Tabata Egzersizi Nedir, Kaç Kalori Yaktırır

Tabata Egzersizi Nedir, Kaç Kalori Yaktırır
Tabata Egzersizi Nedir, Kaç Kalori Yaktırır

CrossFit antrenmanları süresine ve uygulanan hareketlere göre pek çok türe ayrılmaktadır. Son yılların oldukça popüler olan Tabata egzersizi de crossFit antrenmanlarından biri olarak yer almaktadır. Kısa bir zaman içerisinde ideal kilosunu hedefleyen kişilerin uygulamış olduğu bu egzersiz metabolizmanın daha hızlı çalışmasını desteklemekte ve kilo vermeyide kolaylaştırmaktadır. Peki Tabata antrenmanı nedir, kaç kalori yaktırır?  Ayrıca Yağdan Kilo Verme Egzersizleri konu başlıklı yazımıza göz atarak egzersiz hareketleriyle ilgilide faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

Tabata Egzersizi Nedir
Tabata Egzersizi Nedir

Tabata Egzersizi Nedir

Tabata antrenmanı, bir diğer ismiyle Tabata protokolü olarak adlandırılan, 1996 yıllarında sporcular üzerinde yapılan bilimsel araştırmaları uygulayan Izumi Tabata tarafından alınmıştır. İlk grup belirlenen tempoda ve orta ağırlıkta bir kardiyo antrenmanı uygulamasıyla birlikte diğer grup ise sadece 4 dakika boyunca yüksek tempolu interval çalışması ile birlikte antrenmanlarını tamamlamaktadır.

Tabata Kaç Kalori Yaktırır

Antrenmanda ortalama olarak 600 ila 1000 kalori aralığında harcanır. Harcanan kalori miktarı performans ve yoğunluğuna göre değişimler de göstermektedir. Tabata antrenmanlarından sonra yağ yakımının devam etmesiyle birlikte kişinin kilo verme dönemindeyken oldukça fayda göstermektedir.

Tabata Egzersizinin Faydaları Nelerdir
Tabata Egzersizinin Faydaları Nelerdir

Tabata Egzersizinin Faydaları Nelerdir

  • Metabolizmanın hızlanmasını sağlar: Yüksek şiddetli olan Tabata antrenmanı en büyük faydalarından biride metabolizmanın daha hızlı çalışmasını desteklemesidir. Metabolizma hızının artmasıyla birlikte sindirim sisteminin de çalışmasını sağlar.
  • Kilo vermeyi kolaylaştırır: Tabata egzersizi ile birlikte gün içerisinde 4 dakika boyunca çalışarak yağ oranının düşmesi sağlanabilir. Daha fit bir görünüm elde etmek amaçlı olan kişiler evde ya da spor salonunda Tabata egzersizini uygulayabilirler.
Tabata Egzersizi Nasıl Yapılır
Tabata Egzersizi Nasıl Yapılır

Tabata Egzersizi Nasıl Yapılır

Tabata egzersizi yaklaşık olarak 4 dakika sürmesine rağmen en zor antrenman çeşitlerinden biri olarak yer almaktadır. Her hareket 20 saniye boyunca tekrarlanmaktadır. Sonrasında ise 10 saniye dinlenilir. Toplamda 8 set oluşan Tabata egzersizinde side plank ve jumping squat gibi vücudun birçok kas grubunun çalışmasını sağlayan hareket çeşitleri vardır. Tabata antrenmanını uygulamadan önce 2 ila 3 saat boyunca yemek yememek önemlidir. Aksi taktirde öncesinde yemek yemek mide ve kalp sağlığının olumsuz şekilde etkilenmesiyle birlikte çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Tabata Ne İşe Yarar

Japon doktor İzumu Tabata tarafından gelişimi sağlanan Tabata antrenmanı, 20 saniye boyunca çalışma ve 10 saniye boyunca da dinlenme şeklinde uygulanmaktadır. Uygulanan Tabaka egzersizindeki temel amaç nabız ve metabolizma hızının artış göstermesidir.

Tabata Yağ Yakar Mı
Tabata Yağ Yakar Mı

Tabata Yağ Yakar Mı

90’lı yıllarda Izmui Tabata’nın Kyoto’da yapmış olduğu araştırmalar sonucunda geliştirmiş olduğu bu özel antrenman çeşidi, uzun antrenmanlar gibi etkili olabilmesinin dışında iştah durumunun azalmasını ve spor sonrasında da yağmaya devam etmenizi desteklemektedir.

25 Dakika Tabata Kaç Kalori

Kişiden kişiye ve kilo durumuna bağlı değişimlerle birlikte 25 dakika boyunca uygulanan Tabata programında yaklaşık olarak 250-300 kalori yakmak mümkün olacaktır. Ancak vücut bu tarzdaki yüksek tempoya girmesiyle birlikte 300 kaloriyi toparlayabilmek için de 250-300 kalori daha fazla harcamaya başlamaktadır. Kısacası 1.5-2 saat sonrasında 500 kalori yakabilmeniz mümkün olacaktır.

4 Dakika Tabata Kaç Kalori
4 Dakika Tabata Kaç Kalori

4 Dakika Tabata Kaç Kalori

Tabata antrenmanıyla birlikte 4 dakikada daha fazla yağ yakımı sağlayabilir ve hızlı bir şekilde form tutabilmeniz mümkündür. Dakikada yaklaşık olarak 13.5 kalori harcamasını sağlayan bir antrenman türüdür.

30 Dakika Tabata Kaç Kalori

Klasik bir Tabata egzersiz programını dakikada 15 kalori veya yarım saat boyunca 450 kalori harcamak mümkün olacaktır. Tabata egzersizini genel olarak 20 ila 30 dakika uygulamanız yeterli olacaktır.