Topa Kafayla Vurmak Beyin Fonksiyonlarını Olumsuz Etkiliyor

topa kafayla vurmak
topa kafayla vurmak

12 yaş altı çocukların antrenman esnasında futbol topuna kafayla vurmalarının İrlanda, İskoçya ve İngiltere’de yasaklanmasının ardından aileler büyük endişe yaşıyor.

Beyin Fonksiyonlarına Olumsuz Etkisi

Erkek çocukları arasında çok yaygın olan ve çok sevilen futbol oyununun oynandığı esnada topa kafa ile vurulmasının beyin fonksiyonlarına olumsuz etki ettiğine değinen NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, “Özellikle çocukların, futbol oynarken topa kafa atmaları ilerleyen yaşlarda bunama, dejeneratif beyin rahatsızlıkları ve yüksek beyin fonksiyonlarında bozulmaya neden olabilmektedir.” şeklinde konuştu.

Kafa Travmaları Hormonal Sistemi Bozuyor

Kafa travmalarının hormonal sistemde bozukluğa neden olduğunu söyleyen Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Tıbbi Koordinatörü ve Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, “Bu konuyla alakalı alınan yasaklama kararı son yıllarda gerçekleştirilen bilimsel araştırmaların neticesidir. Trafik kazaları, düşmeler ve şiddet uygulamaları kafa travmalarının başlıca nedenleridir. Son senelerde yapılan bilimsel araştırmalarda spor yaralanmalarının da beyin hasarına ve hormonal bozukluğa neden olduğu tespit edilmiştir.” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca bilim adamları tarafından yapılan açıklamaya göre futbol yaşamlarını profesyonel olarak sürdüren futbolcuların, demanstan hayatlarını kaybetme riskinin yaşıtlarından üç buçuk kat fazla olduğu belirlendi.