Yanık İzi Nasıl Geçer

yanık izi nasıl geçer
yanık izi nasıl geçer

Cilt üzerinde meydana gelen yanık izi, kişinin mutsuz olduğu bir durumdur. Yanık izlerinin kalıcı bir hal almaması için merhem ve ilaç desteğinin alınması önemlidir. Yanık boyutunun hangi boyutta olmasına karar veren doktorunuz, sizlere uygun tedavi yöntemleri de belirlemektedir. Size önermiş olduğu ilaç desteğinden dolayı yanık izleri geçmektedir. İlaç tedavisinde ekstra olarak doğal yöntemlerde yanık izlerinin geçmesinde faydalı olmaktadır. Böylece cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

Vücudun çeşitli olan bölgelerinde meydana gelen yanıkların iyileşebilmesi açısından biraz zaman gerektirebilmektedir. Hasar gören dokunun onarılması açısından kendinize de dikkat etmeniz ve tedavi dönemini aksatmamanız gerekmektedir. Cildin eski sağlığına kavuşabilmesi için yanık izi tedavisi bir dönem devam etmektedir. Tedavi döneminde öncelikle yanan doku kurumaya başlar ve dökülmeye başlar. Sonrasında ise yeni bir doku oluşmaya başlamaktadır. Peki, yanık izi nasıl geçer? Yanıkların derecesi nedir? Hep birlikte inceleyelim.

İçerik Başlıkları

Yanıkların Derecesi Nedir

  • 1. Derece Yanık: Etkisi oldukça az hissedilen yanıklardan biridir. Cildin en dış tabakasında meydana gelir. Sonrasında ise kızarma meydana gelmektedir.
  • 2. Derece Yanık: Deride minik kabarcıklar meydana gelmektedir.
  • 3. Derece Yanık: Ciltin alt ve üst tabakasında hissedilmektedir. Acı hissiyatı uyandırır.
  • 4. Derece Yanık: Oldukça şiddetli hissedilen yanıklardan biridir. Kemik ağrısına kadar neden olabilmektedir. Ciddi boyutta kızarıklık ve şişlik ortaya çıkmaktadır.

Yanık İzi Nasıl Geçer

Aloe Vera: Yanık denildiğinde akıllara ilk gelen bitkilerden biri olan aloe vera, antienflamatuvar olması ve doku iyileştirici özelliği sayesinde derinin onarılmasına yardımcı olmaktadır. Aloe vera yapraklarından çıkan jel, yanık olan kısmın üzerine uygulayarak ve o bölgede onu emmesi için kısa bir süre bekletmeniz yeterli olacaktır.

Çiğ Patates: Yanıktan sonra meydana gelen ağrıların hafiflemesinde etkili olan çiğ patates, deride kabarcıkların oluşmasına da engel olmaktadır. Bu yüzden çiğ patatesi kestikten sonra yanmış olan bölgede sulu kısmını uygulamanız önerilmektedir. Bir diğer yöntem ise çiğ patatesi rendeledikten sonra yanık olan bölgenin üzerine yapıştırarak yaklaşık 15-20 dakika boyunca bekletmeniz yeterli olacaktır.

Bal: Antibakteriyel ve antienflamatuar özelliği içeriğine sahip olan bal, yaraların dezenfekte etmesini sağlayarak kısa bir süre içerisinde iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Yanıklarda yara izi kalmadan engel olmaya da yardımcı olmaktadır. Bu uygulama için balı bir gazlı bez üzerine yayarak, yanık olan kısmın üzerine sarmanız yeterli olacaktır. Bu sargı uygulamasını gün içerisinde 3-4 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Sirke: Antiseptik özelliği olan sirke, yaraların mikrop kapmasını engellemektedir. Aynı zamanda yanıkta meydana gelen ısının çekerek doğal ağrı kesici görevi uygulamaktadır. Soğuk sirkeyle birlikte ıslattığınız bir kağıt peçeteyle birlikte veya pamuk yardımıyla da yanık olan bölgenin üzerine uygulayabilirsiniz.

Siyah Çay: Siyah çay içerisinde yer alan tanin maddesinden dolayı yanık olan deride oluşan ısının azalmasını sağlayarak tahrişin engellenmesini sağlamaktadır. Bu sebeple uygulama için ihtiyacınız olan tek şey siyah çay poşetidir. Burada dikkat edilmesi gerekenlerden biri de çay poşetlerinin serin olmasına özel gösterilmesidir. Serin olan çay poşetlerini yaranın üzerinde kısa bir süre gazlı bezle sarıp bekletebilirsiniz. Bu yöntemi gün içerisinde sık sık uygulamanızı öneriyoruz.

Yanık Lekesi Kaç Ayda Geçer

Yanık lekesinin iyileşme süresi, yanık derecesine göre değişiklik göstermektedir. Minimum yanık lekesinde 1 hafta iyileşme göstermesiyle birlikte orta derece olan yanık durumunda ise 2-3 haftayı bulabilmektedir. 3. derece yanıklarda ise derinin yenilemesini sağlayacak deri ekleri bulunmamaktadır. İyileşme de yanık kenarlarından gelişim sağlayan deriyle birlikte oluşmaktadır. Bunun sonucunda rahatsız edecek yara izleri gelişmektedir.

yanık izini hangi krem geçirir
yanık izini hangi krem geçirir

Yanık İzini Hangi Krem Geçirir

Revamil vücut üzerinde iyileşme sağlamayan yara izleri veya ameliyat sonrasında kalan dikiş izleri, kalıcı hasar bırakan yanıklar, koparılan sivilce izleri gibi zor geçen izlerin kısa bir süre içerisinde geçmesini sağlayan doğal baldan üretimi sağlanan kremlerden biridir. Revamil, tıbbi uygulamalar açısından seçilen özel saf bir baldan üretimi sağlanmaktadır.