Tenisçi Dirseği Nedir

Tenisçi Dirseği Nedir
Tenisçi Dirseği Nedir

Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit) Nedir

İnsan vücudunda el bileğini geriye doğru çeken kasların başlangıç noktası, lateral epikondil olarak bilinmekte olan bölgedir. Tıbbi adı olarak tanımlanan lateral epikondilit olan tenisçi dirseği, tekrarlanmakta olan zorlanmalar sonucunda bu bölgede kas kemik bileşkesinde oluşan ufak yırtıklar ve dejenerasyon sonucunda meydana gelmektedir. El ve el bileğinin aşırı kullanımı sonucunda ve ön kol kasrının da gerilmesine sebep olmaktadır. Bu durumda kendini tenisçi dirseği olarak göstermektedir.

Tenisçi Dirseği Kimlerde Görülür
Tenisçi Dirseği Kimlerde Görülür

Tenisçi Dirseği Kimlerde Görülür

Adından da anlaşılacağı gibi çoğunlukla raket sporları ile ilgilenen sporcularda oldukça sık görülmekte olan bu hastalık, masa başı işlerde de kol kaslarını zorlamakta olan meslek gruplarında da görülebilmektedir. Günde iki saati aşkın sürede el bileğinin zorlanmasını sağlayan hareketlerin yapılması sonucunda, tenisçi dirseği rahatsızlığının belirmesi olasılığı da artış göstermektedir. Tenisçi dirseğinin sık olarak görülmesinde aşağıdaki meslek gruplarını örneklendirebiliriz.

  • Raket sporlarıyla ilgilenen sporcularda
  • Boyacılar
  • Tesisatçılar
  • Marangozlar
  • Çok yoğun şekilde ev işi yapan ev hanımlarında

Tenisçi Dirseği Kaç Yaş Aralığında Görülmekte

Tenisçi dirseğinin en sık görüldüğü yaş aralığı 30 ila 50 yaş aralığındadır.

Tenisçi Dirseğinin Belirtileri Nelerdir
Tenisçi Dirseğinin Belirtileri Nelerdir

Tenisçi Dirseğinin Belirtileri Nelerdir

Tenisçi dirseğinin en önemli belirtisi, dirseğin dış tarafından ağrı hissedilmesidir. Bu ağrı, dirseğin dış kenarındaki kemik çıkıntı üzerinde bulunmakta ve ön kola doğru da ağrı yayılmaktadır. Örnek vermek gerekirse ağır bir su şişesi gibi cisimleri kaldırma sonucunda da bu ağrıyı dirseğinizde hissedebilirsiniz. Bunun dışında ise tenisçi dirseğinde meydana gelen belirtileri şu şekilde örneklendirebiliriz.

  • Dirseğin dış kısmında hassasiyet ve ağrı
  • Ağır bir eşya kaldırma sonucunda dirsekte meydana gelen ağrı
  • El ve bilek kaldırırken yada gerilirken oluşan ağrı
  • Bir obje tuttuğunuzda, elinizi yumruk şeklinde sıktığınızda yada kapı kolu çevirme sonucunda da dirsek bölgesinde ağrı oluşabilmekte

Tenisçi dirseği söz konusuysa ağrı oldukça yaygın şekilde görülebilmektedir. El bileğini dirence karşı geriye doğru kaldırdığınız durumda bu ağrının şiddeti de giderek artış göstermektedir. Başlangıçta düşük şiddetli olan bu ağrı, zorlayıcı hareketler sonucunda ağrı şiddetlenmeye başlamaktadır. Oluşan ağrı ile birlikte de kol kaslarınızda da kuvvet oranında düşüş meydana gelebilmektedir.

Tenisçi Dirseği Tedavisi Nasıl Yapılır
Tenisçi Dirseği Tedavisi Nasıl Yapılır

Tenisçi Dirseği Tedavisi Nasıl Yapılır

Öncelik olarak kişide oluşan ağrının geçene kadar mutlaka 20-30 dakika kadar süre olmak üzere, 3-4 saatte bir dirseğe buz uygulaması yapılması gerekmektedir. Lateral epikondilit tedavisi uygulanırken, fizik tedavi uzmanı tarafından da tavsiye edilmekte olan egzersizlerin uygulanması da iyileşmeye etkisi olacaktır. Fakat unutulmaması gereken bir konu ise, fizyoterapist tarafından önerilmekte olan kol egzersizlerinin uygulanmasını önemi olduğu gibi kolu dinlendirmek de oldukça önem taşımaktadır. Tenisçi dirseği tedavisinin döneminde, kol kaslarının yorulmaması için tenisçi dirseği ortezi olarak bilinmekte olan epikondilit bandı (epikondilit ortezi) kullanımı da iyileştirmeye etkisi olacaktır.