Spor ve Kahve İlişkisi

Spor ve Kahve İlişkisi
Spor ve Kahve İlişkisi

Kahve, kökboyasıgiller familyasının ” Coffea ” cinsinde yer alan bir ağaçtır. Ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulması ve öğütülmesi ile meydana gelen tozun su veya süt ile birleştirilmesiyle yapılan içecek çeşididir.

 

Kahve Enerji Verir Mi
Kahve Enerji Verir Mi

İçerik Başlıkları

Kahve Enerji Verir Mi

Hepimiz güne kahve içererek başlarız. Kahvenin bizi uyandırabileceğini aynı zamanda enerji vereceğini düşünürüz. Ancak bu durum uzmanlara göre ” psikolojik ” olarak söylenmektedir. 

Bu konuyla ilgili uzmanlar tarafından araştırma yapılmıştır. Yaşları 18-45 arasında değişen ve uzun yıllardır kahve tüketimi yapan 85 kişi araştırmaya dahil olmuştur. Katılan kişilere içerisinde kafein olan kahveden verileceği söylenmiştir. Fakat içmeleri istenen kahvenin içerisinde kafein bulunmamaktadır. Ve sonuç olarak da katılımcıların ruh halinde değişiklik ve aktivite artışı bulunmuştur.

Katılımcıların durumlarının değerlendirilmesi yapılması için zihinsel performansın, reaksiyon hızının ve ruh halinin ölçüldüğü deneylerde yapılmıştır. Yapılan deney sonucunda kafeinsiz kahve içen kişilerin, normal kahve içenlere göre daha etkili olmuştur.

Ancak yine yapılan bu araştırmalar sonucunda kafeinin yorgunlukla baş etme etkisi de bilinmektedir. Uzmanlar günde 2 fincan kahvenin Alzheimer hastalığı riskini azaltmakta olduğunu söylemektedir.

 

Spordan Önce Nasıl Kahve İçilmelidir
Spordan Önce Nasıl Kahve İçilmelidir

Spordan Önce Nasıl Kahve İçilmelidir

Spordan önce kahve içiminde dikkat edilmesi gerekenlerden biride kremalı ve yoğun şekerli kahve tüketmemekte fayda vardır. Bu yönden baktığımızda spor öncesinde Türk kahvesi veya Filtre kahve içmekte fayda vardır. Ayrıca kalori açısından da nerdeyse yok diyebileceğimiz kadar azdır.

Çevremizde  Nescafe tüketimi oldukça yaygındır. Fakat suda kolay çözünebilen kahve türleri zararlıdır ve tercih edilmemelidir.

En sağlıklı seçeneklerden Türk kahvesi ve Filtre kahvedir. Hem doğal enerji verir hem de yağ yakımı açısından oldukça etkili olacaktır.

Filtre kahveyi sütlü olarak da tercih edebilirsiniz. Filtre kahveyi bir çok kahve mağazasında bulabilirsiniz. Evde kendiniz filtre kahve makinası veya French press yardımı ile de güzel bir kahve hazırlayabilirsiniz.

 

Kahve ve Spor
Kahve ve Spor

Kahve ve Spor

Spor yapmadan önce içilen kahve kalori yakımın da etkiliyken spor sonrasında da kaybettiğiniz enerjiyi geri almada oldukça etki göstermektedir.

Kilonuza göre günlük kahve içme miktarınız 4-6 miligramdır. Her günün aynı saatlerinde  tükettiğiniz  kahve, kahvenin yaratabileceği Dehidrasyonu ( bedeninizin çok fazla su kaybetmesi. Vücut, aldığınız su miktarından daha fazla su  kaybetmesine ” dehidrasyon ” denir.) ortadan kaldıracaktır. Kahvenizde şeker veya krema kullanmak yerine tarçın ve badem sütü kullanabilirsiniz. Spor öncesi kahve içmek oldukça önemli olduğu gibi nasıl kahve içildiği de oldukça önem göstermektedir.

Antrenman öncesi sade ve sert kahvelerin tüketimi antrenman performansını arttırmak için etkili olabilir . Vücut içinde faydalıdır.

  • Daha fazla yağ yakımını destekler.
  • Dayanıklılığın artmasında etkilidir.
  • Ağırlık kaldırma performansını olumlu yönde etkiler.
  • Reaksiyon hızına katkı sağlar.
  • Kafein ağrıları da azaltmaktadır.
Kafein Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır
Kafein Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır

Kafein Tüketimi Ne Kadar Olmalı

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli şeylerden biride, herkesin kafein duyarlılığı farklıdır. Aşırı kafein tüketimi barsak problemlerine, yüksek nabız sorununa yol açabilir. Bu gibi durumlara lütfen dikkat ediniz.

Bir fincan kahvede yaklaşık olarak 150 miligram kafein bulunmaktadır. Kafein etkisinden doğru yararlanabilmek için miktarı da önem taşımaktadır. Örneğin, 75 kilodaki bir sporcu yaklaşık 300-450 miligram kafein tüketmelidir.