Vücut Kırgınlığına Ne İyi Gelir

vücut kırgınlığına ne iyi gelir
vücut kırgınlığına ne iyi gelir

Günümüzün yoğun ve stresli yaşamı insan psikolojisini olumsuz etkilediğinden dolayı insanlar, kendilerini bazı dönemlerde yorgun hissedebilmektedir. Bu dönemlerde insanın enerjisi çok düşük olduğu için kolunu dahi kıpırdatmak istemez. İnsanlar, günlük yaşamlarındaki rutinlerine devam edebilmek için modlarını yükselterek üzerlerindeki soyut kırgınlıktan kurtulmak isterler. İnsanın modunun düşük olduğu bu dönemde alternatif bitkisel tedavi yöntemleri oldukça işe yaramaktadır.

Vücut kırgınlığı zaman zaman hem kadınlarda, hem de erkeklerde yaşanabilen ve yaşam kalitesini düşüren bir sağlık problemidir. Gün içerisinde daha dinç kalarak konsantrasyon eksikliğinden dolayı iş kaybının olmaması ve günlük rutin işlerin aksamaması için halsizlik ve vücut kırgınlığına günümüzde birçok insan çözüm aramaktadır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’da vücut kırgınlığı hakkında önemli tavsiyelerde bulunmuştur. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, vücudun kırgınlığı atması ve enerji kazanması için öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenmeye önem verilmesini ve en önemli hususun yaşama motive olmak olduğunu belirtmiştir.

Peki, ‘Vücut kırgınlığına ne iyi gelir?’ Vücut kırgınlığına iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri ve vücut kırgınlığının nedenleri bu yazıda detaylı ele alınmıştır.

Vücut Kırgınlığı Neden Olur?

İnsanın enerjisinin düşmesine neden olan vücut kırgınlığı fiziksel hareketliliği azalttığı gibi sağlıksız görünüme de yol açmaktadır. Uzun süreli vücut kırgınlıkları kronik sağlık problemlerine neden olabildiği için ciddiye alınması gerekir. Vücut kırgınlığının kronikleştirdiği sağlık problemleri arasında baş ağrısı ve kemik ağrısı başı çekmektedir.

Vücut kırgınlığı erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık görülmektedir. Bunun en önemli nedeninin ise kadınları her ay düzenli olarak adet görmesi olduğu belirtilmektedir. Covid-19 virüsü salgınından dolayı insanlar evlerine kapandığından son senelerde vücut kırgınlığına eskiye kıyasla daha sık rastlanmaktadır.

Peki, insanların rutin yaşamını bozan ve özellikle mevsim geçişlerinde görülen vücut kırgınlığı neden olur? Vücut kırgınlığının nedenleri şöyle sıralanabilir;

 • Anemi yani kansızlık
 • Bağ dokusunda görülen bazı rahatsızlıklar
 • Tiroid bezlerinin yeterince çalışmaması
 • Vücudun metabolizma sisteminin çalışma düzeninin bozulması
 • Stres, depresyon gibi psikolojik problemler
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Vücuttaki vitamin ve mineral eksikliği
 • Psikolojik hastalıklar
 • Kadınlarda adet dönemi
 • Uykunun düzensiz olması
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Sağlıksız ve dengesiz beslenme tarzının yanı sıra yeterince beslenememe
 • Mental yorgunluk
 • Hızlı duygu değişimleri
 • Yoğun iş yaşamının neden olduğu fiziksel ve zihinsel yorgunluk

Vücut Kırgınlığı Nasıl Azaltılır?

İş gücünü ve yaşam kalitesini düşürmeyen, herhangi bir hastalığın neden olmadığı vücut kırgınlığını bazı basit tedbirler alarak azaltmak mümkündür. Peki, vücut kırgınlığı nasıl azaltılır? İşte vücut kırgınlığını azaltmanın yöntemleri;

 • Kahvaltı öğününün kesinlikle atlanmaması
 • Omega-3 yağ asitlerini içeren besinlerin tüketimine ağırlık verilmesi
 • Gün boyu en az 2,5 litre su tüketilmesi
 • Yoğurt, yumurta ve kırmızı et tüketiminin ihmal edilmemesi
 • Trans yağ içeren besinlerin tüketiminden kaçınılması
 • Yeşil çay ve beyaz çayın düzenli içilmesi
 • Uykunun düzenli olması
 • Yaşam tarzında spora ve egzersize yer verilmesi

Yazın Vücut Kırgınlığına Ne İyi Gelir?

