Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir

yeşil çayın faydaları nelerdir
yeşil çayın faydaları nelerdir

Yeşil çay, sağlık açısından oldukça olumlu etkileri olan ve bilimsel araştırmalarda konu olan nitelikli içeriğiyle birlikte öne çıkan bitkisel bir besin çeşididir. Sağlıklı yaşamı alışkanlık hale getirmek isteyen kişiler için yeşil çay tüketimine özen göstermesi en başta gelmektedir. İçerisinde bulunan pek çok sayıdaki antioksidan ve sağlığa faydalı mikro bileşenler sayesinde vücudun daha zinde kalması, günlük fonksiyonların sorunsuz devam etmesi ve hastalıklara karşı koruyucu bir özelliği bulunmaktadır. Yeşil çayın bu faydalarından yararlanabilmek açısından yeşil çayın düzenli olarak tüketilmesi önemlidir. Bu nedenle gün içerisinde 1-2 fincan yeşil çay, ara öğünlerinize ilave ederek diyetinize de olumlu etkileri olacaktır. Peki, yeşil çayın faydaları nelerdir? Detaylı bir şekilde tüm faydalı bilgilerle birlikte sizler için bu yazımızdadır. Aynı zamanda yeşil çayla ilgili olan yeşil çay zayıflatır mı, kaç kalori? Konulu yazımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir

Günümüzde bitkisel tedavilerde popüleritesinde oldukça artış gösteren ve pek çok birkisel ürünün sağlık beyanlarıyla birlikte gündeme getirilmişse de bunların arasında etkilerin bilimsel çalışmalarla birlikte kanıtlanmış olanların oranı oldukça düşüktür. Yeşil çay, bu nadir besinlerden bir tanesi olarak yer almaktadır. Yeşil çay, günümüzde sık sık karşılaşmış olduğumuz sağlık problemleri dahil pek çok hastalığa yönelik koruma özelliği olan bir besindir. Bu durumun en büyük nedeni ise içerisinde yer alan antioksidan bileşenlerden kaynaklı olmasıdır. Güçlü etkileri bulunan antioksidan bileşenlerden dolayı düzenli olarak yeşil çay tüketimi beyin fonksiyonlarının iyileşmesi, pek çok kanser çeşidine karşı koruyucu olmasıyla birlikte kardiyovasküler rahatsızlıklara yakalanma riskinin azalmasıyla birlikte pek çok faydasıyla birlikte getirmektedir. Düzenli olarak yeşil çay tüketiminin sağlık açısından en belirgin özelliklerinden bazılarıda aşağıdaki gibidir;

