Sushi Kaç Kalori

Sushi Kaç Kalori
Sushi Kaç Kalori

Ortalama olarak 6 ila 8 yaklaşık olarak 350-400 kalori değerine sahiptir. İçerisine ilave edilen besin çeşidine ve pişirme yöntemine göre kalori miktarıda değişim sağlamaktadır. Eğer tempura gibi kızartma yöntemi ile birlikte hazırlanan bir sushi tercihinde bulunduysanız yaklaşık olarak 500 kalori üzerini gözden çıkarmanız gerekmektedir. Peki sushi kaç kalori? Sushi Kilo aldırır mı? Ayrıca Balığın Faydaları Nelerdir konu başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Sushi Nedir

Sushi, deniz ürünlerinin içeriğine sahip olmasıyla birlikte omega-3 ve sağlıklı yağların içeriğine sahip olmasıyla birlikte kalp, damar ve sinir siteminin güçlenmesini sağlayan bir yiyecek çeşididir. Ana öğün veya atıştırmalık olarak tüketimini sağlayabilirsiniz. Ayrıca seçim yaparkende dikkat edilmelidir.

Sushi Çeşitleri Nelerdir
Sushi Çeşitleri Nelerdir

Sushi Çeşitleri Nelerdir

 • Sashimi : Sağlıklı bir tercih yapmak isteyenlerin en çok tüketimi sağladığı bir sushi çeşididir. Ekstra olarak pirinç, sos ya da yağ içeriğine sahip olmadan sadece deniz ürününün çiğ şekilde servis edilmekte olan bir yemektir.
 • Maki : Roll yani pirinç ile sarışmış bir şekilde servis edilmekte olan bir sushi çeşididir. Bambu hasırı üzerinde malzemelerin yerleştirilmesiyle döndürülüp sarılır. Pirinç ve diğer deniz ürünleri, yosun ve sebze içeriğine sahiptir.
 • Nigiri : Pirinç üzerine deniz ürünlerinin yerleştirilmiş olduğu sushi çeşididir.

1 California Roll Kaç Kalori

1 orta porsiyon Colifornia Roll Sushi yaklaşık olarak 185 kalori değerine sahiptir. Colifornia Roll Sushi içerisinde 26,6 gram karbonhidrat, 7 gram protein, 5.6 gram yağ, 2.8 gram lif, 560 mg sodyum, 28 mg kalsiyum, 1400 ui A vitamini ve 12.6 mg C vitamini besin değerine sahiptir.

Sushi Diyette Yenir Mi
Sushi Diyette Yenir Mi

Sushi Diyette Yenir Mi

Sushi diyette yenir mi? Diyet yapan kişilerin en çok merak ettiği sorular arasında yer almaktadır bu nedenle tüm sushi çeşitlerinde inceleme yaptık. Diyet dönemindeyken önemli olan konulardan biride kendinizi mutlu hissedebilmeniz ve yediklerinizden zevk almanızdır. Porsiyon kontrolüne ve dengeli şekilde beslenmeniz durumunda her şeyden yiyebilirsiniz. Bu durum size garip gelebilir fakat burada önemli olan besinleri dengeli şekilde tüketimini sağlamanızdır. Bir besin grubunun eksilmesi ya da hayatınızdan tamamen çıkartmanız durumunda vücudunuzda bazı eksikliklere neden olmaktadır. Aynı zamanda uzun süre devamlılık gösteremeyebilirsiniz. Beslenme, çeşitlilik olması gerekmektedir. Diyette sushi yenir mi? Sorunuzu şu şekilde yanıtlayabiliriz. Porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi ve dengelenmesi durumunda diyette sushi tüketimi sağlanabilir.

