Vişne Sapının Faydaları Nelerdir

vişne sapının faydaları nelerdir
vişne sapının faydaları nelerdir

Bahar aylarında çiçeklenmekte olan Temmuz ayı gibi olgunlaşmaya başlayan vişne gerek reçel olarak gerek komposto olarak bol miktarda tüketimi sağlanan meyveler arasında yerini almaktadır. Yav meyvesi olarak tanımış olduğumuz vişnenin saplarını kurutarak bitki çayı olarak tüketimini sağlamanız da mümkündür. Vişne sapı ile hazırlanmakta olan bitki çayları ve kürler sağlık açısından pek çok faydasının olduğu da bilinmektedir. Anadolu’nun balkanlara kadar geniş bir coğrafyayı kapsamakta olan vişnenin bir diğer özelliği ise şeker miktarının olmasıdır. Hafif ekşi tadı ile severek tüketimi sağlanan vişnenin saplarını yaz mevsiminde kurutarak tüm sene boyunca tüketimini sağlayabilirsiniz.

Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan vişnenin sağlık açısından faydalı etkilerinden kış mevsiminde de faydalanmak oldukça kolaydır. Marmelatını, meyve suyunu veya kompostosunu yapmış olduğunuz vişnenin sağlarını kurutarak bitki çayı olarak da tüketimini sağlamanız mümkündür. Vişne sapının faydaları hakkında bilgi sahibi olmanız durumunda vişne sapını kış mevsiminde bol miktarda tüketimini sağlayarak bitki çaylarının arasına ilave etmeniz hiç zor olmayacaktır. Peki, vişne sapının faydaları nelerdir? Detaylar yazımızda

İçerik Başlıkları

Vişne Sapı Neye İyi Gelir

Yaz mevsiminde bahçenizden toplamış olduğunuz veya bir manavdan satın almış olduğunuz vişnenin saplarını bir bez içerisine veya temiz bir kâğıt üzerine sermeniz ile birlikte kurutmanız mümkündür. Oldukça kısa bir zaman içerisinde kurutabileceğiniz vişne saplarını kışın bitki çayı olarak da tüketimini sağlayabilirsiniz. Eğer yazın vişne sapı kurutmadıysanız birçok aktardan da vişne sapına kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Oldukça kolay bir şekilde ulaşımı sağlanan ‘vişne sapı faydaları‘ açısından dikkatleri üzerine çeken ürünlerden biridir. Gün içerisinde bitki çayı olarak da tüketimi sağlanan vişne sapı faydaları birçok uzman tarafından da dile getirilmektedir. Uzmanlar özellikle de ödem problemi yaşayan kişilerin vişne sapı tüketimini sağlayabileceğini söylemektedir.

Vişne Sapının Faydaları Nelerdir

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan vişne sapı insan vücudunun ihtiyaç duymuş olduğu vitamin ve minerallerin karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Bağırsak ve sindirim sorunu yaşayanların rahat bir şekilde tüketimini sağlayabileceği vişne sapı kabızlık gibi sindirim problemlerinin giderilmesine yardımcı olmasıyla birlikte kronik olarak kabızlık yaşayanların da kabızlık tedavisi için kullanabileceği ürünlerden biri olarak yerini almaktadır. Vişne sapı metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışmasına destek olur. Antioksidan bakımından zengin olan vişne sapı hem vücuttaki mikropların giderilmesi hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etki sağlar. Kış mevsiminde vücut direncinin arttırmak isteyen kişilerin vişne sapından hazırlanmakta olan bitki çayları tercih edebilmektedir.

Vişne sapının metabolizmanın çalışmasında hızlı olduğunu belirtmiştik. Bu etkiyle birlikte vişne sapı kilo vermek isteyen kişilerin rahat bir şekilde tüketimini sağlayabilecek bir üründür. Hem vücutta biriken ödemin atılması açısından hem de diyet döneminde vücudun parçalanmış olan yağların vücuttan idrar yoluyla birlikte çıkarılmasını sağlayan vişne sapı çayının düzenli bir şekilde kullanılması durumunda kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ödem attırmaya yönelik etkisinin bulunmasıyla birlikte özellikle de regli dönemindeki kadınları regli dönemlerinde hissetmiş oldukları şişkinliğin ve ödemin giderilmesi için vişne sapı tüketimi sağlayabilirler. İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmesiyle birlikte de vişne sapının faydalı etkisi görülmektedir.

Vişne Sapı Nasıl Kullanılır

Vişne sapını bitki çayı olarak da kullanmanız mümkündür. Kurutulan vişne sağlarını bir tencerede veya demlikte (tek kişilik yapmak isterseniz cezve de olur) bir miktar su ile kaynatınız. İsteğinize göre sıcak veya soğuk olarak tüketimini sağlayabilirsiniz.

vişne sapının zararları nelerdir
vişne sapının zararları nelerdir

Vişne Sapı Zararları Nelerdir

Vişne sapının zararları, antioksidan bakımından zengin ve ödem atma özelliğiyle birlikte dikkatleri çeken vişne sapının zararları olup olmadığı ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyor olabilirsiniz. Vişne sapı bir hekim tarafından tespit edilen herhangi bir somut zararı bulunmamaktadır. Her şeyde olduğu gibi vişne sapının da tüketimindeki miktara dikkat edilmelidir. Ödem attırıcı etkisinden dolayı fazla tüketimini sağlamanız durumunda zamanla fazla idrara çıkılmasına neden olabilmektedir. Hamile ve emzirme döneminde olan ayrıca kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin vişne sapı tüketiminde mutlaka bir hekime danışması önerilir.