Sürekli Açlık Hissiyatı Neden Olur

sürekli açlık hissiyatı neden olur
sürekli açlık hissiyatı neden olur

Yeterli miktarda yediğinizi düşünmenize rağmen bir türlü doymuş hissiyatı hissetmiyorsanız, sürekli olarak açlık hissiyatı mücadele ediyorsanız, beslenme ve yaşam tarzınız ile ilgili bazı değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Sürekli olarak acıkmak ve sık sık buzdolabına gidip yiyecek bir şeyler arıyor olmak sizler için normal bir hal aldıysa üzgünüz ama tehlike çanları çalmaktadır. Fakat endişe duymayın, çünkü yalnız değilsiniz. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bu problemi yaşayan kişilerin yapmış olduğu hatalar ortaya konulmaktadır. Bu alışkanlıkları arkanıza bırakmış olduğunuzdan emin olmanız gerekir ve tokluk hissiyatı duyacağınız günlerde gelecektir. Peki, sürekli açlık hissiyatı neden olur?

Susuzluk

Beynimizde hipotalamus olarak adlandırılan bir bölge hem açlık hem susuzluk düzenlendiği için bazen susuzluğu açlık olarak algılayabilmekte ve bu nedenle de su içeceğimiz yerde hiç gerek olmadan bir şeyler atıştırıyor olabiliriz. Bu durumun önüne geçmenin yollarından biri ise gün içerisinde bol miktarda su tüketimi sağlamak. Yemek yemeden önce bir bardak su tüketmek de daha az yemek yemenize neden olacaktır.

Çok Az Yemek Yemek

Sürekli olarak açlık hissiyatının olmasının en basit sebebi gerçekten aç olmanız olabilir. Gün içerisinde ihtiyacınız olan kalori miktarını ve besin öğelerini almamanız durumunda kendinizi aç hissetmeniz çok normaldir. Günde üç ana öğün yapmanız gerekir. Yeterli miktarda yemek yiyor, fakat gün içinde çok fazla enerji harcıyorsanız bu durum da açlık hissiyatına neden olabilmektedir. Fakat gün içerisinde çok fazla enerji harcıyorsanız bu durum da aç hissetmenize neden olabilmektedir. Bunu anlayabilmek için besin günlüğü tutarak yeterli beslenip beslenmediğinizin kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Sürekli Olarak Sosyal Medyada Zaman Geçirmek

İtiraf etmeli ki gün içerisinde sürekli olarak sosyal medyadaki ağız sulandıran görseller ve videolar ile karşılaşmak hepimizin iştahını arttırmaktadır. Hatta birçoğumuz görmüş olduğumuz yemek fotoğraflarından etkilenerek akşam ne yiyeceğimize karar vermekteyiz. Bu durumun nedeni ise yemek görsellerinin açlık hormonu olan “ghrelin” seviyesinde artış görülmesidir. Bu durumun çözümü ise sosyal medyada sadece sağlıklı yemeklerin paylaşımını yapan hesapların takibini sağlamaktır.

Sıkılmak

Öncelik olarak kendinize su soruyu sormanız gerekmektedir: Gerçekten aç mısın yoksa sadece sıkıldığın için mi? Birçok insan ikisi arasındaki farkı bilmemektedir. Eğer yemek yiyeli çok olmadığı halde ve kendinizi oyalamak için bir şeyler tüketme ihtiyacınız duyduysanız bir bardak su içmeyi deneyerek ve kendinize bir hobi bulmanızı tavsiye ederiz.

Yaklaşan Regli Dönemi

Regli döneminizin yaklaşmasıyla birlikte çeşit çeşit yiyecek ve tatlı isteğinizin olması oldukça normaldir. Çünkü bu dönem içerisinde vücudunuzdaki progesteron seviyesinde yükselme görülmektedir.Bu durum ise kendinizi hasta veya depresif hissetmenize neden olabilmektedir. Olumsuz psikolojik ve fiziksel durumdan uzaklaşmak için basit karbonhidrat ve şekerli besinlere yöneliminde artış görülmektedir. Bu duruma engel olabilmek açısından regli dönemindeki öğünlerinin düzenli yapılmasına özen gösterilmesi gerekir ve tatlı yiyeceğiniz zamanla sağlıklı olanları tercihinde bulunmanız gerekir.