Sporcu Çocuklar Nasıl Beslenmeli

sporcu çocuklar nasıl beslenmeli
sporcu çocuklar nasıl beslenmeli

Sporcu beslenmesi sadece yetişkin bireyler olmadığı gibi, çocuklar için de oldukça önem taşımaktadır. Sporcu çocukların da beslenmelerinde yüksek karbonhidrat, düşük yağ ve bol miktarda sıvı yer almalıdır. Spor yapmanın öneminin olmasıyla birlikte beslenmenin de büyük oranda önemi bulunmaktadır. Peki, sporcu çocuklar nasıl beslenmeli? Spordan önce nasıl beslenmeli? Hep birlikte inceleyelim.

Çocuklarda Sporcu Beslenmesi

Spor yapan çocukların genel olarak sağlıkları, büyümeleri, gelişimleri ve spor performansları için yeterli ve sağlıklı beslenmeleri oldukça önem taşımaktadır. İyi beslenmekte olan genç sporcular, daha uzun süreli  olarak iyi bir performans sergileyebilir, zihinsel açıdan da daha uyanık olabilmektedir. Ayrıca antrenmanlardan ya da yarışlardan sonra daha hızlı bir şekilde iyileşmektedir. Aktif çocuklarda yeterli miktarda enerjinin sağlanmaması durumunda, yorgunluk ve uyuşukluk durumunun hissedilmesi söz konusudur. Hatta spor sonrasında almış oldukları keyfi de kaybedebilmektedirler. Az miktarda yemek yiyen sporcular, zayıf beslenme riski altında olmasıyla birlikte tam gelişim ve olgunlaşma sağlanamaması gibi sorunlarla karşı karşıya kalınması söz konusudur.

Sporcu Çocuklar Ekstra Olarak Enerjiye İhtiyaç Duymakta

Yeterli miktarda beslenmenin en iyi göstergelerinden biri de çocuğun büyümesi, gelişmesi ve performansı yer almaktadır. Sürekli olarak hareket halinde olan çocuklar, enerji düzeylerini yüksek tutmaları açısından düzenli olarak yemek yemeleri gerekmektedir. Karbonhidratlı gıdaların tüketimi onlara ekstra olarak enerji sağlayabilmektedir. Çocuklar, oldukça yoğun bir şekilde veya çok fazla yorgun olmalarından dolayı düzenli olarak yemek yiyemezlerse tüketmiş oldukları besinler yeterli gelemeyebilmektedir. Bu durum genel olarak akşamları görülmekte, bunun nedeni ise çocukların okul ya da spor sonrasında tüketimini sağlamış oldukları atıştırmalıkları yemekten daha önemli bir hal almaktadır. Sağlıklı gıdaların hızlı bir şekilde tüketimi sağlanarak beslenmelerine ilave ederek çözüm olabilmektedir.

Sporcu Çocuklarda Su Tüketimi

Çocuklar yetişkinler kadar vücut ısısını kontrol edememektedirler. Aynı zamanda genç sporcular çok fazla susamamışlarsa yetişkinler kadar sık sık sıvı almak için ara vermemektedirler. Bu duruma gelene kadar zaten vücut yeterli miktarda susuz kalmış olmaktadır. Bu sebeple de aktif çocuklara susuz kalmamaları açısından özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sporcu İçeceklerine Dikkat Edilmeli

Spor yapan çocuklarda su, gün içerisinde alınması gereken en iyi sıvı seçimlerinden olsa da süt, sporcu içecekleri ve meyve suları gibi diğer sıvıların yararları da göz ardı edilmemesi gereken konulardan biridir. Spor esnasında ve sonrasında su ve sporcu içecekleri en iyi seçenekler arasında yer almaktadır. Sporcu içecekleri, enerji için karbonhidrat sağlamasıyla birlikte aşırı yorucu aktiviteler esnasında kaybedilmekte olan elektrolitlerin (sodyum ve potasyum) bir kısmını geri alması açısından yardımcı olmaktadır. Aşırı yoğun olmayan aktiviteler de ise çocuklar için tüketimi sağlanan en iyi sıvı, su olarak yer almaktadır. Fazla miktarda sporcu içeceğinin tüketimi sağlanması diş sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Çocuklarınızın diş sağlına önem veriyorsanız, aşırı miktarda asitli içecek tüketilmemesine dikkat ediniz.

Spor Yapan Çocuklara Sıvı Desteği İçin Öneriler

  • Çocuklarınızı egzersiz öncesinde bol miktarda sıvı tüketmeleri için teşvik sağlanarak egzersize sıvı durumları iyi bir durumdayken başlamalarına destek olun.
  • Çocuklarınızı gün içerisinde sürekli olarak hatırlatmak için okula bir şişe su ile göndermeye özen gösterin.
  • Çocuklarınızın vücutlarının sıvı durumları iyi olmasıyla birlikte gün içerisinde düzenli bir şekilde idrara çıkmaktadırlar. Ayrıca bu durumun takibini sağlayınız.
  • Egzersiz esnasında çocuklarınızın her arasında yeterli miktarda sıvı tüketmelerini sağlayınız.
  • Aktivite esnasında susamalarını beklemeden önce su içmelerini sağlayınız.
  • Egzersizden sonra hidrasyonu (sıvı desteği) tekrardan sağlanması açısından bol miktarda sıvı alınması gerekmektedir.
spor öncesi beslenme nasıl olmalı
spor öncesi beslenme nasıl olmalı

Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı

Spor yapmakta olan çocuklar, spor etkinliklerinde oldukça heyecanlı olmasıyla birlikte genel olarak yemek yeme ve içme konularında düşünmeye zamanlar olmayabilmektedir. Bu durumda ebeveynler ve antrenörler, çocukları spor öncesinde yemek yeme, içmeye teşvik etmeleri gerekmektedir. Spor etkinliğinden 1 saatten daha az bir zaman kaldıysa öncelik olarak çocuklara karbonhidrat açısından zengin olan besinleri ve su tüketiminin sağlanması gerekmektedir. Özellikle de sıcak ve nemli havalarda dehidrasyona (su kaybı) dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

Spordan Sonra Nasıl Beslenmeli

Yorgun ve aç bir çocukla gün sonunda başa çıkmak oldukça zor bir hal alabilmektedir. Bu sebeple de çocuğunuza gün sonunda hızı bir şekilde yapabileceğiniz bir öğün hazırlamaya çalışınız. Organize bir şekilde hareket ederek herkese yardımcı olmakta ve çok aktif bir gün için çocuğunuza gerekli olan enerjinin sağlanması söz konusu olmaktadır. Kolay öğünlerde de sağlıklı besinlerin tercihinde bulunmalı. Konserve ve dondurulmuş olan ürünler sağlıklı ve hızlı bir şekilde öğün hazırlanması açısından tercih edilebilmektedir. İdeal olarak bol miktarda sıvı ve yüksek karbonhidrat öğünleri seçilmesi gerekmektedir. Özellikle de karbonhidrat açısından zengin, yağ miktarının az olduğu gıdaların, sporcu çocuğunuzun beslenme programında yer verilmesine özen gösteriniz. Egzersiz sonrasında 2 veya 3 saat sonrasında çocuklarınızın karbonhidrat açısından zengin besinlerin tüketilmesi açısından teşvik etmeyi ve bol bol sıvı tüketmelerini sağlayınız.