Sütlaç Kaç Kalori

sütlaç kaç kalori
sütlaç kaç kalori

Geleneksel Türk tatlıları arasında yer alan sütlaç her evin mutfağında özel bir yere sahiptir. Birçok farklı versiyona sahip olan sütlaç hafif sütlü tatlılar arasında yer almaktadır. Pirincin sütlü şerbet ile pişirilmesiyle yapılan sütlacın vanilya aromalı ve üstüne serpilen tarçınlı lezzeti hepimizi cezbetmektedir. Hafif ve sütlü bir tatlı olduğu için en fazla Ramazan ayı içerisinde iftarlardan sonra tüketilmektedir. Sütlaç yabancı kaynaklarda da Türk usulü bir tatlı olarak geçmektedir.

Mutfak kültürümüzde hatırlı bir yeri olan sütlaç diyette yenir mi? Zayıflamak isteyenler sütlaç yerse kilo alır mı? Sütlacın kalori değeri nedir? Tüm bu sorulara yanıt arıyorsanız yazımızda bulabilirsiniz.

Ayrıca sütlaç kadar çok sevilen diğer bir geleneksel tatlımız olan kazandibi ile ilgili yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz. Kazandibi kaç kalori konu başlıklı yazımızda kazandibi kilo yapar mı, diyette kazandibi yenir mi, kazandibi kalori hesaplama gibi konu ile ilgili kapsamlı bilgiler verilmiştir. Keyifli okumalar.

Sütlaç Kaç Kaloridir?

Sütlacın ana malzemeleri süt, pirinç ve şekerdir. Sütlaç için sütlü tatlılar kategorisinde en sevilen tatlı denilebilir. Sütlacı kilo kontrolünde olanlar tüketecekse içeriğinde yüksek oranda bulunan şeker ve nişastadan dolayı ölçülü tüketmelidir. Sütlacın içerisine katılan şeker ve nişasta oranlarının düşürülmesi veya yine az olmak koşuluyla esmer şeker kullanılmasıyla kalori değeri düşürülen sütlaç diyette tüketmeye uygun hale getirilebilir. Bir porsiyon klasik sütlacın yani orta bir kase sütlacın 1 dilim ekmek yerine geçtiği bilinmektedir. Gün içerisinde 1 bardak süt ya da orta boyutlarda 2 adet meyve yerine yalnızca sütlaç yenilebilir.

 • 250 gram gelen 1 orta porsiyon yani bir orta kase sütlaç 266 kalori değerindedir.
 • 75 gram gelen 1 çeyrek kase sütlaç 80 kalori değerindedir.
 • 30 gram gelen 1 yemek kaşığı sütlaç 32 kalori değerindedir.
 • 20 gram gelen 1 tatlı kaşığı sütlaç 21 kalori değerindedir.

Fırın Sütlaç Kaç Kaloridir?

Sütlü tatlılar içerisinde sütlaç için tatlıların padişahı denilebilir. Fırında sütlaç ise o kadar farklı bir lezzete sahiptir ki kendine özgü lezzetiyle gönüllerimizde taht kurmuştur. Hafif kıvamı, üstündeki kızarmış tabakanın kavruk tadı ve geleneksel toprak kaselerde tüketilmesiyle fırında sütlacı, sütlü tatlıları sevmeyenler bile yer. Fırında sütlacın kalori değerlerini ise sizler için araştırdık.

 • 215 gram gelen 1 orta porsiyon yani 1 orta kase fırında sütlaç 286 kalori değerindedir.
 • 300 gram gelen bir büyük kase fırında sütlaç 399 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen fırında sütlaç 133 kalori değerindedir.

Diyet Sütlaç Kaç Kaloridir?

Sütlaç çok sevilen bir tatlı olsa da özellikle diyet yapanlar ve kilo kontrolü yaparak yaşayanlar içeriğinde yüksek oranda bulunan şekerden çekinmektedir. Pirincin içeriğindeki nişasta ile ek malzeme olarak eklenen nişasta da cabası. Ne var ki diyette olanların canı da bu çok sevilen sütlü tatlıyı çeker. Tam bu noktada şeker yerine tatlandırıcı kullanılarak kalori değeri düşürülen diyet sütlaç devreye girmektedir. Diyette olanlar ve diyabet rahatsızlığı olanlar, diyette sütlacı gönül rahatlığıyla tüketebilirler. Diyette sütlacın bir başka hazırlanış şekli ise geleneksel sütlaca katılan şeker miktarının yüzde 50 oranında azaltılmasıdır. Bu ikinci yöntem diyabet hastaları için tavsiye edilmez.

 • 225 gram gelen 1 orta porsiyon yani 1 orta kase diyette sütlaç 89 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen diyette sütlaç 39 kalori değerindedir.

Fındıklı Tarçınlı Sütlaç Kaç Kaloridir?

sütlaç kaç kaloridir
sütlaç kaç kaloridir

Bu sütlaç türünü diyet yapanlar ile diyabet rahatsızlığı olanlar kesinlikle ağzına dahi vurmamalıdır. Fındıklı tarçınlı sütlacın lezzetinin yanından ise kolay kolay hiçbir sütlü tatlı türü geçemez. Tarçının o egzotik aroması ve fındık parçacıkları fındıklı tarçınlı sütlacı, sütlaç türleri içerisinde dahi zirveye taşımaktadır. Tabii bu kadar enfes bir lezzeti tatmanın elbette bir bedeli olacak. Bedel noktasında karşımıza fındıklı tarçınlı sütlacın kalori değerleri çıkıyor. Tam bu noktada içinizi rahatlatacak bir tüyo vermek gerekirse metabolizmayı hızlandıran, iştahı kapatan ve vücuttaki yağları yakan tarçını, fındıklı tarçınlı sütlaca bol bol katın. Ayrıca bol tarçınlı sütlaç strese bire birdir.

