Tatlı Krizi Neden Olur

Tatlı Krizi Neden Olur
Tatlı Krizi Neden Olur

Tatlı Krizi Neden Olur ?

Tatlı krizi, aç veya tokken yoğun tatlı yeme isteği olarak tanımlanmaktadır. Sürekli olarak tatlı yeme ihtiyacı, açlık halindeyken de konsantrasyon eksikliği, sinirlilik, yemekten 2-3 saat sonra anormal şekilde acıkma ve geceleri yoğun tatlı yeme isteği gibi şikayetler, insülin metabolizmasında bozukluğu düşündürmektedir.

Uzun süre olarak tatlı yemediğinizde canınız tatlı istemez hatta tatlı yemek aklınıza bile gelmez. Fakat bazen stresli ve yoğun iş tempolu günler ve haftalar olmasından dolayı her gün tatlı yemeden rahat edemezsiniz. Her yemek sonrasında veya ara öğünlerde mutlaka vücudunuz tatlı yemeden doyum sinyali göndermez sanki beyninize yada gece çikolata yemeden uyuyamaz hale gelirsiniz. Bu durumun kaynaklandığı nedenlerden birkaç tanesine örnek vermek gerekirse. İlk olarak damak tadı ve beslenme alışkanlığı bu şekilde geliştirilmiş olabilirsiniz yada psikolojik bir durumda sizi daha mutlu ettiğine bu nedenle de tatlı yeme ihtiyacınız olduğunu düşünürsünüz. Yada insülin pankreas tarafından kontrolsüz salınıyor olabilir. Örnek verilen tüm durumları çözmek kolay ve tatlı krizlerinizin önüne geçebilirsiniz.

Kilo probleminiz varsa ve bu yağlanma karın bölgenizde aşırı derecede var ise mutlaka bir doktora danışmanız önerilmektedir. Sadece açlık kan şekerine göre değerlendirme yapmak yeterli değildir. Mutlaka insülin ve glikoz metabolizması ile birlikte değerlendirme yapılmalıdır. Fazla kilolarınızın nedeni bu bozukluktan kaynaklanıyor olabilir. Yedikleriniz enerji olarak kullanılamıyor olabilir ve yağ olarak depolanıyordur.

Tatlı İhtiyacını Ne Keser
Tatlı İhtiyacını Ne Keser

Tatlı Krizini Ne Keser ?

Çiğ badem, çiğ fındık, ceviz, kuruyemişler, kuru baklagiller, kakao, yeşil yapraklı sebzeler ve tam tahıllar gibi magnezyum açısından zengin olan besinlerin tüketimi tatlı krizlerinizin önüne geçecektir.

Tatlı İhtiyacını Gidermek İçin Ne Yapmalı
Tatlı İhtiyacını Gidermek İçin Ne Yapmalı

Tatlı İhtiyacını Gidermek İçin Ne Yapmalı

 • Öğün atlamayın
 • Sütlü tatlılara yönelin
 • “3 kaşık ye, bekle” taktiğini uygula
 • Tatlı kriziniz tuttuğunda acı tüketin
 • Düzenli egzersiz yapın
 • Bitki çayı tüketin
 • Kendinize küçük ödüller koyun
 • Bol su için
 • Düzenli uyuyun
Tatlı Krizinin Nedenleri
Tatlı Krizinin Nedenleri

Tatlı Krizinin Nedenleri

 • Hipoglisemi : Hipoglisemi, kan şekerinin aniden düşmesidir. Ara öğün yapılmadan ve uzun süre açlık durumu oluşmasında tatlı krizleri meydana gelir. Hipoglisemi gibi probleminiz var ise mutlaka küçük ara öğünler yapmalısınız.
 • Polikistik Over Sendromu : Bu problemi yaşayan kadınlarda genellikle gizli şeker ortaya çıkabilmektedir. Bir uzmana danışmakta faydası olacaktır.
 • Vitamin Mineral Eksikliği : Demir, krom, magnezyum eksikliği olan kişilerde daha fazla tatlı yeme isteği oluşmaktadır. Bu sebeple bir doktor yardımı ile eksik vitamine ve mineral takviyesi alınması önerilmektedir.
 • Adet Öncesi Sendromu : Genel olarak tatlı ihtiyacı duymayıp, adet döneminde tatlı ihtiyacı duymaktadır. Bunun nedeni östrojen hormonunun bu dönemde azalmasıdır. Diyetisyen yardımı ile bu durumu atlatmak mümkündür.
 • Duygusal Durumlar : Duygusal, stres gibi durumlarda tatlı isteği artmaktadır. Yapılan birçok araştırmalarda mutsuz evlilik geçiren kişilerde, diğer kişilere göre daha fazla tatlı yeme isteği oluşmaktadır. Mutlaka bir terapistten yardım almanız önerilmektedir.
 • Alışkanlıklar : Çocukluk döneminde ailelerin ödüllendirmek için yaptığı çikolata ve tatlı gibi ödüllendirmeler, ileriki yaşantıda da ödül algısı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bir parça bitter çikolata sorun olmazken “bugün kendime tatlı ısmarlayacağım” diyerek abartı bir durum oluşturarak tatlı krizlerin de meydana gelmesini sağlayabilmektedir.