  • Sağlığa yararlı biyoaktif bileşenler içerir: Yeşil çay, lezzetli bir çay çeşidi olmasıyla birlikte molalarda keyif almak açısından da tüketimi sağlanan bir çaydan daha fazlasını vadeder. Yeşil çayın bir fincanı bile oldukça önemli biyoaktif bileşenler içermektedir. Bunların arasında en önemlisinden biri de polifenoller, vücutta inflamasyonun azalmasına yardımcı olmasını sağlayan birçok hastalığa karşı koruyucu etkiler sağlamaktadır. Polifenoller arasında yeşil çaya özgü olan ve olumlu etkilerin bir çoğundan sorumlu bileşen ise kateşinlerdir. Kateşinler, özellikle de yeşil çayda yüksek miktarda yer almaktadır. Epigallokateşin gallat olarak adlandırılan kateşin türü, hücrelerdeki hasarın önlenmesi en başta olmasıyla birlikte vücutta önemli miktarda koruyucu etkilerin bulunmasını sağlayan antioksidanlardandır. Bu antioksidanlar ise vücutta dolaşan ve kansere neden olan serbest radikallere karşı koruyucu olmasını sağlayan hücrelerin kanserleşmesinin önüne geçmektedir. Ayrıca yeşil çay diğer pek çok çay çeşidine göre mineral içeriğiyle birlikte yüksek oranda bir içecek olmasından dolayı vücudun mikro besin öğelerine yönelik gereksinimin yeterli miktarda karşılaşmasını sağlamaktadır.
  • Bilişsel fonksiyonların gelişmesini sağlar: Yeşil çay içeriğinde kahve kadar olmasa bile içeriğinde önemli oranda kafein yer almaktadır. Bu kafein miktarı gerginlik ve çarpıntı gibi olumsuz etkilere neden olmadan önce sağlık açısından olumlu etkilerin sağlanması açısından ideal oranda tanımlanmaktadır. Kafein, gün içerisinde daha enerjik ve canlı hissetmenizi sağlamasıyla birlikte ayrıca bilişsel fonksiyonlarında korunabilmesi açısından fayda sağlamaktadır. Kafein, beyinde bir inhibitör nörotransmitter olan Adenozin’i bloke etmesiyle birlikte dopamin ve norepinefrin gibi nöronlarında desteklenmesini nörotransmitterlerin miktarının artmasını sağlar. Ayrıca ruh halinin daha iyi olmasını, reaksiyon süresinin hızlanması ve hafızanın güçlenmesi gibi bilişsel fonksiyonların gelişmesi açısından olumlu etkiler sağlamaktadır. Kafeinle birlikte yeşil çayda L-teanin olarak adlandırılan ve kan beyin bariyerinin geçmesini sağlayan bir aminoasitte yer almaktadır. Bu aminoasit, anksiyetenin önüne geçmeyi sağlayan GABA nörotransmitterinin aktivitesinin artmasını sağlar. Beyinde dopamin ve alfa dalgalarının üretiminde artış gösteren bilişsel faaliyetlerin güçlenmesiyle birlikte alzheimer ve parkinson gibi çeşitli hastalıkların önüne geçme de olumlu etkiler yaratır.
  • Yağ yakımını hızlandırır ve formun korunmasına yardımcı olur: Yapılan pek çok araştırma sonucunda düzenli bir şekilde yeşil çay tüketmenin sonucunda yağ yakımının hızlanmasıyla birlikte metabolizmanın hızında da artış göstermesinde önemli miktarda fark etmektedir. Bu sebeple yeşil çay tüketiminde kilo kontrolü sağlamaya yardımcı olmasıyla birlikte kilo verme sürecinin de hızlanmasını destekler. Bunun sonucunda da obezitenin önüne geçmede etkilidir. Tüm bu olumlu etkileriyle birlikte yeşil çay, kalori açısından da oldukça düşük değere sahiptir. Bir fincan yeşil çay kaç kalori? Diye sorulması durumunda 2 kalori değerinde olduğunu söyleyebiliriz. Neredeyse kalori değeri sıfır olan yeşil çay, zayıflamaya da oldukça etkilidir.
  • Kronik hastalıklara karşı koruyucu: Yeşil çay, önemli etkileriyle birlikte kronik hastalıklara karşıda koruyucudur. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda yeşil çayın insülin direncinin azaltmasına ve kan şekeri seviyesinin dengelenmesini sağladığı tespit edilmiştir. Bu özelliğinden dolayı yeşil çay, diyabet hastalığı olan kişilerin glukoz seviyesinin regüle edilmesini sağlamakta olmasıyla birlikte sağlıklı bireylerde de hastalığa yakalanma riskini düşürmektedir. Ayrıca düzenli olarak tüketimi sağlanan yeşil çayın kandaki kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserit seviyelerinin düşmesiyle birlikte kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı önleyici özelliğine de sahiptir.
yeşil çay ne zaman tüketilmeli
yeşil çay ne zaman tüketilmeli

Yeşil Çay Ne Zaman Tüketilmeli

Sabahın erken saatlerinde tüketimi önerilmeyen yeşil çayın, sabahları en erken 10:00 ila 11:00 arasında tüketilmesi önerilmektedir. Yemeklerden 1-2 saat sonra ve öğün arasında tüketimi tavsiye edilir. Özellikle de demir gibi gıda bileşenlerinin emilimini engellememek açısından gıda alımından hemen sonrasında tüketilmemelidir.

yeşil çay ne kadar tüketilmeli
yeşil çay ne kadar tüketilmeli

Yeşil Çay Ne Kadar Tüketilmeli

Yeşil çayın saymakla bitmeyen olumlu etkilerinden faydalanabilmek açısından gün içerisinde 2-3 fincan tüketilmesinde fayda olacaktır. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusudur. Öncelik olarak yeşil çay, bilindik ve kalitesinden emin olunan markaların ürünlerini tercih edilmesi gerekmektedir. Açık satılan ve uzun süre bekletilen yeşil çayların yabancı madde karışımı, nemin artması ve aflatoksin oluşumu açısından riskli olmasından dolayı vücuda fayda vermesinden daha fazla zarar görmesine neden olabilmektedir. Düzenli bir şekilde aşırı miktarda florür içeren bu çayların tüketimi sağlanması da vücutta çeşitli olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Tanınan markalardan satın alınan yeşil çay, doğru şekilde demlenerek ve porsiyon kontrolüne dikkat edilerek tüketimi sağlanmalıdır.

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir

Aşırı miktarda yeşil çay tüketimi sinirlilik, uykusuzluk, kalp çarpıntısı, baş dönmesi gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Kafein içeriğine sahip olarak yeşil çay, bazı kişiler için yan etkilerin oluşmasına sebebiyet verebilmesiyle birlikte kusma, ishal, baş ağrısı ve iştah kayıpları gibi sorunlara neden olabilir.