 • 260 gram gelen 1 orta porsiyon yani 1 orta kase fındıklı tarçınlı sütlaç 284 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen fındıklı tarçınlı sütlaç 109 kalori değerindedir.

Sütlaç Kilo Aldırır mı?

sütlaç kilo aldırır mı diyette yenir mi
sütlaç kilo aldırır mı diyette yenir mi

Geleneksel Türk tatlıları arasında olan sütlacın kilo aldırıp aldırmadığı en fazla merak edilen konular arasında yer alıyor. Sütlacın kilo aldırıp aldırmaması içerisine katılan malzemelerin miktarına ve ne kadar tüketildiğine bağlıdır. Kilo vermek isteyenlerin, özellikle bol şekerli sütlacı cömertçe tüketmemesi tavsiye edilir. Ancak nişastası bol beyaz pirinç yerine esmer pirinç kullanılarak daha sağlıklı sütlaç hazırlanabilir.

Sütlaç Diyette Yenir mi?

Sütlaç sütlü ve hafif bir tatlı türü olarak bilinse de içeriğindeki yüksek şeker oranını göz ardı etmemekte büyük fayda var. Bu nedenle diyet yapanların yanı sıra diyabet rahatsızlığı olanlarında sütlaç tüketimine çok dikkat etmesi gerekiyor. Ancak içeriğindeki şeker oranı çok düşük tutularak veya esmer şeker kullanılarak, diğer bir alternatifte tatlandırıcı ile kalori değeri düşük sütlaç yapılabilir. En sağlıklı sütlaç hazırlama yöntemi ise işlenmiş şeker yerine bal ya da pekmez kullanılmasıdır.

Osmanoğlu Fırın Sütlaç Kaç Kaloridir?

100 gram gelen Osmanoğlu fırın sütlacının içerdiği kalori değerinin yüzde 16’sını yağ, yüzde 72’sini karbonhidratlar ve yüzde 11’ini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Osmanoğlu fırın sütlaç 119 kalori değerindedir. 100 gram gelen Osmanoğlu fırın sütlacın besin değerleri ise 2,2 gram yağ (1,4 gram doymuş yağ), 22 gram karbonhidrat (2,64 gram şeker, 0.9 gram fiber), 3,5 gram proteindir.

Migros Fırın Sütlaç Kaç Kaloridir?

100 gram gelen Migros fırın sütlacının içerdiği kalori değerinin yüzde 23’ünü yağ, yüzde 68’ini karbonhidratlar ve yüzde 8’ini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Migros fırın sütlaç 135 kalori değerindedir. 100 gram gelen Migros fırın sütlacın besin değerleri ise 3,5 gram yağ (2,3 gram doymuş yağ), 23 gram karbonhidrat (19,4 gram şeker), 2,8 gram proteindir.

Hanımdan Çömlekte Fırın Sütlaç Kaç Kaloridir?

100 gram gelen Hanımdan çömlekte fırın sütlacının içerdiği kalori değerinin yüzde 43’ünü yağ, yüzde 49’unu karbonhidratlar ve yüzde 8’ini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Hanımdan çömlekte fırın sütlaç 143 kalori değerindedir. 100 gram gelen Hanımdan çömlekte fırın sütlacın besin değerleri ise 6,79 gram yağ, 17,44 gram karbonhidrat, 2,92 gram proteindir.

Eker Sütlaç Kaç Kaloridir?

100 gram gelen Eker sütlacın içerdiği kalori değerinin yüzde 34’ünü yağ, yüzde 58’ini karbonhidratlar ve yüzde 8’ini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Eker sütlaç 122 kalori değerindedir. 100 gram gelen Eker sütlacın besin değerleri ise 5,9 gram yağ (3,8 gram doymuş yağ), 23 gram karbonhidrat (17 gram şeker), 3,2 gram proteindir.

Bebelac Sütlaç Kaç Kaloridir?

100 gram gelen Bebelac sütlacın içerdiği kalori değerinin yüzde 21’ini yağ, yüzde 67’sini karbonhidratlar ve yüzde 12’sini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Bebelac sütlaç 86 kalori değerindedir. 100 gram gelen Bebelac sütlacın besin değerleri ise 2 gram yağ (1 gram doymuş yağ), 14,3 gram karbonhidrat (7,7 gram şeker), 2,5 gram proteindir.

Milupa Sütlaç Kaç Kaloridir?

100 gram gelen Milupa sütlacın içerdiği kalori değerinin yüzde 20’sini yağ, yüzde 68’ini karbonhidratlar ve yüzde 11’ini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Milupa sütlaç 89 kalori değerindedir. 100 gram gelen Milupa sütlacın besin değerleri ise 2 gram yağ (1,1 gram doymuş yağ), 15,2 gram karbonhidrat (7,7 gram şeker), 2,5 gram proteindir.

Sütlaç Tarifi