Somon Balığının Faydaları Nelerdir

somon balığının faydaları nelerdir
somon balığının faydaları nelerdir

Salmonidae familyanasına ait olan somon balığı “som balığı” olarak da adlandırılmaktadır. Dünyada en fazla Norveç ve Şili’de yer alan somon balığı, ağrı ve ateş düşürücü bir etkiside bulunmaktadır. Düzenli olarak tüketimi sağlanmasıyla birlikte bazı kanser çeşitlerine karşı etkilidir. Omega 3 bakımından zengin olmasıyla birlikte zihinsel gelişiminin desteklenmesi ve hafızanın güçlenmesi sağlanmaktadır. Kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskinin düşmesini sağlar. Ayrıca grip ve soğuk algınlığı sürecinde tüketimi sağlanarak vücudun kendini daha hızlı bir şekilde toparlamasını sağlamaktadır. Somon balığı fırında, ızgarada ya da haşlama olarak pişirme yöntemleriyle birlikte hazırlanabilir. Bununla birlikte isteğinize göre soslar kullanarak lezzetli bir öğün olmasını sağlayabilirsiniz. Peki, somon balığının faydaları nelerdir? Somon balığı zayıflatır mı? Sizler için faydalı bilgiler ile birlikte bu yazımızda derlenmiştir.

Somon Balığı Kaç Kalori

  • 1 dilim somon ızgara kaç kalori? Bu besinin 100 gramında 166 kalori bulunmakta aynı zamanda 1 porsiyon (orta) yani 175 gramlık miktarında ızgara somonda yaklaşık olarak 291 kalori bulunmaktadır.
diyette somon balığı yenir mi
diyette somon balığı yenir mi

Diyette Somon Balığı Yenir Mi

Somon balığı, protein açısından zengin olmasıyla birlikte vücutta bulunan toksin yükünün arttırmadan tüketimini sağlayabileceğiniz nadir besin kaynaklarından biri olarak yer almaktadır. Üstelik ısının etkisiyle birlikte proteinlerine zarar vermez ve kanserojen madde oluşturmamaktadır. Diyette somon balığı tüketerek kilo vermeye de yardımcı olabilmektedir.

somon balığı zayıflatır mı
somon balığı zayıflatır mı

Somon Balığı Zayıflatır Mı

Somon balığı kalori açısından düşük, besin değeri bakımından ise yüksek değerlere sahiptir. Bu nedenle de kilo vermeye yardımcıdır. Bir porsiyon ızgarada pişen somon balığı yaklaşık olarak 200 kaloridir. Diyet yapan veya kilo kontrolü sağlayan kişilerin günlük ortalama olarak 1500 kalori alabileceği bilgisi ile değerlendirme yapabilirsek, bir öğünde somon balığı tercih ederek 200 kalori almak denge sağlamak açısından mükemmeldir. Somon balığı, hem uzun süreli tokluk hissi yaratır hem de gerektiği kadar kalori alarak lezzetli beslenmiş olursunuz.

Somon Balığının Faydaları Nelerdir

  • Kaliteli protein içeriğine sahip olmasıyla birlikte kasların beslenmesini, yağ yakımını ve zayıflamayı sağlamaktadır.
  • Sağlıklı hamilelik ve bebeğin gelişimine destek verir.
  • Kalp, göz, cilt sağlığının korunmasını sağlar.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak kansere karşı koruyucu özelliğine sahiptir.
  • Serotonin, dopamin gibi mutluluk hormonları salgılamaktadır.
  • Depresyon, kaygı, ruhsal bozuklukları gidermeye yardımcıdır.
  • Uyku kalitesinin artmasını sağlayarak kesintisiz uyumanıza yardımcı olur.
  • Dolaşım bozuklukları ve eklem ağrılarınızın giderilmesini sağlar.
somon balığı ne kadar tüketilmeli
somon balığı ne kadar tüketilmeli

Somon Balığı Ne Kadar Tüketilmeli

Somon balığının faydalarından biri de yüksek miktarda protein içeriğine sahip olmasıdır. Protein, özellikle de kasların beslenmesi, yağ yakımı ve hamilelik döneminde sağlıklı bebek gelişimi açısından gerekli bileşenlerden biri olarak yer almaktadır. 100 gram somon, ortalama olarak 20 gram protein içeriğine sahiptir ve yetişkin bir kadının gün içerisinde alması gereken ortalama 45 gram protein ihtiyacı bulunmaktadır. Dengeli beslenmek için sadece 200 kalori değerinde protein ihtiyacısınızın yaklaşık olarak yarısını karşılamaktadır. Somon balığını, diyetinize uygun olacak bir öğünü şu şekilde hazırlayabilirsiniz; 1 dilim ızgara somon, 2 avuç içi yeşil salata, 1 avuç içi kadar bulgur, kinoa ya da karabuğday pilavı.

Spor Yaparken Somon Balığı Yenir Mi

Koşu, yüzme, fitness, pilates, bisiklet sürmek gibi kas gruplarının yoğun bir şekilde çalışmasını sağlayan spor branşlarının vücudumuzun yeniden yapılanması açısından fazladan protein ihtiyacı bulunmaktadır. Somon, protein açısından kaliteli olmasıyla birlikte spor beslenmesinde de önemli bir yere sahiptir. Spor yapılan günlerde bir öğünde somon tercih ederek hem kaslarınızın güçlenmesini hem de kas ağrılarının azalmasını sağlayacaktır.