendirdiği gibi bağışıklık sistemini de dengelemektedir. Günümüzün vebası olan kanser rahatsızlıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Elmanın içeriğinde yüksek oranda flavanoidler, diyet lifleri ve antioksidanlar vardır. Besin değeri oldukça yüksek olan elmanın içeriğinde bol miktarda vitamin vardır.

Uzmanlar, elmanın sağlığa faydasını tanımlarken ‘one apple a day, doctors a way’ derler. Yani beslenmenin güç merkezi olan elmayı günde 1 adet tüketirseniz, doktorlardan uzak durursunuz. Meyveler içerisinde antioksidan bakımından en güçlüler arasında yer alan elma, vücudun üretemediği ve besinlerden alınması gereken tam bir C vitamini kaynağıdır. Kış mevsiminin soğuk günlerinde oldukça yaygın olan enfeksiyonlara karşı vücudu koruyan elma, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklarla daha iyi mücadele etmesine yardımcı olur. Elmanın hücreleri yenileyici faydası da vardır.

İçeriğindeki E vitamini ile sağlıklı cilt, saçlar ve tırnaklar için vazgeçilmez bir besindir. Yine içeriğindeki A vitamini kemik, göz, diş ve dişeti sağlığı için çok önemlidir. Elmanın içeriğindeki A vitamini vücuttaki dokuları onardığı gibi hücreleri de yenilemektedir. Bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı güçlü bir şekilde mücadele edebilmesinde A vitamini etkin bir role sahiptir.

Yeşil Elmanın Sağlığa Faydaları

Kilo vermede yardımcı olan yeşil elma diyet listelerinin önemli besin maddeleri arasındadır. Bir adet yeşil elmanın içeriğinde sadece 80 kalori vardır. İçeriğinde bol miktarda karbonhidrat ve aminoasit barındıran yeşil elma, tam bir enerji deposudur. Şişman ya da obez olup zayıflamak isteyenler, hem tok kalmak, hem de enerjik olmak istiyorlarsa her gün aç karnına bir adet yeşil elma yemelidir.

Sabahları aç karnına yenilen 1 adet yeşil elma, vücudun şeker gereksinimini azaltacağından diyabet rahatsızlığını engeller. Kalp ve damar sağlığını koruyucu etkisi vardır. Örneğin aç karnına tüketilen yeşil elma yüksek kolesterolü dengelediği gibi atardamarlarda plak oluşmasını engeller. İçeriğindeki potasyum sayesinde kaslar ve kalp üzerinde koruyucu etkisi olan elektrolitleri dengede tutar. Kalp ve beyni olumsuz etkileyen iltihap oluşumunu engeller. Antioksidanlar sayesinde hücresel yapılanmayı ve yenilenmeyi sağladığından dolayı erken yaşlanmayı engeller. Her sabah aç karnına yenilen yeşil elma, içeriğindeki lif sayesinde kronik kabızlık hastalığını tedavi eder. Sindirim sistemini düzenleyici etkisi vardır.

Yeşil elmanın içeriğindeki antioksidan beyine ciddi zarar veren serbest radikallerin oluşmasını engellediği için beyin sağlığının korunmasında önemli bir besindir. İçeriğindeki C vitamini, flavanoidler ve magnezyum sayesinde beyin hücrelerine oksijen sağladığı gibi hücreleri yeniler.

Dişte plak oluşmasını engeller. Yeşil elma sabahları aç karnına tüketilirse dişlerde bakteri plakları oluşmaz. Yeşil elmanın içeriğindeki asitler dişleri temizlediği gibi tükürük oluşumunu artırmaktadır. Yeşil elma, ph düzeyini dengelediğinden ağızda koku oluşmaz.

Kırmızı Elmanın Sağlığa Faydaları

Anadolu’nun birçok yerinde yetiştirilebilen kırmızı elma, damağa hoş gelen aromasının yanı sıra bol sulu bir meyvedir. Kırmızı elma türü içerisinde kepekli elma olarak anılan elma çeşidi mide ve bağırsak tembelliğini engellediği için vücuda kayda değer kalori yaktırmaktadır. Parkinsonizm ve Alzheimer gibi ciddi beyin rahatsızlıklarını kırmızı elmanın içeriğindeki bazı kimyasallar önlemektedir. Kırmızı elmanın içeriğindeki bazı antioksidanlar, beyin hücrelerini oksidatif stresin neden olduğu nörotoksiditen rahatsızlığından korur.

