Tereyağının Sağlığa Zararları Nelerdir?

tereyağı zararları nelerdir
tereyağı zararları nelerdir

Tereyağının sağlığa faydalarından bahsedilse de bilinçsiz ve dengesiz tüketildiği zaman sağlığa zarar vermektedir. Ayrıca tereyağı tüketilirken organik olmasına çok dikkat edilmelidir. Çünkü organik olmayan tereyağlarının içeriğinde barındırdığı katkı maddeleri sağlığa çok ciddi ve geri dönüşü olmayan zararlar verebilmektedir. Bundan dolayı koruyucu madde içeren fabrikasyon tereyağlarındansa, köy tereyağları tercih edilmelidir.

Tereyağı organik olsa dahi mutfakta pişirilen yemeklerin hepsinde tereyağı kullanılmamalıdır. Tereyağının doğrudan ekmeğe sürülerek yenilmesi de tavsiye edilmemektedir. Uzmanlar, tereyağının bu tarz kullanımlarının ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğinin altını önemle çizmekte ve mutfakta tereyağı kullanımına da yer verilmesini tavsiye etmektedir.

Tereyağı zararları faydalarına oranla az da olsa çok önemli sağlık problemlerine sebep olabilir.

Tereyağı Zararları Nelerdir?

Doymuş yağ asitlerini içeren tereyağının sağlığa zararları nelerdir? Tereyağının sağlığa olan zararları şu şekilde sıralanabilir;

  • Diğer yağlar gibi tereyağının da kalori değerleri oldukça yüksektir. Kalori değerlerinin yüksek olmasından dolayı kilo alımına sebebiyet verebileceğinden, geleneksel tarifleri lezzetlendiren tereyağını tüketirken ölçülü olmakta fayda var.
  • Fabrikasyon tereyağlarında sütün içerisine katılan katkı malzemeleri alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.
  • Hazır yemle beslenen ineklerin sütünden yapılan tereyağının besin değerleri ve kalitesi düşüktür.
  • Tereyağı doymuş yağları içeriğinde barındırdığı için tüketilirken ölçülü olunmaması halinde kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riski yükselmektedir. Kolesterolü yükselttiği için özellikle damar sağlığını olumsuz etkilemektedir.
  • Diyabet hastalarının, tereyağı tüketirken uzman hekimin belirttiği miktarı kesinlikle aşmaması gerekmektedir. Kan şekerinin dengesiz yükselmesine neden olabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca tereyağının çok fazla tüketilmesi vücudun insülin direncini artırmaktadır.
  • Tereyağının ölçüsüz tüketilmesi vücudun her yerinde yağlanmaya neden olduğu için kronik hastalıkları tetiklemektedir.
  • Karaciğer yağlanmasının nedenleri arasında aşırı tereyağı tüketilmesi de yer almaktadır.

Tereyağı Faydaları Nelerdir

Tereyağı Kaç Kalori