Süt Kaç Kalori

süt kaç kalori
süt kaç kalori

Dünyaya gelen her insanın ilk besin maddesi olan sütü, bir ömür boyu sağlıklı yaşam sürebilmek için her yaşta tüketmek gerekir. Bebek ve çocuk gelişiminde ise ayrı bir önemi vardır. İnsan vücudunun gereksinim duyduğu vitamin ve minerallerin neredeyse hepsini barındırır. İçeriğinde kalsiyum ve proteini bol miktarda barındıran inek sütü ise potasyum, sodyum ve fosfor açısından çok zengin bir besindir.

Sütün keçi sütü, soya sütü, koyun sütü, badem sütü ve eşek sütü olmak üzere birçok çeşidi vardır. Özellikle gelişme çağında olan insanlar için gerekli olan bütün besin değerlerini içeriğinde barındırdığı için gelişme çağında olanlar süt içmeyi kesinlikle ihmal etmemelidir. Bu yazımızda süt kaç kalori sorusuna tüm süt çeşitleri için cevap bulacaksınız.

İçerik Başlıkları

Tam Yağlı Süt Kaç Kaloridir?

Tam yağlı sütün içeriğindeki besin değerleri çok yüksek olsa da içeriğindeki yüksek yağ oranından dolayı özellikle kilo kontrolü yapanlar tam yağlı sütü dikkatli içmelidir. Yüksek kolesterolü olanlar, kilo problemi olanlar, yarım yağlı ya da light süt içmelidir.

 • 200 ml gelen 1 su bardağı tam yağlı süt 128 kalori değerindedir.
 • 100 ml gelen yarım su bardağı tam yağlı süt 64 kalori değerindedir.
 • 50 ml gelen çeyrek su bardağı tam yağlı süt 32 kalori değerindedir.
 • 100 ml gelen 1 çay bardağı tam yağlı süt 64 kalori değerindedir.
 • 75 ml gelen 1 kahve fincanı tam yağlı süt 48 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen 1 çorba kaşığı tam yağlı süt 6 kalori değerindedir.

Yarım Yağlı Süt Kaç Kaloridir?

 • 200 ml gelen 1 su bardağı yarım yağlı süt 94 kalori değerindedir.
 • 100 ml gelen yarım su bardağı yarım yağlı süt 47 kalori değerindedir.
 • 50 ml gelen çeyrek su bardağı yarım yağlı süt 24 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen bir çorba kaşığı yarım yağlı süt 5 kalori değerindedir.

Light Süt Kaç Kaloridir?

 • Light süt, diyet süt olarak da bilinmektedir.
 • 200 ml gelen 1 su bardağı light süt 62 kalori değerindedir.
 • 100 ml gelen yarım su bardağı ya da 1 çay bardağı light süt 31 kalori değerindedir.

Diyet yaparak zayıflama sürecinde olanların yarım yağlı süt içmelerinin ya da menülerine süt kullanarak hazırladıkları tariflerde yarım yağlı süt kullanmalarının daha verimli olduğu söylenmektedir.

Muzlu Süt Kaç Kaloridir?

Tam bir lif deposu olan muzlu süt uzun süre tokluk hissi vermesiyle de bilinir. Diyet yapanların muzlu süt hazırlarken yarım yağlı ya da light süt tercih etmeleri, şeker kullanmamaları ve içerisine küçük bir muz ekleyerek kalori değerini düşürmeleri tavsiye edilmektedir. Diyet yapanlar özellikle sabah kahvaltısında tüketirlerse gün boyu kendilerini enerjik hissederler. Ancak muzlu süte bal veya şeker katılması, farklı meyvelerle veya gramajı ağır gelen bir muzla yapılması muzlu sütün kalori değerini ister istemez yükseltir.

 • 200 ml gelen 1 su bardağı muzlu süt 173 kalori değerindedir.
 • 100 ml gelen yarım su bardağı muzlu süt 87 kalori değerindedir.

Tarçınlı Süt Kaç Kaloridir?

Tarçınlı sütün içeriğindeki kalori miktarı diyet yapanlar için normal olarak kabul edilmektedir. Bu da kalori değeri yüksek bir içecek olmadığını gösterir. Ayrıca yarım yağlı sütten hazırlanırsa zayıflamada önemli bir yardımcıdır. Ayrıca tarçın, yağ yakma ve metabolizmayı hızlı çalıştırma özelliği ile bilinir. Tarçınlı süt kan şekerini dengelediğinden canınız tatlı çektiğinde ya da ara öğünlerde içerisine şeker katılmadan içilebilir. Uyku kalitesini artırmak isteyenler tarçınlı süt içebilir. Böylelikle uyku esnasında duran metabolizma çalışmayı sürdüreceğinden uyurken dahi zayıflamış olursunuz.

 • 200 ml gelen 1 su bardağı tarçınlı süt 150 kalori değerindedir.
 • 100 ml gelen yarım su bardağı tarçınlı süt 75 kalori değerindedir.

Tarçınlı sütün kalorisi düşük olduğundan rahatlıkla yakılabilir. Bunun için 25 dakikalık tempolu bir yürüyüş ya da 11 dakikalık bir koşu yapabilirsiniz.

