Yarım Ekmek Arası Tavuk Döner Kaç Kalori

yarım ekmek tavuk döner kaç kalori
yarım ekmek tavuk döner kaç kalori

Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden olan döner türk tipi fast-food olarak sayılabilir. Ülkemizde et dönere göre tavuk döner çok daha fazla tüketilmektedir.

Tavuk döner özellikle de çalışan kesimin ve öğrencilerin öğle yemeği olunca da hemen her sokağın kendisine has bir dönercisi vardır.

Peki, ‘Yarım ekmek arası tavuk döner kaç kalori?’ Şimdi içeriğindeki yağ oranı çok yüksek olan yarım ekmek arası tavuk dönerin kalori değerlerini birlikte inceleyelim.

Yarım Ekmek Tavuk Döner Kaç Kalori

Ülkemizde kırmızı etten sonra en fazla tüketilen et tavuk etidir. Tavuk etinin ülkemizde çok fazla tüketilmesindeki en önemli faktör fiyatının oldukça ekonomik olmasıdır. Yağ oranı çok düşük ve protein değeri oldukça yüksek olan tavuk etinin en fazla sevilen tüketim şekli dönerdir. Türk damak zevkine hitap eden tavuk döner özellikle bekarların, öğrencilerin ve çalışanların favori yemekleri arasındadır.

tavuk döner kaç kalori
tavuk döner kaç kalori

‘Yarım ekmek arası tavuk döner kaç kalori?’ İşte fast-food beslenme tarzının lezzetli ve ekonomik besinlerinden olan yarım ekmek arası tavuk dönerin kalori değerleri;

  • 100 gram gelen yarım ekmek arası tavuk döner 240 kalori değerindedir.

yarım ekmek tavuk döner 240 kalori

Yarım ekmek arası tavuk döner yiyerek 240 kalori aldıysanız aldığınız kaloriyi yakmak için;

  • 40 dakika yürüyüş yapabilir,
  • 18 dakika koşabilir,
  • 34 dakika bisiklet sürebilir,
  • 24 dakika yüzebilirsiniz.

Tavuk Dönerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tavuk döneri çok sevsek de tüketirken çok dikkatli olmak ve sağlıklı olup olmadığını anlamanın yöntemlerini bilmek gerekir. Tavuk döner sadece yazın değil, kışında çok dikkatli tüketilmesi gereken besinler listesindedir. Çünkü bakterilerin çok büyük bir hızla üreyebildiği tavuk çok çabuk bozulabilen beyaz etlerdendir.

Tavuk etinde üreyen bakteriler, kırmızı ete göre daha ölümcüldür

Bu nedenle dışarıda tavuk döner tüketirken çok dikkatli olmak gerekir. Özellikle yaz mevsiminin sıcak günlerinde şişe dizilerek tüm gün pişirilen tavuk dönerlerin sağlıklı olduğundan bahsedilemez.

Soğuk ortamda üretilen tavuk dönerler şoklama işleminin ardından -18 derecede depolanarak soğuk zinciri kırılmadan satılacağı yere ulaştırılmalıdır. Böylece tavuk dönerlerin dışı pişerken iç kısımları halen donuk kaldığından bakterilerin üreme riski sıfıra iner. Ancak taze sarılarak pişirilen tavuk dönerler birkaç saat içerisinde bozulabilir. Bu da insan sağlığını çok ciddi şekilde tehdit eder.

Tavuk döner tüketirken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli kural aynı gün içerisinde tüketilmesi gerektiğidir. Arta kalan tavuk dönerler sonraki gün tüketmek için saklanmamalı ya da başka şekilde değerlendirilmemelidir. Arta kalan tavuk dönerlerin insan sağlığı için mutlaka imha edilmesi gerekmektedir.

Tavuk dönerin bozuk olup olmadığını anlamanın en iyi yolu etin rengi ve kokusudur. Tavuk etinin renginin kararmamış, açık ve parlak olmasına ve kokusunun rahatsız edici olmamasına çok dikkat edilmelidir.

Tavuk döner tüketirken sağlıklı olup olmadığını anlamanın en garanti yolu ise tavuk döneri satın aldığınız işletmenin donuk et kullanıp kullanmadığının sorulması ve donuk et kullandığını ifade ediyorsa da takılan dönerin ambalajının ya da etiketinin sorgulanmasıdır.

Diğer önemli bir konu da tavuk döneri bilinen ve çok tüketilen yerlerden almaya özen göstermenizdir.

Et Döner Kaç Kalori başlıklı yazımıza da göz atmak isterseniz:

Et Döner Kaç Kalori

Tavuk Döner Kilo Aldırır mı?

Tavuk döner düşük kalorili besin grubunda yer almaktadır. Bu da ‘Tavuk döner kilo aldırır mı?’ sorusunun yanıtını arayanlar için sevindirici bir haberdir. Tavuk döner ölçülü tüketildiği takdirde kilo aldırması söz konusu değildir. Ancak tüketilirken ölçü kaçırılırsa her besinin fazlası gibi tavuk dönerinde kilo aldırması kaçınılmaz olur.

Günlük tüketilecek yarım ekmek arası tavuk döner kilo aldırmaz ama siz yine de her gün tüketmemeye gayret edin. Şunu da belirtmekte fayda var ki piliç eti, hayvansal proteinleri en fazla barındıran beyaz ettir.