Sushi Kaç Kalori

 • Shrimp Tempura Roll : Kalori açısından oldukça yüksek olan shrimp tempura roll, kalori açısından en üst sırada yer almaktadır. Sushi seçiminde tempura yani kızartma olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. İçeriğinde yüksek miktarda yağda kızartılmış karides, pirinç, avokado ve salatalık içeriğine sahiptir. Ortalama olarak 1 roll yaklaşık olarak 70 kalori değerine sahiptir. Aynı zamanda yüksek miktarda yağ içermektedir.
 • Rainbow Roll : Kızartılmış bir ürün içeriğine sahip olmasıyla birlikte kalori miktarında da yükselme görülmesinin nedeni; içeriğindeki pirinç avokado çiğ balık çeşidi, yosun, surimidir. İlk sırada yer almakta olan sushiyle kıyasladığımızda daha sağlıklı içeriklere sahiptir. Ortalama olarak 65 kalori değerine sahiptir. Protein açısından da zengindir.
 • Eel Avokado Roll : Eel bir diğer ismiyle yılan balığıdır. Yılan balığı, omega-3 açısından oldukça zengin değerlere sahip bir balıktır. Yağ içeriğinin yüksek olmasıyla birlikte sushinin kalori miktarının artmasını sağlar. Aynı zaman içerisinde sushinin içerisinde şekerli bir sos da bulunmaktadır. Özellikle de sushiyi yeni deneyecek kişiler için farklı ve değişik bir tat içerebilmektedir. İçeriğinde yılan balığı, pirinç, avokado ve yosun bulunmaktadır. Yılan balığının yağ oranı ve şekerli sos göz önünde alınmasıyla birlikte kalori miktarında da yükselme görülmektedir. Ortalama olarak 54 kalori değerine sahip olduğunu söyleyebiliriz.
 • Salmon and Avocado Roll : Somon ve avokadonun birleşimiyle olan bu sushi çeşidi, avokado ve somondan gelen sağlıklı yağlara sahiptir. Bu yağ çeşitleri kalp ve damar sorunlarının önüne geçmektedir. İçeriğinde avokado, pirinç, somon ve yosun olmaktadır. Ortalama olarak 42 kalori değerine sahiptir.
 • Philadelphia Roll : Krem peynir ve salatalıkla birleşen sushi çeşidir. İçeriğinde yosun, somon, krem peynir, pirinç ve salatalık bulunmaktadır. Somon seven kişiler için krem peynir ile birlikte farklı lezzetler de oluşabilmektedir. Yaklaşık olarak 40 kalori değerindedir.
 • Colifornia Roll : Sushiyi ilk defa tüketecek kişiler için doğru bir seçenektir. İçeriğinde balık tadını çok hissetmeden ve daha ilk denemede sushiyi beğenmenize sebep olacaktır. Diğer sushi çeşitleri ile karşılaşma yapıldığında daha az kalori değerine sahiptir. İçeriğinde yosun, pirinç, avokado ve surimi bulunmaktadır. Ortalama olarak 35 kalori değerindedir. Protein açısından da düşük bir sushi çeşididir.
 • Tuna Roll : İçerisinde oldukça basit olmasıyla birlikte hafif bir menü yerine geçmektedir. Ton balığı omega-3 açısından oldukça zengin bir besindir. Sağlıklı bir atıştırmalık tercihi olacaktır. İçeriğinde yosun, ton balığı ve pirinç bulunmaktadır. Ortalama ise 24 kalori değerindedir.
 • Avokado Roll : Sushi çeşitleri arasında en kolay içeriğe sahip ve aynı zamanda düşük kalori miktarına sahip olan bir sushi çeşididir. İçeriğinde kızartma olmamasıyla birlikte avokadonun sağlıklı yağları içeriğine sahiptir. İçerisinde yosun, pirinç ve avokado yer almaktadır. Ortalama olarak ise 20 kalori değerindedir.

1 Tabak Sushi Kaç Kalori

1 tabak sushi kaç kalori? Kısa bir şekilde özetlemek gerekirse ortalama olarak 350-400 kalori değerine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Sushi Kilo Aldırır Mı
Sushi Kilo Aldırır Mı

Sushi Kilo Aldırır Mı

Sushi kilo aldırır mı? Diyet yapan kişilerin en merak ettiği soruları arasında yer almaktadır. Her besin tüketiminde olduğu gibi porsiyon kontrolü oldukça önemlidir. Sushi de ise kalori miktarının yüksek olmasının nedeni kullanılan soslar ve kızartma içeriği olmasından dolayıdır. Öncelikle fazla kalori almamak açısından doğru sushi tercihinde bulunmak önemlidir. Kısaca porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi durumunda sushi kilo aldırmaz.

Sushi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sushi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sushi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yemeğe başlamadan önce miso çorbası ile birlikte başlangıç yapabilirsiniz. Fermente edilmesiyle birlikte, sebzeli ve düşük kalori miktarına sahip bir çorba çeşididir. Oldukça sağlıklı bir başlangıç olacaktır.
 • Tempura, cips yani bir diğer adıyla kızartma içeriğine sahip olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Izgara ya da buharda pişirilen deniz ürünlerini tercih etmelisiniz.
 • İçerisinde şeker ile birlikte karamelize edilmiş sos olmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Üzerine mayonez ilave edilmiş sushiler, kalori ve yağ açısından oldukça yüksek besinler haline gelmektedir. Mayonez tüketimi yerine krem peyniri içeriğine sahip sushileri tüketmenizi tavsiye ederiz.
 • Soya sosu içeriğine sahip olan sushilerde porsiyon kontrolüne dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle de yüksek tansiyon gibi sağlık problemi olan kişiler soya sosunu daha az tüketmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise içeriğinde yüksek miktarda sodyum içermesinden dolayıdır.
 • Esmer pirinç seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Esmer pirinç besin değerleri açısından zengin olmasıyla birlikte bağırsak sisteminin ve sindirim sisteminin çalışmasını sağlamaktadır.
 • Maki ve nigiri tüketmek yerine sashimi çeşidini tercih ederek daha fazla pirinç tüketiminin önüne geçmenizi sağlarsınız.