Çikolatalı Süt Kaç Kaloridir?

Çikolatalı sütün 1 su bardağı dahi çok yüksek kaloriye sahiptir. Ayrıca çikolatalı süt içeriğinde şekerde barındırmaktadır. Diyette olanlar ve diyabet hastaları çikolatalı sütten uzak durmalıdır. Sadece 1 su bardağı çikolatalı süt tüketildiği zaman 39 dakika tempolu yürümek veya 18 dakika koşu yapmak gerekiyor.

 • 200 ml gelen 1 su bardağı çikolatalı süt 237 kalori değerindedir.

Kakaolu Süt Kaç Kaloridir?

Kakaolu süt çikolatalı sütle kıyaslandığı zaman kalori değeri çok daha düşük olduğundan hem daha sağlıklı, hem de çikolatalı süte çok iyi bir alternatiftir. Kakaolu sütün içeriğinde potasyum, magnezyum, E ve B vitamini ve demir bol miktarda bulunur. Ölçülü miktarlarda yarım yağlı süt ile hazırlanarak içilirse tatlı isteğini bastırır.

 • 200 ml gelen 1 su bardağı kakaolu süt 156 kalori değerindedir.
 • 150 ml gelen 1 orta porsiyon kakaolu süt 110 kalori değerindedir.
ballı süt kaç kalori
ballı süt kaç kalori

Ballı Süt Kaç Kaloridir?

Ballı süt, özellikle gelişme çağında bulunan çocuklar için uykudan önce rahatlatıcı ve besleyici bir içecektir. Diyet kahvaltılarında da tüketilebileceği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Ballı sütün içeriğindeki kalori miktarı sütün içeriğindeki yağ oranına ve süte katılan balın miktarına göre değişir. Mideyi yumuşatmak için ılık ballı süt içilebilir. İçeriğindeki probiyotik ise sindirimi rahatlatır. Uzun süre tokluk hissi verdiğinden ara öğünlerde tüketimi tavsiye edilir. Diyette olanlar tatlı ihtiyaçlarını ballı süt ile bastırabilir. Ayrıca ballı sütün daha sağlıklı olması için organik bal katılmalıdır. Ballı sütün içerisine tarçın gibi baharatlar ekleyerek farklı bir aroma yakalayabilirsiniz.

 • Tam yağlı sütle hazırlanmış 1 bardak ballı süt 145 kalori değerindedir.
 • Yarım yağlı sütten hazırlanmış 1 bardak ballı süt 123 kaloridir.
 • Yağsız yani light sütten hazırlanmış 1 bardak ballı süt 92 kalori değerindedir.

Süt Tozu Kaç Kaloridir?

Süt tozu, sütün suyunun buharlaştırılmasıyla üretilir. Süt tozu çok sert olan bazı kahve ve çay türlerinin yumuşatılmasında çok kullanılır. İçeriğindeki süt şekeri ve yağ oranı çok yüksektir. Bu nedenle diyet içeceklerin içerisine kesinlikle katılmamalıdır. Süt tozunun lezzetini sevenler ve çok sert içeceklerden hoşlanmayanlar için süt tozunun kalori değerleri çok önemlidir.

5 gram gelen 1 tatlı kaşığı süt tozu 10 kalori değerindedir.

7 gram gelen 1 tepeleme çorba kaşığı süt tozu 35 kalori değerindedir.

10 gram gelen süt tozu 50 kalori değerindedir.

Sütün Sağlığa Faydaları

Sütün içeriğindeki protein oranı çok yüksektir. İçeriğinde bol miktarda fosfor, çinko, kalsiyum, potasyum ve magnezyum mineralleri bulunur. B12 ve A vitamini bakımından oldukça zengin bir besindir. 100 mililitresinde 42 kalori barındıran sütün içeriğinde karbonhidrat ve doymuş yağ asidi bol miktarda bulunduğundan besleyicidir. Sütün içeriğinde laktoz bulunduğundan sindirim problemi olanlar, süt tükettikleri zaman laktoz intoleransı problemi yaşayabilirler.

sütün faydaları nelerdir
sütün faydaları nelerdir

Süte zencefil katılarak içilirse vücuttaki yağ depolarının enerjiye dönüşmesi çok hızlanır. Zencefilli süt, kalp sağlığının korunmasında ve kolesterol dengesinin sağlanmasında da çok faydalıdır.

Zerdeçal katılarak içilen süt tam bir antimikrobiyaldır. Ayrıca zerdeçallı süt virüslerin neden olduğu enfeksiyonlarla ve bakterilerle mücadele eder. Astım ve bronşit gibi üst solunum yolu rahatsızlığı olanlar için doğal bir şifadır. Vücut ısısını dengede tutar. Ciğer tıkanıklıklarını açar.

İçerdiği yüksek proteinden dolayı temel besin öğelerindendir. Libidoyu artırır. İçeriğindeki çinko erkeklerde testosteronu östrojene çeviren enzimi baskıladığından cinsel performansı artırır. Yani süt cinselliğe faydalı bir içecektir.

Anne sütünün alternatifi olan keçi sütünü vücut daha rahat sindirir. Bu nedenle bebeklere keçi sütü önerilmektedir.