Vajina Kararması Neden Olur

Vajina Kararması Neden Olur
Vajina Kararması Neden Olur

Kadınların yaşın ilerlemesiyle birlikte hormonal değişimler, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması, gebelik ve doğum gibi birçok sebepten dolayı vajinada kararmalar meydana gelmektedir. Öncelikle vajina bölgesinin yapısal özellikleriyle ve vajina kararmasıyla ilgili kısa kısa net şekilde sizleri bilgilendirmek istedik. Aynı zamanda vajina bölgesindeki kararmaların nedenleri hakkında daha detaylı bilgiler edinmemizi sağlayacaktır.

Vajina Kararması Nedir
Vajina Kararması Nedir

Vajina Kararması Nedir

Vajina bölgesinde veya bir diğer adıyla genital bölge, yapısal olarak ıslak ve genellikle de nemli bir bölgedir. Aynı zamanda vajina bölgesi, hijyen acısından kadın vücudunun en hassas bölgelerinden biridir. Bu nedenle vajina bölgesinin havasız kalması sonucunda vajina da kararmalar meydana gelebilmektedir.

Genital bölgede, pek çok neden sonucunda kararmalar meydana gelebilmektedir. Genital bölge veya genel olarak bilinmekte olan adıyla, vajina kararması olarak isimlendirilmektedir. Vajina kararması, vulva denilen dış genital bölgede, çeşitli nedenler sonucunda ve zamanla meydana gelebilmektedir.

Vajina Neden Kararır
Vajina Neden Kararır

Vajina Neden Kararır

 • Vücutta meydana gelmekte olan bazı hormonal değişimler ; kadınlarda yoğun olarak östrojen hormonunun salgılanması sonucunda genital bölgede kararmalar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kadın vücudunda hormonal olarak değişimlerin yaşanmasıyla birlikte ergenlik ve hamilelik gibi dönemler de, salgılanmakta olan östrojen hormonunun artmasına bağlı olarak genital bölgede kararmalar meydana gelmektedir.
 • Doğum kontrol hapları ; gebeliğin önlenmesi açısından kadın vücudunda hormona değişimler meydana getirmektedir. Özellikle de içermiş olduğu östrojenle genital bölgede kararmaların oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Doğum ve gebelikler ; gebelik döneminde, vücutta büyüme göstermekte olan canlıya uygun olacak şekilde tüm vücutta değişimler oluşmaktadır. Kadın vücudunda meydana gelen bu vücut sistemi değişimi, hormonal değişimler olarak da birçok değişimi de birlikte getirmektedir. Bu değişimler sonucunda da vajinada kararmalar meydana gelebilmektedir.
 • Güneş altında kalma veya uzun süre güneşlenme ; genital bölgenin kararmasına neden olmakta olan faktörlerin temel nedenlerinde renk pigmentlerinin bulunmasıdır. Genital bölge, genellikle kapalı olmasından dolayı güneş ışınlarının olumsuz etkilerine maruz kalmayan bölgeler olarak kabul edilmektedir ve bu durumda oldukça yanlış bir kanıdır. Genital bölgede, güneş altında uzun süre kalınması sonucunda güneş ışınlarından olumsuz etkilenilmektedir. Bunun sonucunda ise kararmalar oluşmaktadır.
 • İlerleyen yaş ; yaş ilerlemesi sonucunda cilt yapısındaki ve hormonlardaki değişimler sonucunda vajina bölgesinde kararmalar meydana getirmektedir.
 • Yanlış iç çamaşırı tercihi ; vajina bölgesi nemli bir bölge olmasından dolayı ve tercih edilen yanlış iç çamaşırları sonucunda bu bölgede kararmalar meydana gelmektedir.
 • Vajina bölgesine uygulanan epilasyon yöntemleri ; vajina bölgesinin oldukça hassas bir yapıya sahip olmasından dolayı ciltte kalıcı olarak kararmalar meydana gelebilmektedir. Özelliklede genital bölgeye uygulanmakta olan lazer epilasyonlar sonucunda da kalıcı olarak renk koyulaşmalara neden olabilmektedir.

Vajina bölgesi bir diğer adıyla da genital bölge, hijyen açısından oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle hijyen amacıyla yapılmakta olan bazı uygulamalar sonucunda vajinada kararmalar meydana gelebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; genital bölgedeki tüyleri temizlemek amacıyla jilet kullanımı, oluşan kokuyu gidermek amacıyla deodorant kullanımı gibi pek çok neden sonucunda kararmalar meydana gelebilmektedir.

Vajina Kararmalarında Tedavi Yöntemleri Nelerdir
Vajina Kararmalarında Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Vajina Kararmalarında Tedavi Yöntemleri Nelerdir

 • Vajina kararmalarında uygulanmakta olan en etkili çözüm olarak karşımıza vajina beyazlatma işlemleri çıkmaktadır. Ameliyatsız olarak estetik uygulamalarıdır.
 • Vajina beyazlatma uygulamaları, oldukça kısa sürede uygulanmakta, acısız, ağrısız ve oldukça basit bir işlemdir.
 • Lazer uygulamasıyla birlikte gerçekleşen vajina beyazlatma işlemleri, lazer ışınlarıyla birlikte uygulanmakta olan bölgede deri altındaki pigmentleri parçalanmakta ve cilt üzerinde koyulaşma neden olan melanin pigmenti hücreleri ortada kaldırılmaktadır.
 • Koyulaşmaya neden olmakta olan hücrelerin yok edilmesinde bölgede meydana gelen renk kararması ortadan kaldırılmaktadır.
 • Lazer ile birlikte vajina beyazlatma işlemi esnasında uygulanmakta olan lazer ışınları, bu alandaki dokuların canlanıp sıkılaşmasını sağlamaktadır. Böylece daha canlı ve genç bir görünüme sahip olunabilmektedir.