Ton Balığı Faydaları Nelerdir

ton balığı faydaları nelerdir
ton balığı faydaları nelerdir

Orkinos balığının konservelenmesiyle birlikte satışa sunulmakta olan hali ton balığı olarak ifade edilmektedir. Ton balıkları, Akdeniz iklimi, Tropikal iklim ve Ilıman iklimin görülmüş olduğu yerlerde yaşamaktadırlar. Oldukça hızlı yüzen ve sürüler halinde dolaşmakta olan bu balık çeşidi gıda sektörü için önemli bir yere sahiptir.

Ton balıkları ağlarla avlanması için bu süreç içerisinde ağlara takılan birçok deniz canlısı yaşamını kaybetmektedir. Bu sebeple de bu balıklar avlanma esnasında dikkatli olunması deniz ekosistemi bakımından önem taşır.

Peki, ton balığı faydaları nelerdir? İşte tüm detaylar yazımızda..

Ton Balığının Faydaları Nelerdir

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir, ton balığı içerisinde bulunan Omega-3, bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlar.
  • Omega 3 yağ asidi içeriğiyle birlikte sağlıklı bir beslenme planında önerilmekte olan ton balığı kalp ve damar sağlığını korumaktadır. İyi kolesterol olarak bilinen HDL’nin kanda artışını sağlamaktadır.
  • Ton balığı eti kanın pıhtılaşmasında önüne geçer ve kan akışını hızlandırmasıyla birlikte felç riskini de azaltmaktadır.
  • Ton balığı, protein bakımından yüksek değerlere sahiptir. Yüksek potasyum ve protein içeriği ile birlikte kan basıncını dengeler. Tansiyonun normal düzeyde seyretmesini sağlar.
  • Göz sağlığı için olumlu etkiler gösteren EPA ve DHA içeriği göz kuruluğu oluşumunun ve yaşlanmayla birlikte gelişim sağlayan göz rahatsızlıklarının önüne geçer.
  • Antioksidan özelliği taşımakta olan omega 3 yağ asidi içeriği kansere karşı vücudu korumaktadır. Özellikle de böbrek, kolon ve göğüs kanseri riskini minimum seviyeye düşürür.
  • Beyin damarlarına giden kan akışının dengelenmesi ve beyindeki elektriksel devrelerin güçlenmesi için oldukça önemlidir. Ton balığı omega-3 değeriyle birlikte Alzheimer riskini minimuma indirir.
  • Yüksek selenyum içeriği ile birlikte iştah ve duygu durum değişikliğinin kontrolünü sağlar. Anksiyete ve depresyona karşı koruyucudur. Selenyum omega-3 ile beraber karaciğerden zararlı toksik maddelerin giderilmesine yardımcı olur.
  • İçeriğinde yer alan D vitamini cildin nem dengesini sağlar, parlak ve canlı bir cilt görünümü oluşmasına yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri saçların daha yumuşak, sağlıklı ve daha çabuk uzamasına yardımcı olur.

Ton Balığı Diyette Yenir Mi

Ton balığı tüketimiyle birlikte zayıflamak isteyen kişilerin öncelikli besin tercihlerinden biri olmaktadır. Bunun sebebi ise Omega 3 açısından zengin besinlerden biri olmasıdır. Omega-3 yağ asidi ise hücrede yağ depolarının oluşmasının önüne geçmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda ise ton balığının düzenli bir şekilde tüketimini sağlayarak kilo vermeye yardımcı olması gibi kan hücrelerinin temizlenmesi gibi birçok faydası bulunmaktadır. Düşük kalori içeriğine sahip olmasından dolayı diyette ton balığı tüketebilirsiniz.

Yüksek protein değerlerine ancak düşük yağ miktarına sahip olan ton balığı tüketim esnasında tavsiye edilen miktarı geçmezseniz, ton balığının tok tutma ve enerji verme etkisiyle kilo vermeniz mümkündür. Ton balıklı salata, zayıflama döneminde diyet menüsünde ana öğünlerden biri olarak yerini almaktadır. Mevsim yeşillikleri, tercih olarak konserve mısır, zeytin, domates, salatalık ve biberle beraber hazırlanmakta olan bir salata oldukça sağlıklı olacaktır. Yaz mevsiminin de sık sık tüketimini sağlayacağınız hafif bir seçenektir. Yağ ve tuz miktarının az miktarda kullanmanız durumunda kalorisi de oldukça düşük olacaktır.

Ton Balığı Ne Sıklıkla Tüketilmeli

Ton balığı tüketimiyle birlikte en çok merak edilen konulardan biri de hangi sıklıkta tüketilmesi gerektiğidir. Ton balığı sağlık bakımından oldukça önemli besin kaynağında biridir. Tüketim miktarı yetişkin ve çocuk arasında farklılık gösterebilmektedir.

Yetişkin bireyler için haftada en fazla 3 defa tüketimi önerilir. Kadınlar için 176 gram erkekler için 226 gram tüketimi tavsiye edilir. Çocuklar için ise bu oran daha da düşüktür. 6 yaş altındaki çocukları 85 gram, 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklar ise 126 gram tüketimi en ideali ve sağlıklı olanıdır.