Tansiyon Hastaları Nasıl Beslenmeli

tansiyon hastalarının beslenmesi nasıl olmalı
tansiyon hastalarının beslenmesi nasıl olmalı

Ülkemizde her 3 kişiden birinin yüksek tansiyon hastası olması tansiyon hastalarının beslenme tarzının nasıl olması gerektiğini ön plana çıkarıyor. Kan basıncını kontrol altına alarak dengede kalmasını sağlamak için alkol, sigara ve tuzdan kesinlikle kaçınmak gerekiyor. Ayrıca karbonhidrat ağırlıklı değil, potasyum ve protein ağırlıklı beslenmeli, Omega-3 takviyesinin alınması ihmal edilmemelidir.

Omega 3 Nedir ve Faydaları Nelerdir

Tıpta hipertansiyon, halk dilinde ise yüksek tansiyon olarak adlandırılan kan basıncının yükselmesi özellikle böbrek, kalp ve beyindeki damarlara olumsuz etki etmektedir. Hipertansiyon tansiyon rahatsızlığı doğru tedavi edilmediği takdirde beyine giden damarlarda tıkanma, kalp yetmezliği, kalp krizi ve felç gibi çok ciddi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalınabilir. Bir insanın tansiyonu 14’e 9’un üstündeyse o kişi hipertansiyon hastası olarak değerlendirilir.

‘Tansiyon hastaları nasıl beslenmeli?’ Günümüzde özellikle yanlış beslenme tarzının neden olduğu yüksek tansiyon rahatsızlığında beslenme tarzının nasıl olması gerektiğini detaylı bir şekilde araştırarak tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken besinleri sizler için bir araya getirdik.

Tansiyon Hastası Beslenmesi

Yüksek tansiyon hastalarının beslenirken hamur işlerinden, hamur tatlılarından, kırmızı etten, sakatat türlerinden, yağ oranı yüksek besinlerin yanı sıra yağda kızartılmış besinlerden kesinlikle kaçınması gerektiği gibi kafein oranı yüksek olan kahveden uzak durmalı ve çay tüketimini de sınırlamalıdırlar. Ayrıca içeriğinde şeker barındıran gıda ve içecekleri, çikolatayı, tuzu ve margarini hayatlarından çıkarmalıdırlar. Belki geriye ne kaldı diyeceksiniz ama tansiyon hastalarının beslenmesi yüksek tansiyonun sağlığa olumsuz etkilerinin azaltılmasında en etkili yöntemdir.

tansiyon hastası beslenmesi
tansiyon hastası beslenmesi

Tansiyon Hastaları Beslenmelerinde Nelere Dikkat Etmeli?

Yağlı Gıdalardan Uzak Durulmalı

Kan basıncının yükselme riskini sağlıklı ve dengeli bir beslenme tarzı çok ciddi oranda düşürmektedir. Ayrıca yükselen kan basıncının düşmesinde de oldukça etkilidir. Yüksek tansiyondan şikayetçi olan bir insanın beslenme tarzında çok önemli değişikliklere giderek içeriğinde yüksek oranda yağ barındıran ve kolesterol oranı da bir hayli yüksek olan besinlerin yanı sıra doymuş yağ oranı yüksek besinlerin tüketimini sınırlayarak taze sebze ve meyve ile yağ oranı düşük olan günlük süt ve süt ürünlerinin tüketimine yönlenmesi gerekiyor.

Tuz Terk Edilmeli

Ülkemizde her 3 kişiden birinde yüksek tansiyon rahatsızlığı olduğunu yukarıda söylemiştik. Bu oran ülkemizde yaklaşık 27 milyon civarında yüksek tansiyon hastası olduğu anlamına geliyor. Ülkemizde yüksek tansiyon hasta sayısının bu kadar yüksek olmasındaki temel neden ise aşırı tuz tüketimidir. İnsanların besinlerle beraber tükettiği tuz miktarı arttıkça kan basıncıda yükseliyor. Bir insan, 6 gram yani bir çay kaşığı olan günlük tuz gereksinimini gün boyunca yediği ve içtiği gıdalardan karşılamaktadır. Bunun üstüne sofraya konulan tuz, vücudun gereksiniminin üstünde bir tuz tüketimine neden olur ki bu da kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok ciddi rahatsızlığa davetiye çıkarır. Yüksek tansiyon hastaları kan basınçlarını düşük seviyelerde tutmak için tuzu yaşamlarından kesinlikle çıkarmalıdırlar.

