Uzun ve Sağlıklı Yaşamanın Sırrı

sağlıklı ve uzun yaşamanın sırrı nedir
sağlıklı ve uzun yaşamanın sırrı nedir

Sanırız herkesin çokça istediği birşey var ise o da; Sağlıklı ve uzun yıllar yaşamak olacaktır. Daima sağlıklı yaşamın sırları hakkında bilgiler öğrenilmek istendi. Sağlıklı olmak için yapılması gereken birçok kural vardır. Aslında kendi hayatımız için yapmamız gerekenleri birçoğumuz yapmamaktayız. Sağlıklı yaşamın en büyük sırrı, sağlıklı beslenmek ve spor yapmaktır. Kısacası Spor ve Beslenme temelde uzun ve sağlıklı yaşamanın en büyük kaynağıdır.

Sağlıklı bir şekilde uzun yıllar yaşamanın sırları, listeli olarak aşağıda verilmiştir. Bu kurallar uygulandığı zaman ciddi anlamda faydaları görülecektir.

Öncelikle Bunların Yapılmaması Gerekiyor!

Sağlıklı ve uzun yıllar süren hayatın sırları için bir şeyleri yapmak yetmiyor. Sağlıklı hayat için yapılmaması gerekenlerde elbette olacaktır.

Sağlıklı ve Uzun Yaşamak İçin Yapılmaması Gerekenler

 • Vücuda zararı saymakla bitmeyen sigaranın tüketilmemesi gerekmektedir.
 • En çok akıl sağlığını etkilediği için alkol ve alkol ürünleri tüketilmemelidir.
 • Kumar ve onun gibi strese neden olan eylemler yapılmamalıdır.

Bu maddeler kısa ama etkilidir. Sigara ve alkol gibi sağlığa zararlı ürünler, sağlığa daima zarar verdiği için pekte sağlıklı kalmak mümkün olmayacaktır. Bunun için böyle alışkanlıkları olanların vazgeçmesi, sağlıklı bir yaşam için daha etkili olacaktır.

Düzenli Beslenme

Sağlıklı yaşam için en önemli etkenlerden bir tanesi de düzenli beslenmektir. Ne olursa olsun düzenli bir şekilde beslenmeniz gerekmektedir. Kilo vermek veya fazla kilo almamak için beslenmelerinizi kesmemelisiniz. Sağlıklı olanı da budur zaten. Düzenli beslemek için günde en az 3 öğün yemeniz gerekiyor. Hiç atlamadan bu şekilde devam ettiğinizde, bünyenizde buna kısa sürede alışacaktır.

Düzenli olarak beslenmek, bağışıklık sisteminizi güçlendireceği için hastalıklara karşı da korunacaksınız. Özellikle meyve ve sebzeleri tüketmeniz, daha faydalı olacaktır. Daima tüketmeniz gereken sebzeleri ve meyveleri yemelisiniz. Bunlar vitamin bakımında da zengin olacakları için sağlığınıza faydaları da fazla olacaktır. İsterseniz o meyve ve sebzelerden birkaç tane örnek görelim.

 • Ispanak
 • Sarımsak
 • Brokoli
 • Karnabahar
 • Portakal
 • Ananas
 • Greyfurt
 • Elma

Birkaç tane meyve ve sebzeler bu şekildedir. Bunlar dışında yine oldukça faydalı olan sebzeleri ve meyveleri tüketmenizde fayda olacaktır.

Düzenli Uyku

Organların dinlenmesi ve vücudun kendisini toparlaması için sağlıklı bir uyku şarttır. Yeteri kadar uyku alınmazsa, vücuttaki hücreler yıpranacak ve yeni hastalıklar oluşacaktır. Sağlıklı yaşam için uyku olmazsa olmazdır. Bağışıklık sistemine de faydası oldukça fazladır. Sağlığımız için vücudunuzun gerek duyduğu uykuyu vermelisiniz. Uyku sağlığınız için oldukça faydalıdır ancak saatinde uyku daha etkili olacaktır. Özellikle gece uykusu, vücudunuz için oldukça faydalıdır.