Yaz mevsiminin bunaltıcı sıcaklarında vücut kırgınlığından çok sayıda insan şikayet etmektedir. Peki, ‘Yazın vücut kırgınlığına ne iyi gelir?’ Bunaltıcı sıcakların neden olduğu vücut kırgınlığını atlatmanın en sağlıklı yöntemi ise beslenme tarzında değişikliğe gidilerek daha hafif yiyecek ve serinletici içeceklerle beslenmektir. Mesela yazın o bunaltıcı sıcaklarında gün içerisinde 2 bardak limonata içilmesi serinleteceği gibi içerdiği C vitaminiyle de vücuda enerji verecektir. Yaz mevsiminin serinletici en popüler besinlerinden olan dondurma ve ayranda vücut kırgınlığını gidermektedir. Yine beslenme tarzında kuru badem, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, ceviz ve fındık gibi kuruyemişlere yer verilmesi ihmal edilmemelidir.

Vücut Kırgınlığına İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vücut kırgınlığını gidermek için beslenme tarzında ara öğün alışkanlığı kesinlikle edinilmelidir. Bazı gıdaların gün içerisinde doğru zamanda tüketilmemesi vücut kırgınlığına ve dolayısıyla da halsizliğe neden olmaktadır. Vücut kırgınlığını engellemek için öğlen ile akşam arası iki ara öğün kesinlikle tüketilmelidir. Bu ara öğünlerin kiloya neden olmaması için ilk ara öğünde bir tane meyve tüketilmeli, ikinci ara öğünde de kalori değeri çok düşük besinler tüketilmelidir.

Spor ve egzersizde vücut kırgınlığına çok iyi gelmektedir. Vücudun kırgın olduğu günlerde sabahın erken saatlerinde açık havada spor ya da egzersiz yapılması gün içerisinde daha dinç hissedilmesine yardımcı olmaktadır.

Vücut kırgınlığına ve bunun neden olduğu halsizliğe çağımızın da en büyük problemi olan yanlış beslenme tarzı da neden olmaktadır. insanlar bilinçsizce ya da diyet yaparak zayıflamak için karbonhidrat tüketimini sıfıra indirmektedir. İnsan vücudunun gereksinim duyduğu enerjiyi ise karbonhidratlar karşıladığından dolayı vücut kırgınlığı ve halsizlik kaçınılmaz hale gelmektedir. Bunun içinde vücudun gereksinim duyduğu karbonhidrat miktarı yeterince karşılanmalıdır. Aksi takdirde saç dökülmesi, tırnak kırılması gibi sağlık problemleri de görülebilmektedir. Karbonhidrat miktarı yüksek ama şeker seviyesi düşük olan kivi, armut, bulgur, ayva, elma ve kuru baklagillere beslenme tarzında kesinlikle yer verilmelidir.

Vücut kırgınlığına iyi gelen doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? İşte vücut kırgınlığını gideren doğal ve bitkisel yöntemler;

vücut kırgınlığına iyi gelen bitter çikolata
vücut kırgınlığına iyi gelen bitter çikolata

Bitter Çikolata

Gün içerisinde enerjisinin tükendiğini ve vücut kırgınlığı hissedenler vakit kaybetmeden vücuda hızlı enerji veren bitter çikolata yemelidir. Bitter çikolatanın yüksek kakao oranı vücuda enerji verdiği gibi vücudu mutluluk hormonu salgılaması için uyardığından vücut kırgınlığını kısa süre içerisinde gidermektedir.

Portakal Suyu

Vücudunda kırgınlık hissedenler, bol miktarda C vitamini almayı ihmal etmemelidir. Taze portakal suyu ise yüksek miktarda C vitamini içermektedir. Dinç ve enerjik bir gün geçirmek için sabahları 1 su bardağı taze portakal suyu içilmesi alışkanlık haline getirilmelidir.

Türk Kahvesi

Yoğun ve stresli günlerin verdiği bitkinlik ve yıpranmışlık hissini tüketilen 1 fincan Türk kahvesi ortadan kaldırmaktadır. Türk kahvesi vücuda serotonin hormonu salgılattığı gibi vücudu uyarmakta ve yorgunluğu da gidermektedir.

Fındık

vücut kırgınlığına iyi gelen fındık
vücut kırgınlığına iyi gelen fındık

Vücut kırgınlığını gidermenin en etkili yöntemlerinden bir diğeri de omega-3 yağ asitlerini ve demir mineralini bol miktarda içeren besinlerin tüketimine dikkat edilmesidir. Fındık ise vücudun bu gereksinimini rahatlıkla karşılamaktadır. Sabahları veya gün içerisinde fındık tüketilmesi gerekse de ölçü kesinlikle kaçırılmamalıdır. Fındık, vücuda enerji vererek vücut kırgınlığını gidermektedir.

