Squat Kalçayı Büyütür Mü

squat kalçayı büyütür mü
squat kalçayı büyütür mü

Kalça kasları genel olarak vücudun güçlü bölümleri arasında yer almaktadır. Fakat bu bölümler genellikle yağ katmanlarının alt kısmında yer almaktadır. Bu nedenle pek çok kişi kalça kasının nasıl aktive olması ve kalça kalçasının nasıl büyütebileceğiyle ilgili araştırmalar yapmaktadır. Squat kalçayı büyütür mü? Konulu yazımızda da sizler için faydalı bilgiler derledik..

Squat Ne İşe Yarar

Squat, hareketi uygulama esnasında vücudun stabilize bir şekilde olmasını sağlayan üst bacak, arka bacak ve kalça kaslarının güçlenmesinde etkilidir. Ayrıca kas miktarının artmasını sağlayan hormonların aktive olmasını sağlar. Tüm vücudun güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. Temel squat hareketiyle birlikte hızlı olarak kas yaparak, bacaklarınızın ve kalçanızın daha sıkı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kadınlar İçin Kalça Büyütme Yöntemleri Nelerdir

Yuvarlak ve şekilli kalçaları elde edebilmek açısından yapılan hareketlerden en önemlisi de squat hareketidir. Özellikle de kalçasını büyütmek isteyen kişilerin düzgün bir programla birlikte uygulamak isteyenler için squat hareketi oldukça önem taşımaktadır. Fakat tek başına yeterli olabileceğini söylemek tam olarak doğru değildir. Mutlaka sağlıklı bir beslenme programıyla birlikte doğru antrenman programı da dikkate alınmalıdır. Bu durumda belirli bir süre içerisinde squat hareketi diğer kalça egzersizleri ve sağlıklı beslenme üzerinden güzel bir görünüm elde edilebilmektedir.

Squat Kalçayı Büyütür Mü

Squat kalçayı büyütür mü? Sorusu erkekler ve kadınlara göre farklılık göstermektedir. Erkeklerde aşırı miktarda yüksek ağırlıkla birlikte squat yaparsanız, vücudunuzdaki yüksek oranda testosteron seviyesinden dolayı bacaklarınız ve poponuz büyümektedir. Kadınlarda ise testosteron seviyesinin oldukça düşük olmasından dolayı neredeyse squatın kalçayı büyütmesi zordur. Tabii bu durum yapmış olduğunuz antrenman ve beslenme programına göre değişiklik gösterebilmektedir.

squat neye iyi gelir
squat neye iyi gelir

Squat Neye İyi Gelir

Squat hareketini yaparken vücudun stabilize olmasını sağlayan üst bacak, arka bacak ve kalça kaslarının güçlenmesini sağlar. Ayrıca kas yapan hormonların aktive olmasıyla birlikte tüm vücudun güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Temel squat hareketiyle birlikte hızlı bir şekilde sıkı kalça ve bacaklara sahip olabiliriz.

Squat Sonraki Sonuçları Ne Zaman Görmeye Başlarım

Öncelikle sabırlı olmanız gerekmektedir. Çünkü kalçada yer alan yağlar oldukça inatçı yağlardır. Fakat kalori hesabı kontrolü yaparak yemek yerseniz ve aşırı yağlı, tuz, şeker ve alkol tüketiminden uzak durmanız sonucunda yaklaşık olarak 1-2 ay içerisinde olumlu sonuçları almanız mümkün olacaktır. Haftanın 5 ila 6 günü 30-50 dakika boyunca interval kardiyo antrenmanı yapmanız sonucunda iyi sonuçlar almanız mümkündür.

Selülitlerimden Squat Yaparak Kurtulabilir Miyim

Selülit, deri altında yer alan kalıntı yağ depolarından oluşmasıyla birlikte portakal kabuğu görünümü elde edilen bir durumdur. Selülitin nedenleri arasında genetik, hormonal, beslenme ve yaşam tarzından kaynaklı olarak yer almaktadır. Genetik ve hormonal nedenlere müdahale edilmesi mümkün değildir. Fakat sağlıklı beslenmeyi ve düzenli olarak spor yapmayı yaşam tarzı haline getirirseniz selülitlerinizden kurtulmanız mümkün olacaktır.