Yağlar Kasa Dönüşür Mü

Yağlar Kasa Dönüşür Mü
Yağlar Kasa Dönüşür Mü

Yağlar Kasa Dönüşür Mü ? adlı başlıklı konusu oldukça yaygın olarak bilinen “gerçeklerden” bir tanesidir. Açıklığa kavuşturmak gerekirse, vücudumuzdaki yağların kasa dönüşemediği gibi kaslar da sporu bırakınca yada kötü bir beslenmeyle yağa dönüşmesi mümkün değildir.

Vücuttaki mekanizma iyi bir beslenme programıyla ve iyi bir antrenman programıyla birlikte vücuttaki yağların azalması başlar. Ekstra olarak da kasları yapım aşamasına sokar. Genellikle bu iki olay aynı anda olduğundan dolayı kişide “yağım kasa dönüştü” algısı oluşmaktadır. Fakat bu algı oldukça yanlıştır.

Kas Kaybı Olmadan Yağ Oranı Nasıl Düşürülür
Kas Kaybı Olmadan Yağ Oranı Nasıl Düşürülür

Kas Kaybı Olmadan Yağ Oranı Nasıl Düşürülür

Gün içerisinde almış olduğunuz kaloriden daha fazla kalori yaktığınız zaman kilo verme süreci başlar. Yeterli miktarda protein almak, düzenli ve doğru bir diyet uygulanırsa kas kaybı yaşanmaz ve sağlıklı kilo verirsiniz. Çok düşük kalori alınarak ve yetersiz miktarda proteinle beslenildiğinde kas kaybı yaşanır. Protein yeterli olsa da karbonhidrat açısından çok düşük beslenilirse vücut alınan proteini de karbonhidrata dönüştürür bunu nedeni karbonhidratların temel enerji kaynağı olmasıdır.

Kas kaybını önlemek için aşırı düşük kalorili beslenmekten kaçınılmalı ve alınan protein miktarı kilo başına 0.8-1 gram arası olması gerekmektedir. Düzenli ve doğru bir diyet programıyla birlikte spor yapılarak, yeterli miktarda protein alımı sonucunda kasta hiç kaybetmeden yağ yakmak mümkün olacaktır.

Kas Kütlesi Nasıl Artar
Kas Kütlesi Nasıl Artar

Kas Kütlesi Nasıl Artar

Yeterli miktarda protein almak ve düzenli olarak dayanıklılık egzersizleri yapılması gerekmektedir. Kasların bir güçle karşı karşıya kalması ve zorlanması kas kazanımı için gereklidir. Bu sebeple ağırlık kaldırma ve ağırlıkla çalışma kas kütlesinin artması için çok önemlidir.

Vücudun kendi ağırlığının kullanıldığı aletli pilates, squat, puah-up gibi spor çeşitleri de aynı şekilde etkilidir. Bu egzersiz çeşitleri haftada 2 kez yapılmalıdır, tüm major kas grupları çalıştırılmalıdır. Düzenli egzersiz ve doğru bir beslenme programıyla kas lifleri güçlenmektedir ve büyümektedir. Böylece “hipertrofi” adını verdiğimiz dışarıdan görülen kas kütlesindeki artış meydana gelmektedir.

Kas kütlesinin artmasıyla birlikte vücuttaki yağ miktarında da azalma görülecektir. Çünkü kaslar vücutta kalabilmek için oksijen kullanır ve bu oksijen alımının artmasıyla birlikte yağlar okside olarak yakılır. Bu durumun oluşması da aslında insanların “yağlar kasa dönüşür” şeklindeki algısı meydana gelme nedenidir.