Naneli Limonlu Su

Sabahın ilk saatlerinde içilen naneli ve limonlu su gün içerisinde daha dinamik hissetmeye yardımcı olmaktadır. Gün içerisindeki yorgunluk ve bitkinlik hissine son vermek için naneli limonlu su sık aralıklarla içilmelidir.

Sarımsak

Sadece vücut kırgınlığı hissedildiği günlerde değil, hastalık zamanlarında ve psikolojik olarak bunalıma girildiği günlerde sarımsak kesinlikle tüketilmelidir. Sinir hücrelerini uyararak vücudu hastalıklara karşı etkili bir şekilde koruyan sarımsak, insanın kendisini daha enerjik ve sağlıklı hissetmesine yardımcı olmaktadır.

Muzlu Süt

Potasyum deposu olan muz, sütün içerisinde tüketildiği zaman vücuda yüksek miktarda enerji vererek vücudun enerji gereksinimini karşılamaktadır. Gün içerisinde içilen 1 su bardağı muzlu süt, vücut kırgınlığını kısa süre içerisinde gidererek insana kendisini daha iyi hissettirmektedir.

Pekmez

İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral barındıran üzüm, dut gibi pekmez çeşitleri vücudun gün boyu zinde kalmasına yardımcı olmaktadır. ancak pekmezin kalori değerleri çok yüksek olduğu için kilo almaya neden olabileceğinden tüketimde ölçüyü aşmamaya çok dikkat edilmelidir. Sabah kahvaltısında tüketilen pekmez, özellikle vücudun demir minerali gereksinimini karşılayarak vücut kırgınlığını engellemektedir.

Yoğurt

Depresyona girilen ve yorgun hissedilen günlerde yoğurt tüketilmesi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Yüksek miktarda protein içeren yoğurt yorgunluk ve isteksizlik hissine son vererek psikolojik sağlığa çok iyi gelmektedir.

Kuru Üzüm

Gün boyu daha enerjik ve dinç bir vücut için kuru üzümün düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Uzmanlar, vücut kırgınlığının giderilmesinde her gün 1 avuç kuru üzüm tüketilmesinin çok etkili olduğunu ifade etmektedir. Kuru üzüm, vücuttaki kan değerlerini normal seviyeye taşıdığı gibi vücut kırgınlığını da kısa süre içerisinde gidermektedir.

Havuç Suyu

Havuç suyunun rengi iştah açtığı gibi bol miktarda C vitamini içermektedir. Havuç suyunun düzenli olarak içilmesini Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’da tavsiye etmektedir. Zinde, enerjik ve neşeli bir gün geçirmek için havuç suyu günlük 1 bardak içilmelidir.

vücut kırgınlığına iyi gelen yumurta
vücut kırgınlığına iyi gelen yumurta

Yumurta

Vücutta yeterli miktarda protein bulunmadığı zaman yorgunluk ve kırgınlık hissedilmesi normal olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle protein bakımından çok zengin olan yumurtanın her sabah tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Sabahları tüketilen yumurta vücuda güç vererek enerjik hissettirdiği gibi sağlıklı yaşamaya da destek olmaktadır.

Elma Çayı

Antioksidan maddeler bakımından çok zengin olan elma çayı, vücudu yorgun düşüren zararlı maddeleri idrarla hızla vücuttan atmaktadır. Elma çayının düzenli tüketiminin vücut kırgınlığını engellediği yapılan araştırmalar ile ispatlanmıştır. Ancak kilo aldırabilen bir içecek olduğundan tüketimde ölçü kesinlikle kaçırılmamalıdır.

Tam Buğday Ekmek

Yorgun hissedilen günlerde vücudun B vitaminine gereksinim duyduğu bilinmelidir. B vitamini bakımından en zengin besinler arasında tam buğday ekmeği de yer almaktadır. Vücudun B vitamini gereksinimi karşılandığı zaman bu vitaminin eksikliğinden kaynaklanan vücut kırgınlığı son bulur.

Peynir

Vücutta kırgınlık hissedilmesine protein ve kalsiyum eksikliği de yer almaktadır. Kahvaltı sofralarında düzenli olarak tüketilen peynir, vücudu daima enerjik tutmakta ve yoğun günlerin neden olduğu yorgunluk ve bitkinlik hissiyle baş etmeyi kolaylaştırmaktadır. Peynir türlerinin hepsinin tam bir enerji kaynağı olduğu unutulmamalıdır.