Alkol ve Sigara Kesinlikle Tüketilmemeli

Alkolün aşırı tüketilmesi beyin, karaciğer ve kalp sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiği gibi kan basıncını da yükseltmektedir. Yine sigara içilmesi de kan basıncının doğrudan yükselmesine neden olur. Bu faktörler göz önünde bulundurulduğu zaman yüksek tansiyon hastalarının kan basıncını kontrol altına alması için sigara ve alkol tüketiminden kaçınması gerekiyor.

Potasyum Kan Basıncını Düşürüyor

İçeriğinde bol miktarda potasyum barındıran gıdalar kan basıncını düşürmektedir. Potasyumun kan basıncını düşürmesindeki etkisini kuvvetlendirmek için içeriğinde bol miktarda lif ve magnezyum barındıran gıdalarda tüketmek gerekiyor. Magnezyum, lif ve potasyumu muz, üzüm, şeftali, kayısı, havuç, elma, mango, domates, patates, içeriğinde yağ barındırmayan ton balığı ve yağ oranı düşük yoğurt bol miktarda barındırır.

Karbonhidrat Yerine Protein Ağırlıklı Beslenin

Omega-3 yağ asitlerinin düzenli olarak yüksek dozda alınmasının kan basıncını düşürücü etkisi olduğu bilimsel araştırmalar ile de ispatlanmıştır. Yine bitkisel kaynaklı proteinlerinde yeterli seviyede alınması yüksek tansiyonu düşürmektedir. Karbonhidrat tüketiminin azaltılarak protein ağırlıklı beslenmenin de yüksek tansiyonu düşürdüğüne yönelik bir takım bilimsel araştırmalar yapılmıştır.

Yüksek Tansiyonun Sağlığa Zararları

Ülkemizde yüksek tansiyon rahatsızlığı maalesef fazla ciddiye alınmıyor. Bunda yüksek tansiyonun kendisini saklayan bir hastalık olmasının etkisi olduğu gibi yüksek tansiyonun sağlığa zararları hakkında yeterli bilgi sahibi olunmamasının da etkisini yadsımamak gerekiyor. İşte yüksek tansiyonun sağlığa zararları;   

 • Yüksek tansiyon tedavi edilmezse kalbin iş yükü arttığından kalp daha fazla çalışır. Ayrıca kalp ve vücudumuzdaki diğer hayati organlar, daha fazla basınç altında olur. Kan basıncı yükseldiğinde kanı pompalamakla görevli olan kalp kası kalınlaşır. Bu da kalp kasının görevini gereği gibi yapmasını aksatır ki kalp yetmezliği gibi ciddi bir sağlık sorunuyla karşı karşıya kalınabilir.
 • Yüksek kan basıncından dolayı damarlarda daralma olur. Bu da damarlarda pıhtı oluşma ve bunun bir sonucu olarak da felç riskini artıran bir faktördür.
 • Yüksek kan basıncı nedeniyle göze giden damarlar zarar görebilir ve körlük gibi hiç istenmeyen bir sağlık problemi görülebilir.
 • Kontrol altına alınmayan yüksek kan basıncı nedeniyle beyine giden damarlar zarar görebilir ve yırtılabilir.
 • Yüksek kan basıncı böbreklerin işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için gereksinim duyduğu sağlıklı damarlara zarar vererek böbrek hastalıklarına zemin hazırlayabilir. Bunun bir neticesi olarak böbrek yetmezliği gibi ciddi bir sorun ortaya çıkabilir.
yüksek tansiyon belirtileri nelerdir
yüksek tansiyon belirtileri nelerdir

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Çok sinsi bir hastalık olan hipertansiyon rahatsızlığının belirtileri görülene kadar felç geçirme riski vardır. Şimdi yüksek tansiyon belirtileri ile ilgili bilgi edinelim.

 • Enseden başlayarak alın bölgesine kadar yayılan şiddetli baş ağrısı.
 • Kulakta uğultu ve çınlama
 • Kalp çarpıntısı
 • Burun kanaması
 • Baş dönmesi
 • Görmede bozukluk
 • Geçmişe göre idrara çok sık çıkma
 • Aşırı terleme