Üşütme Belirtileri Nelerdir

Üşütme Belirtileri Nelerdir
Üşütme Belirtileri Nelerdir

Üşütme Nedir

Üşütme hem üst solunum yolu enfeksiyonuyla birlikte bağırsak enfeksiyonu da virüslerin etkilemesi sonucunda oluşan bir hastalık çeşididir.

Soğuk Algınlığı: Üşütme bir diğer adıyla soğuk algınlığı ya da nezle olarak tanımlanmaktadır. Üşütme olarak adlandırılan durum aslında üst solunum yolunda virüs ile enfekte olması durumudur. Pek çok farklı virüs çeşidi, soğuk algınlığına sebep olabilmektedir. Üşütme veya diğer bir ismiyle nezle, genel olarak ciddi sorunlara neden olmamakta ve birkaç gün içerisinde düzelmeye başlamaktadır. Özellikle de küçük yaş grubundaki çocuklarda soğuk algınlığı görülmesi durumunda risk faktörünün yüksek olmasıyla birlikte, yetişkinlerde ise yıl içerisinde ortama olarak 2-3 kez soğuk algınlığı geçirebilmektedir.

Mide Üşütmesi: Toplum arasında mide üşütmesi olarak adlandırılan hastalık ise bağırsakların viral enfeksiyon durumudur. Kişilerin enfeksiyonunda virüsle kontamine olmuş gıdaların tüketilmesi sonucunda meydana gelen kişilerde temas edilmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Soğuk Algınlığı Belirtisi Nedir

Soğuk algınlığı belirtisi ve semptomları kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Soğuk algınlığında burun akıntısı ya da tıkanıklığı, boğaz ağrısı, düşük ateş, halsizlik, hafif vücut ağrısı, hapşırma, öksürük, baş ağrısı ve nefes almada zorlanma gibi belirtileri bulunmaktadır.

Üşütme Belirtileri Nelerdir

Üşütmenin sebep olduğu semptomlar genel olarak hafifi ve bunun sonucunda ciddi sorunlara neden olmamaktadır.

Soğuk Algınlığı Belirtileri
Soğuk Algınlığı Belirtileri

Soğuk Algınlığı Belirtileri

Soğuk algınlığının belirtileri, virüsün vücuda girmesinden 1 ila 3 gün sonrasında meydana gelmektedir. En çok karşılaşılan belirtiler:

 • Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı
 • Boğaz ağrısı ve boğazda yutkunma güçlüğü
 • Öksürük
 • Hapşırık
 • Vücutta ağrı
 • Baş ağrısı
 • Düşük ateş
 • Halsizlik

Hastada meydana gelen belirtilerin sayısı, süresi ve şiddeti kişiden kişiye değişiklikler göstermektedir. Soğuk algınlığı durumunda genel olarak bir doktora başvurması gerek duyulmamaktadır. Hastalık birkaç gün içerisinde kendi kendine düzelme görülmektedir. Fakat yetişkin hastalar; vücut sıcaklığının 38,5 derece ve üzeri olması durumunda ateşin 5 günden fazla sürmesi, nefes darlığı, nefes alıp vermede zorlanma gibi durumların görünmesi sonucunda mutlaka bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

Çocuklarda soğuk algınlığı belirtisi ise; ateşin sürekli olarak yüksek olması ya da yüksek ateşin 3 günden fazla sürmesi, baş ağrısı ve öksürük gibi belirtilerin şiddetli derecede olması, kulak ağrısı, halsizlik ve beslenmede bozuklukların oluşması durumunda mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Mide Üşütmesi Belirtileri
Mide Üşütmesi Belirtileri

Mide Üşütmesi Belirtileri

Mide üşütmesinin belirtileri,  virüs vücuda alınmasından 1 ila 3 gün sonrasında meydana gelmektedir. Semptomlar genel olarak birkaç gün içerisinde düzelmesiyle birlikte bazı kişiler de ise bu durum 10 günü sürebilmektedir. Belirtiler bazı kişilerde hafifi olmasıyla birlikte bazı kişilerde ise şiddetli belirtiler görülebilmektedir. Mide üşütmesinin sık görülen belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • İshal
 • Karın ağrısı, karında kramplar
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrısı
 • Düşük ateş

Mide üşütmesi belirtileri, bağırsaklarda bakteri veya parazit enfeksiyonu durumu sonucunda meydana gelen belirtilerinde benzerlik görülmektedir. Bu nedenle de belirtilerin şiddetlenmesi durumunda doktora başvurumlası ve gerekli tedavinin uygulanmasında fayda olacaktır.

Yetişkinlerde 2 günden uzun süreli devam eden kusma, vücutta sıvı kaybı, dışkıda kan görülmesi ve yüksek ateş olması gibi durumların sonucunda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Bebek ve çocuklarda ise huzursuzluk, yüksek ateş, aşırı uyuma, ishal, aşırı sıvı kaybı ve şiddetli ağrıların oluşması durumunda acil olarak doktora başvurulması gerekmektedir.

Üşütme Ne Kadar Sürer
Üşütme Ne Kadar Sürer

Üşütme Ne Kadar Sürer

Üşütme, genel olarak yaklaşık 7 gün boyunca sürmektedir. İlk olarak 2-3 günde şiddetlenmektedir. Sonrasında ise yavaş yavaş düzelmeye başlamaktadır. Fakat iyileşme süresi 1-2 haftaya kadar sürebilmektedir. Gösteren belirtiler kişinin günlük yaşantısındaki işlerini etkileme düzeyine kadar ulaşabilmektedir.

Üşütme Karın Ağrısı Yapar Mı

Mide üşütmesinde sıklıkla karşılaşılan belirtileri: İshal, karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma yer almaktadır.