Spor Yaparak Kilo Almak Mümkün Mü

Spor Yaparak Kilo Almak Mümkün Mü
Spor Yaparak Kilo Almak Mümkün Mü

Kilo almanın en sağlıklı yöntemlerinden biri de dengeli beslenmek ve spor yapmaktır. Kilo alma döneminde tartıda görülmekte olan kilo yükselişi yağ kütlesi yerine ağırlık olarak kas kütlesinden oluşması, hem düzgün bir vücut proporsiyonunun oluşması açısından hem de sağlık açısından büyük önem taşımaktadır.

Böylece kilo almak isteyen bireyler öncelik olarak bir diyetisyene başvurmaları gerekmektedir. Diyetisyen eşliğinde hedeflemiş olduğu kiloya ulaşması için kişiye yönelik hazırlanmış bir beslenme programı ile birlikte başlamasını öneririz. Bununla birlikte olmak üzere bir spor eğitmeni önderliğinde fiziksel aktivite planlaması oluşturulması da oldukça önem taşımaktadır. Kas kütlesinin arttırabilmesi için kilo alma döneminde beslenmeye oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir aynı zamanda beslenmenin önemli olmasıyla birlikte düzenli spor aktiviteleri de kesinlikle aksatılmamalıdır.

Kilo Almak İsteyen Kişiler Neler Yapmalı
Kilo Almak İsteyen Kişiler Neler Yapmalı

Kilo Almak İsteyen Kişiler Neler Yapmalı

  • Egzersiz Planlaması Yapın : Kilo almak için harekete geçildiğinde mutlaka bir egzersiz planlanması gerekmektedir ve bu programla birlikte spor eğitmeni eşliğinde mutlaka aksatılmadan hedeflenen kiloya yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Bu sayede alınan kiloların bir çoğu kas kütlesinden olacağından dolayı vücutta göbek, basen, kalça gibi bölümlerin istenmeyen bölgesel yağlanmalar da önlenmektedir. Aynı zamanda sporun eşlik ettiği kilo almaya yönelik diyetlerde iyi kolesterol olarak bilinmekte olan “HDL” kolesterolünün kandaki düzeyi yükseltileceğinden dolayı kan lipidlerinin dengesi de daha iyi şekilde sağlanmakta ve sağlıklı bir kilo alma durumu gerçekleşmektedir.
  • Düzenli ve Dengeli Beslenin : Tüm uygulanan diyet programlarından olduğu gibi spor yaparak kilo almaya yönelik programlarda da düzenli ve yeterli miktarda beslenmek oldukça önemli faktörlerden biridir. Sağlıklı bir şekilde kilo almak ve alınan kilonun vücuda doğru bir şekilde dağılması için tüm besin öğelerinden yeterli oranda tüketmeye özen gösterilmelidir. Kilo almak için tüm besin öğelerinden içermekte olan 3 ana öğün ara öğün şeklinde tüketimi sağlanmalıdır.
  • Protein Alımını Arttırın : Spor yaparak kilo alma denildiğinde akıllara gelen konulardan biride protein açısından zengin bir beslenme programıdır. Spor ile çalıştırılan kasların güçlenmesi, yoğun enerji gerekmekte olan spor aktivitelerinde kas kaybının önüne geçmek ve kilo alımının kas kütlesinden gerçekleşmesi için kilo alma diyetlerinden protein miktarı normal beslenme programına göre daha yüksek tutulması önerilmektedir.
  • Düzenli Su Tüketin : Sporla birlikte uygulanmakta olan kilo alma diyetlerin yüksek protein alımı, böbrekler ve karaciğer üzerindeki yükü arttırmaktadır. Bu nedenle kilo alma sürecinin sağlıklı tamamlanabilmesi açısından günde en az 2,5 litre su tüketmenizi öneriyoruz.
  • Düzenli Sağlık Kontrolü Yaptırın : Spora başlamak ve diyet uygulamak, vücudunuzun alışık olduğu rutinlerden uzaklaşması ve farklı bir düzen içerisine girmesine neden olmaktadır. Vücut yapısında ve kütlesinde değişiklikler gösteren kilo alma döneminde, uygulanmakta olan yoğun spor aktiviteleri ve kilo almaya yönelik diyet programlarının sağlık üzerindeki etkilerini düzenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir.