Yağ Yakımını Hızlandıran Yiyecekler

yağ yakımını hızlandıran yiyecekler
yağ yakımını hızlandıran yiyecekler

Hepimiz canımızın her çektiğini yemeyi ama kilo da almamayı çok isteriz. Yediğimiz besinlerin vücutlarımızda oluşturduğu yağları da televizyon veya bilgisayar karşısında eritemeyiz. Çünkü bu yağları eritecek mucize tek bir besin dünyada henüz yoktur. Ama vücudumuzdaki yağları daha hızlı yakacak mucizevi etkiye sahip besinleri tüketerek istediğimiz kiloya daha hızlı ulaşabiliriz. Vücutta yağ yakımını hızlandıran yiyecekler ile ilgili yaptığımız araştırma neticesinde elde ettiğimiz sonuçları sizlerle paylaştık. İşte vücutta daha hızlı yağ yakılmasını sağlayan yiyecekler;

Yumurta Yağ Yakımını Hızlandırır

Yumurta içeriğinde o kadar fazla protein barındırmaktadır ki anne sütünden sonra en değerli besindir. Vücutta kas yapımını desteklemesinin yanı sıra yağ yakımını da hızlandırarak obezite ile mücadele etmektedir. Sonuçları Amerikan Üniversitesi Dergisi tarafından yayımlanan bir araştırmadan elde sonuçlar, sabah kahvaltısında iki tane yumurta ve ekmek tüketen insanların o gün boyunca 400 kaloriden daha az kalori aldıklarını göstermiştir. Ayrıca yumurtayla birlikte maydanoz ve cevizde tüketilirse vücuda daha fazla yağ asidi girdiği gibi vücudun demir emilimine de destek olunur.

Karabiber – Kırmızı Biber

Biber acılığını içeriğindeki ‘capcaicin’ olarak adlandırılan bir maddeden almaktadır. Biberin içeriğindeki bu madde vücuttaki kan dolaşımını hızlandırdığından vücut ısısı artar. İnsan vücudunun formda kalmasını sağlayan bu etki ‘termojenes’ olarak adlandırılmaktadır. Vücut ısısı yükseldikçe de vücut daha fazla yağ yakmaktadır. Karabiberin içeriğindeki ‘piperin’ adlı maddenin de aynı etkiye sahip olup olmadığı ile ilgili uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar devam etmektedir.

Özetle; karabiber – kırmızı biber vücut ısısını yükselterek yağ yakımına ciddi katkı sağlar.

Yağ Yakımı İçin Baklagiller ve Fasulyeler

Baklagillerin ve fasulyelerin vücutta yağ yakımına ve kilo kaybına katkısı üzerine gerçekleştirilen ve 35 obez kişinin katıldığı bir araştırmada oluşturulan bir grup sekiz hafta boyunca fasulye ağırlıklı 4 farklı diyetle besleniyor. İki grupta yer alan kişilerin kolesterol düzeyleri, metabolik oranları, vücut kompozisyonları ve kiloları diyet öncesi ve sonrası olmak üzere iki farklı şekilde ölçülüyor. Fasulye ağırlıklı diyet yapan gruptakilerin sekiz haftalık süreç sonunda ciddi düzeyde yağ kaybettikleri, kolesterol seviyelerinin ve kan basınçlarının daha düşük olduğu ve vücutlarının daha fazla enerji ürettiği gözlenmiştir. Bu sonuçlara göre baklagiller ve fasulyeler vücuda daha fazla yağ yaktırarak sağlıklı yaşama ciddi katkı sağlıyor.

Süt ve Yoğurt Yağ Yakımını Hızlandırır

Vücutta kalsiyum eksikse metabolizma sınırlı çalışmaktadır. Kalsiyum bakımından çok zengin bir besin olan yoğurt, vücuda daha fazla yağ yaktırdığı gibi özellikle bel çevresinde oluşan yağların yakılmasında çok etkilidir. İçeriğinde bol miktarda protein ve dengeli karbonhidrat barındıran süt ve yoğurt gibi besinlerin uzun süre tokluk hissi verdiği bilinmektedir. Ayrıca süt ve yoğurt içeriğinde barındırdığı Conjugated Linoleıc Acid (CLA) adlı madde sayesinde vücudun yağ yakmasına ciddi katkı sağlamaktadır.

Vücutta Yağ Yakımı İçin Yeşil Çay

İçeriğinde oldukça etkili biyolojik bir bileşen olan Epi-gallo-kateşin-3-gallat olarak bilinen ve EGCG olarak da adlandırılan maddeyi barındıran yeşil çayın, vücudun yağ yakmasına ciddi katkı sağladığı uzun zamandan beri bilinen bir gerçektir. Toplumumuz tarafından aşırı tüketilen siyah çayın içeriğinde EGCG adlı madde yoktur. Çünkü yeşil çayın fermentasyonu siyah çaya dönüştürülürken yapısal bileşenleri değişikliğe uğrar. Bu nedenle de sadece siyah çay değil, yeşil çay tüketilmesinin de alışkanlık haline getirilmesi gerekiyor.

Hindistan Cevizi Yağ Yakımında Önemli

Orta dereceli yağ asitlerini içeriğinde bol miktarda barındıran Hindistan cevizi, orta zincirli yağ asitleri sayesinde metabolizmayı hızlandırır. Hindistan cevizinin sütü sabah kahvaltılarında veya ara öğünlerde tüketilebilir. Yağ yakımına ciddi katkı sağlayan Hindistan cevizinin kendisi de oldukça lezzetli ve sağlıklı bir meyvedir.

Tam Tahıllı Ürünler

İşlenmemiş tahıllar grubunda yer alan tam tahıllı ürünler, insülin seviyesini dengeleyerek vücuttaki yağ depolanmasıyla savaşmaktadır. Ancak tanıtımı tam tahıllı ürün olarak yapılsa da içeriğinde yüksek miktarda şeker barındıran kahvaltılık gevrek vb. gibi paketlenmiş ürünlerin vücudun yağ yakımına herhangi bir katkı sağlamadığının bilinmesinde yüksek fayda var.

Yağ Yakımında Meyveler

İçeriğinde yüksek miktarda früktoz barındıran meyveler, vücutta yağ yakımını zorlaştırabilir ve zayıflama sürecini yavaşlatabilir. Ancak sindirilmeleri esnasında harcanan kalori miktarı, içerdikleri kalori miktarından fazla olan meyveleri tüketmek faydalı olabilir.

yağ yakımına yardımcı elma
yağ yakımına yardımcı elma

Örneğin elma, armut, şeftali ve kayısı gibi meyvelerin tüketilmesinde bir sakınca yoktur.

Tatlı Patates

Kuvvetli bir antioksidan olmasının yanı sıra beta-keraton deposu olan tatlı patates, vücuttaki yağ depolarıyla savaşarak erimesinde oldukça etkili bir besindir.

Yağlı Balıklar

Somon vb. yağlı balıkların içeriğinde bol miktarda bulunan Omega-3, vücutlarındaki yağları yakarak kurtulmak isteyenlerin tüketmeyi ihmal etmemesi gereken bir vitamindir. Bu nedenle yağlı balıklar haftada en az 2 gün tüketilmelidir.

Greyfurt

Metabolizmayı hızlandırmasının yanı sıra insülin seviyesini dengeleyerek vücuda hızlı yağ yaktıran greyfurt, iştahı da kesen bir meyve türüdür.

Yulaf

İçeriğinde yüksek miktarda lif barındıran yulaf, uzun süre tokluk hissi verdiği gibi kolesterolle de savaşmaktadır. Yulafın içeriğinde şeker ve katkı maddeleri barındıran versiyonları haricinde tamamen doğal olanının düzenli olarak tüketilmesi vücudun yağ yakımına katkı sağlayacaktır.

yağ yakımını hızlandıran zeytinyağı
yağ yakımını hızlandıran zeytinyağı

Zeytinyağı

İçeriğindeki doymamış yağ oranı çok yüksek olan zeytinyağı, ani açlık krizlerine girilmesini engeller. Ayrıca vücuttaki yağların yakılmasında da oldukça etkili bir besindir.

Fıstık Ezmesi

Günlük 3 kaşık tüketilen fıstık ezmesi, vücutta yağ yakılmasına çok ciddi katkı sağlamaktadır. Ama tüketilen fıstık ezmesinin içeriğinde şeker bulunmamasına ve günlük 3 kaşıktan fazla tüketilmemesine çok dikkat etmek gerekiyor.

Kuruyemişler

İştahı kaybına neden olan badem, ceviz ve fındık gibi kuruyemişlerde vücuda yağ yaktırmaktadır. Ancak bu tür kuruyemişler, günlük bir avuçtan fazla tüketilmemelidir.

Yeşil Sebzeler

Kalorisi oldukça düşük ve lif bakımından da bir hayli zengin olan yeşil sebzeler de vücuda yağ yaktıran besin grupları arasında yer almaktadır. Yeşil sebzelerin içerisinde de brokoli, roka, tere, marul, ıspanak gibi yeşilliklerin tüketilmesinin ihmal edilmemesi gerekiyor.

Yağsız Etler

Karbonhidratların sindirimi ile kıyaslandığı zaman vücut proteinleri sindirirken daha fazla enerji harcamaktadır. Bu da proteinlerin vücutta daha fazla yağ yakmasına neden olmaktadır. Proteinlerin daha uzun süre tokluk hissi verdiği de göz önünde bulundurulduğu zaman hindi, tavuk gibi yağsız etler sofralarda sık yer almalıdır.

Kırmızı Meyveler

Ahududu gibi kırmızı meyveler yüksek miktarda lif ve pektin içerdiği için uzun süre tokluk hissi vermektedir. Ancak kırmızı meyvelerin içeriğindeki şeker oranı yüksek olduğu için günlük bir avuçtan fazla tüketilmemelidir.

Sirke

Metabolizmayı hızlandıran ve kan şekerini dengede tutarak vücudun yağ depolamasını engelleyen sirke, sağlığa olan diğer faydalarıyla da ön plana çıkmaktadır.

kahve yağ yakımını hızlandırır
kahve yağ yakımını hızlandırır

Kahve

İçeriğinde yüksek miktarda kafein barındıran kahve, metabolizmayı hızlandırarak vücuda yağ yaktırmaktadır. Ancak kahvenin sütlü, şekerli ve kremalı çeşitlerinin içilmemesine çok dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca kahve kaç kalori konulu yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Chia Tohumları

Nane familyasından olan Chia tohumları da metabolizmayı hızlı çalıştırdığı gibi vücuda yağ yaktıran hormonlar arasında yer alan glukagonun adlı maddenin salgılanmasını sağlamaktadır. Ayrıca Chia tohumlarının içeriğinde vücuda yağ yaktıran Omega 3 yağları, magnezyum, lif ve protein bol miktarda bulunmaktadır.

Sarımsak

Sarımsağın güçlü bir antioksidan olduğunu günümüzde bilmeyen yoktur. Sağlığa birçok faydası bulunan sarımsak, yenilen besinlerin karın bölgesinde yağ olarak depolanmasını sağlayan kortizol adlı hormonu düşürmektedir.

Kırmızı Şarap

Üzüm kabuğundaki resveratrol olarak adlandırılan ve yağ hücrelerinin büyümesini önleyen antioksidan kırmızı şarapta da bulunmaktadır. Üzüm yemeyi sevmiyorum, yağ hücrelerine daha fazla enerji harcatan kalsiyum piruvat maddesini kırmızı şarap içerek alırım diyenler kırmızı şarabı içmek için iyi bir bahanenin arkasına sığınmış olurlar.

Su

Büyük bir bardak su içildiği zaman metabolizma yüzde 30 daha hızlı çalışır. Vücutlarındaki yağları yakarak zayıflamak isteyenler günlük 2 litre su içmeyi ihmal etmemelidir. Ayrıca açlık hissinin neden olduğu susuzluk hissini de gideren su, yemek yeme isteğini bir süre erteleyecektir.