Yeşil Erik Kaç Kalori

yeşil erik kaç kalori
yeşil erik kaç kalori

Tüketimini sağlamış olduğunuz her besinin bir kalori değeri bulunmaktadır. İnsanların gün içerisindeki tüketimini sağlaması gereken bir kalori miktarı bulunmaktadır. Özellikle de diyet dönemindeki kişilerin tüketmiş oldukları yiyeceklerin kalori değerlerini merak etmektedir. Yeşil erik de bunlar arasında yerini almaktadır. Peki, yeşil erik kaç kalori? Yeşil eriğin faydaları nelerdir?

Eriğin içeriğinde A,C ve K vitaminleri yer almaktadır. Bununla birlikte içeriğinde folat, B1 vitamini, fosfor, kalsiyum, çinko, florür, potasyum yer almaktadır. Lifli bir gıda olmasıyla birlikte uzun süre tokluk hissiyatı yaratmaktadır ve sindirim sistemi açısından fayda sağlar. Bu sebeple de diyet döneminde sık sık tüketimi sağlanır.

İçerik Başlıkları

Yeşil Erik Kaç Kalori

Zayıflama döneminde en çok merak edilen sorulardan biri de ‘yeşil erik kaç kalori‘ sorusudur. 100 gram yeşil erik yaklaşık olarak 46 kalori değerine sahiptir.

Diyette Yeşil Erik Ne Kadar Yenmeli

Her besinde olduğu gibi yeşil erik tüketiminde de porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi gerekir. Diyet döneminde bir porsiyon yeşil erik tüketimi önerilir. 10 adet yeşil erik yemek bir porsiyona eş değer olacaktır.

Yeşil Erik Kilo Aldırır Mı

Sade yeşil erik, doğru bir şekilde ve uygun miktarda tüketilmesi tüketilmesi durumunda kilo artışına neden olmayacağı bilinmekte olan eriğin 100 gram kadarı yaklaşık olarak 47 kaloriye denk geliyor. Kilo aldırmak yerine zayıflatmaya yardımcı olan yeşil erik, lif oranı yüksek olmasından dolayı sindirim açısından oldukça faydalıdır.

yeşil eriğin faydaları nelerdir
yeşil eriğin faydaları nelerdir

Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir

Beslenmenize oldukça sağlık katan erik, antioksidan, B vitamini, magnezyum, potasyum ve bakır başta olmasıyla birlikte insan sağlığı açısından oldukça önemli besin maddeleri içermektedir. Kanser karşıtı olması ise bu meyvenin en bilinen özelliklerinden biri olarak yerini almaktadır. Gün içerisinde düzenli bir şekilde tüketilmesi sağlık açısından birçok fayda sağlamaktadır. Peki, yeşil eriğin faydaları nelerdir?

  • Kilo vermeye yardımcı olur: Zayıflamak isteyen kişilerin diyet döneminde taze erik tüketimi listelerde yerini almaktadır. Beslenme uzmanları, bu meyvenin yağ hücrelerinin küçülmesine yardımcı olan anti-enflamatuar bileşenlerin içerdiğini belirtmektedir. Aynı zamanda erikte yer alan diyet lifinin obez ya da aşırı kiloya sahip olan kişilerin tokluk hissiyatı yaratmasına yardımcı olmaktadır. Kısacası her iki faktör de kilo kaybına yardımcı olmaktadır.
  • Kan akışının desteklenmesine yardımcı olur: Diyet listelerine eriğin dahil edilmesiyle birlikte vücuttaki kan akışında artış göstermektedir. Bu durum ise kardiyovasküler sağlık açısından olumlu etkiler göstermektedir.
  • Hücre sağlığının gelişimini sağlar: Erik hücre sağlığının korunması açısından oldukça etkili meyvelerden biri olarak yerini almaktadır. Çünkü içeriğinde yer alan bakır ve demir gibi mineraller kırmızı kan hücrelerinin büyümesinde ve kanın saflaşması konusunda önemli rollere sahiptir.
  • Hamileler için besleyici özelliğine sahip: Hamilelik döneminde haftanın en az 2-3 porsiyon organik erik tüketimi önerilmektedir. Meyvenin düzenli bir şekilde tüketilmesi durumunda fetüsün sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar ve doğumsal rahatsızlıklara karşı risk durumunu arttırmaktadır. Eriğin içerisindeki antioksidanlar hamilelik esnasında bağışıklığın artmasını sağlar ve çeşitli enfeksiyonların oluşumunu engellemektedir.
  • Kanser riskini azaltıyor: Düzenli olarak erik tüketilmesi meme ve karaciğer kanseri dahil olmasıyla birlikte çeşitli kanser çeşitlerini meydana gelmesinin önüne geçmektedir. Bu durum vücutta kansere yol açan serbest radikallerle savaşarak yapmaktadır.
  • Gribe karşı koruyucudur: Lektin molekü içeriğine sahip olan erik, ayrıca gribe sebep olan influenza virüsüyle savaşmakta olan en etkili meyvelerden biri olarak yerini almaktadır. Bu sebeple de viral alerji ve rahatsızlıkların başlangıcından korunabilmek açısından Japonya’da tüketimi oldukça yaygındır.
  • Metabolik hızın artmasını sağlar: Bir porsiyon taze erik tüketimini sağlayarak metabolizmanın hızlanmasını arttırmak mümkündür. Vücutta bulunan toksinlerin atılması açısından fayda sağlar ve yeterli miktarda diyet lifini tek porsiyonda alınması sağlanmaktadır.