Astım rahatsızlığına karşı koruyucu etkisi vardır. Ayrıca daha az hastalanmak için kırmızı elma tüketimini ihmal etmemek gerekir. Saçları kökten uca kadar onarıcı ve güçlendirici etkiye sahiptir. Bu nedenle gür ve güçlü saçlara sahip olmak isteyenler için kırmızı elma çok iyi bir besin kaynağıdır. Kırmızı elma düzenli tüketildiği takdirde hazımsızlığı ve mide kramplarını engelleyerek mide sağlığını korumaktadır. Kolesterolü düzenlemektedir. Vücuttaki yağlanmayı en asgari düzeye indirir.

Elma Suyunun Sağlığa Faydaları

Alzheimer başlangıcının engellemesinde elma suyu önemli bir yardımcıdır. Vücuda çok ciddi miktarda nem sağlamak için elma suyu tüketimi önemlidir. Saç ve saç derisi sağlığı açısından da çok önemli bir besindir. Deri ile ilgili sağlık sorunları için doğal bir katkı sunar. Kepek ve kafa derisi sorunları için elma suyunun saç derisine birkaç dakika uygulanması ciddi fayda sağlar.

Elma suyunun içeriğindeki A vitamini görme düzeyini artırdığı gibi göz bozukluklarını engellediğinden göz sağlığı için yararlıdır. Safra kesesinde taş oluşumunu engeller. Kemik sağlığına çok ciddi katkı sağlar. Bağırsak sorunlarının çözümünde oldukça etkilidir. Vücudunda demir eksikliği olanlar elma suyunu kesinlikle içmelidir. Cildi sıkılaştırmasının yanı sıra cildi güzel gösterir. Her gün içilen bir bardak elma suyu, bünyeyi rahatlatmanın yanı sıra antioksidan bir etki yaratmaktadır.

Elma Diyeti Nasıl Yapılır?

gün gün elma diyeti
gün gün elma diyeti

Etkili ve hızlı kilo vererek acil zayıflamak isteyenler için elma diyeti en iyi diyetler arasında yer almaktadır. Elma düşük kalorili bir besin olduğundan elma diyeti ile hiç zorlanmadan zayıflamak mümkün. Ayrıca lifli gıdaların kilo vermede önemli bir yardımcı olduğu birçok bilimsel araştırma ile de ispatlanmıştır. Elmada tam bir lif kaynağı besindir. Elma diyeti ile 5 günde 7 kilo verilmesi mümkün. Elma diyetleri uygulandığı sürece günlük 8-10 bardak su içilmeli ve 1 saat yürüyüş yapılmalıdır. İşte 5 günde 7 kilo verdiren elma diyetinin tarifi;

1. Gün Elma Diyeti

Açlık hissedildiği zaman tokluk hissedene kadar elma yenilmeli ve gün içerisinde 10-12 bardak su içilmelidir.

2. Gün Elma Diyeti

Kahvaltıda doyana kadar elma yenilebilir. Öğlen yemeğinde limon ya da sirke soslu yeşil salata ve az bir şeyde süzme peynir yenmelidir. Akşam yemeğinde ise sabah kahvaltısında olduğu gibi doyana kadar elma yenmelidir.

3. Gün Elma Diyeti

Sabah kahvaltısında bir dilim kepekli elma, bir parça tavuk ya da et ve bir elma yenmelidir. Öğlen yemeğinde tek bir tane salatalık, havuç ve kerevizden oluşan salata yenmelidir. Akşam yemeğinde ise yine doyana kadar elma yenilmelidir.

4. Gün Elma Diyeti

Sabah kahvaltısında bir dilim kepekli elma, bir parça tavuk ya da et ile bir elma yenilmelidir. Öğlen yemeğinde sebze salatasının yanında 100 gr balık yenilebilir. Akşam yemeğinde ise yağsız olması koşuluyla 1 su bardağı süt ve akşamdan bir yemek kaşığı yulaf suda bırakılır. Suyu süzülen yulaf, süte karıştırılarak yenilebilir.

5. Gün Elma Diyeti

Kahvaltıda 1 adet elma, 1 adet pişmiş yumurta ve 1 dilim kepekli ekmek yenilebilir. Öğlen yemeğinde 1 kase salatanın yanında 1 parça ızgara tavuk yenmelidir. Akşam yemeğinde ise doyana kadar elma tüketilebilir.

Diyet tarifi pek hoşunuza gitmeyebilir ama 5 günde 7 kilo verdirdiği düşünüldüğü zaman uygulanmaya değer bir diyet olarak kabul edilebilir.