Düzenli Spor Yapmak

Çok fazla çalışıyor ve yoruluyor olabilirsiniz ama bunun için spor yapmaktan vazgeçmemelisiniz. Spor yaptığınızda bu yorgunluğu atabilirsiniz. Gün içerisinde daha dinç ve pozitif olmanız için düzenli olarak spor yapmanız şarttır.

sağlıklı ve uzun yaşamak için düzenli spor yapın
sağlıklı ve uzun yaşamak için düzenli spor yapın

Kalp sağlığı ve daha birçok faydası için koşu yapabilir ve bisiklet sürebilirsiniz. Sabah erken saatlerde yürüyüş yapmak veya bisiklet sürmek, akciğerlerinizi rahatlatarak daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır. Spor yapmak için zaman ve mekanın hiçbir önemi olmadığını bilmelisiniz. Bulunduğunuz her yerde çeşitli egzersizler yaparak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Sağlıklı yaşam için etkisi kanıtlanan sporu, düzenli yaptığınız zaman faydalarını göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Stresten Uzak Durmak

Sağlıklı yaşam için strese hayır demelisiniz. Gün içerisinde işinizden veya çeşitli durumlardan dolayı stres altında kalabilirsiniz ancak stresten olabildiğince uzaklaşmanız sizin için daha iyi olacaktır. Vücutta biriken stres, ileriki zamanlarda hastalıkları beraberinde getirmektedir. Zihinsel ve psikolojik biriken stres ise sağlıklı düşünememe, etkili karar verememe ve ikili ilişkilerde sorun çıkarma gibi sorunları oluşturabiliyor.

uzun yaşamak için stresten uzak durun
uzun yaşamak için stresten uzak durun

Stres, bağışıklık sistemine de ciddi zararlar verdiği için onunla başa çıkmanız gerekmektedir. Stresle baş etmek için çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerden faydalanarak stresten uzaklaşabilirsiniz. Özellikle size en uygun olan yöntemi seçmeniz, daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Stresi azaltabileceğiniz yöntemler

 • Ruh sağlığınıza iyi gelecek ve sizi sakinleştirecek müzikler dinleyin.
 • Meditasyon yaparak rahatlayın.
 • Yürüyüş yapın. (Sabah erken saatlerde yapılan yürüyüşler daha etkili olacaktır).
 • Masaj seansları alın.
 • Yoga yapabilirsiniz.
 • Duş alın.

Stresten tamamen uzaklaşmak için bu yöntemler yetmeyebilir fakat oldukça etkili olacaktır. Stresten tamamen uzaklaşmak için strese neden olan durumdan uzaklaşmak gerekir. Buda çoğu zaman işiniz veya zorunlu olduğunuz durumlar olacağından dolayı, tamamen uzaklaşmak biraz zor olacaktır.

Beyninizi Daima Aktif Tutun

Beyin sağlığı kendi başına ne kadar önemli ise sağlıklı ve uzun süreli yaşam içinde oldukça önemlidir. Unutkanlık, odaklanamama, sağlıklı düşünememe gibi birçok akıldan kaynaklanan rahatsızlıklar vardır. En küçük beyinsel rahatsızlıkla bile vücuda ciddi hasarlar verebilir. Çünkü vücudun yöneticisi beyin olduğu için onu daima aktif tutmanız gerekmektedir. Peki, bunun için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?

Beyninizi aktif tutmanız için yapılacak bazı yöntemler;

 • Hafıza teknikleri veya zeka soruları.
 • Bulmaca çözmek ve zeka oyunları oynamak.
 • Sağlıklı uykular uyumak.
 • Beyne faydası olan gıdalar ve baharatların tüketilmesi.
 • Stresten uzaklaşmak için yoga ve meditasyon.

beyni aktif tutmak için yapabileceklerinizden birkaç tanesi böyledir. Bunun dışında beyni aktif tutan egzersizler de yapabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler kısaca böyledir. Aslında temel bir mantık vardır, sağlığa zararlı şeylerden uzak durmak ve sağlıklı olan her şey den biraz yararlanmak gibi.

Sağlıklı yaşam olabilmesi için önce sağlığa zararlı olan durumlardan uzaklaşmanız gerektiğini unutmayın.