Süt Tozu Nedir, Faydaları Nelerdir

süt tozu nedir, faydaları nelerdir
süt tozu nedir, faydaları nelerdir

Yağlı ve yağsız sütlerin suyunun mümkün olduğu kadarıyla uçurulması durumunda elde edilen süt tozu, bir süt ürünüdür. Süt tozu, basit bir şekilde suyu alınmış bir süt şekli olmasından dolayı, süt aromasından hiçbir şey kaybetmemektedir.

Bununla birlikte, pek çok kişi, süt tozunun taze süte kıyasla yumuşak bir tada sahip olduğunu da iddia etmektedir. Bu nedenle de süt tozu da en az süt kadar yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

İşte, çok merak edilen süt tozu nedir, faydaları nelerdir?

Süt Tozu Ne İşe Yarar

Süt tozu bir süt ürünü olduğundan dolayı sütün kullanılacağı yerler için kullanımı sağlanabilir. Özellikle de standart sütlerden daha uzun süreli olduğu için taze süte daha az erişim olduğu bölgelerde popüler bir temel gıda haline getirilmiştir. Ayrıca temel vitamin ve besin maddelerini almanıza yardımcı olabilmektedir.

Süt Tozunun Faydaları Nelerdir

  • Süt tozunun besin değerleri, taze süt ile aynı değerdedir. Protein, kalsiyum, D vitamini ve A vitamini gibi kemiklerin güçlendiren besinler bakımından zengindir.
  • Protein bakımından zengindir. Protein ve enerji oranını arttırmak için (özellikle de ekstra proteine ihtiyaç duyulmakta olan sağlık problemleri olan kişiler için ) tariflere ilave edilebilir.
  • Süt tozunda yer alan ve sağlıklı oranda kasın (ya da yağsız kas kütlesinin) korunması için yardımcı olan yüksek miktardaki protein, egzersizlerle birleşmesinde kilo kaybı ve kilo verme için fayda sağlar.

Süt Tozunun Zararları Nelerdir

Süt tozunda herhangi bir zararı olmasa da aşırı miktarda kullanımı sonucunda aşağıdaki etkilerin görülmesi söz konusu olabilmektedir;

  • Tam yağlı süt tozları fazla miktarda kullanılması durumunda şeker hastalığına sebep olabilmektedir.
  • Aşırı miktarda süt tozu kullanımında karaciğer yağlanmasına sebep olabilmektedir.
  • Kadınlarda selülit oluşmasına sebep olabilmektedir.

Süt Tozu Kilo Aldırır Mı

Özellikle de tam yağlı sütte elde edilmekte olan süt tozları, aşırı miktarda tüketimi sonucunda kilo artışına sebep olabilmektedir.

Süt Tozu Süt Yerine Geçer Mi

Süt tozu süt yerine geçebilmektedir. Süt tozunun suyla karıştırılması, gerçek sütün elde edilmesine yardımcı olabilmektedir.

Süt Tozu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Süt tozu gerçek bir sütten alınabilen her çeşit içeriğin alınmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle de gıda yardımlarında, yardım paketleri ilk konan besin maddelerindendir. Kişisel kullanım için uygun olmasıyla birlikte gıda endüstrisinde de kullanımı sağlanır. Gıda endüstrisinde kullanılmasının sebebi hem kolay bir şekilde depolama koşuluna sahip olması hem de gerçek süte göre daha uygun maliyetlere sahip olmasıdır. Sıvı sütün çok daha fazla inceltilmesinin istenmediği alanlarda da süt tozu kullanımı sağlanabilir.