Tavuk Dürüm Kaç Kalori

tavuk dürüm kaç kalori
tavuk dürüm kaç kalori

Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan tavuk dürümün kalori hesaplaması, spor ve diyet yapan kişiler tarafından sık sık yapılmaktadır. Hem lezzetli hem de pratik olmasıyla birlikte tercih edilen tavuk dürümün besin değerleri ve kalori hesabı sizler için bir arada derledik.

Popülerliği ile birlikte ülke sınırlarını aşan Türk mutfağının en çok sevilen yiyeceklerinden olan tavuk dürüm, lezzetli olmasıyla birlikte ekonomik olarak da uygundur. Bu nedenlerden dolayı sık sık tercih edilen tavuk dürümün kalori hesaplamasını yapan bireyler tarafından merak edilmektedir. Özellikle de besin ve vitamin değerleri bakımından takip edenler için tavuk dürümün tüm değerlerini hazırlamış olduğumuz tablodan görebilirsiniz.

İşte çok merak edilen “tavuk dürüm kaç kalori” sorusunun tüm detayları yazımızda.

Tavuk Dürüm Kaç Kalori

Tavuk döner dürümün yaklaşık 100 gramında 215 kalori bulunmaktadır. 1 porsiyon tavuk döner dürüm ise 250 gramdır ve 310 kalori değere denk gelir.

diyette tavuk döner yenir mi
diyette tavuk döner yenir mi

Diyette Tavuk Döner Yenir Mi

Yağ oranı yüksek olan tavuk döner dürüm diyet döneminde kişilerin tüketmesi önerilmemektedir. Tercih edilmesi durumunda ise bol spor ile birlikte yağ yakımının hızlandırılması gerekir. Tavuk döner dürüm tüketiminde et, ekmek ve yağ miktarı azaltılması tavsiye edilir.

Fakat diyet döneminde tavuk dürüm tercih ediyorsanız, ketçap mayonez gibi sosların ve bunlarla birlikte patates kızartması olmadan tüketilmemesi gerekir. Tavuk dürümle birlikte sebzeler ve salataların tüketimi tercih edilmelidir. Eğer sıkı bir diyet dönemindeyseniz tavuk dürüm tercih etmek yerine porsiyon döner tercih etmeniz önerilir.

Oldukça doyurucu olmasından dolayı yanında yoğurt ya da ayran tüketimi sağlayabilirsiniz. Katı gıdaların sürekli olarak tüketilmesi kabızlığa ve bağırsak tembelliğine neden olacaktır. Bu sebeple de tavuk döneri de ölçülü ve seyrek bir şekilde tüketmekte fayda olacaktır.