Siyah Turp Faydaları Nelerdir

siyah turp faydaları
siyah turp faydaları

İnsan sağlığına faydalı olan bitkilerin çoğu lezzetli olsa da bazı bitkilerin tadı ise çok acı olabilmektedir. Acı tadından dolayı insanlar siyah turp tüketmeyi pek tercih etmese de insan sağlığına olan mucizevi faydalarıyla beslenme tarzında yer alması gereken besinler arasında bulunmaktadır.

İnsanlar, kış aylarının o soğuk ve ayaz günlerinde en fazla nezle ve grip olmaktan korkmaktadır. En belirgin belirtisi hapşırık olan nezle ve gribin semptomları arasında öksürükte yer almaktadır. Hatta insanlar nezle ve gribi çoğu zaman 1 hafta içerisinde atlatsalar da bu hastalığın neden olduğu kuru öksürük aylarca sürebilmektedir. Bu kuru öksürükten kurtulmak için hekim tedavisinin yanı sıra denemedik bitkisel tedavi kalmaz. Oysa bu öksürükten kurtulmak için siyah bir turp ve kaliteli bir bal yeterlidir. Siyah turp ve bal, öksürüğü geçirmede öylesine güçlü etkiye sahiptir ki bu ikilinin yan yana konularak seyredilmesi dahi öksürüğü hafifletmektedir.

Siyah turp, içeriğinde barındırdığı bol miktarda vitamin ve mineralle yüzyıllardan beri birçok hastalığa da şifa olduğu gibi adeta bir kalkan görevi üstlenerek birçok hastalıktan da korumaktadır. Siyah turpun düzenli olarak tüketilmesi vücutta kanserli hücrelerini üremesini ve yayılmasını engellemektedir. Siyah turp faydaları nelerdir? Siyah turpun sağlığa faydalarına ve zararlarına, sağlığa sayısız faydaları olan siyah turp kürlerine, siyah turp ve bal ikilisinden doğal öksürük şurubunun nasıl yapılacağına ve siyah turpun ne olduğuna bu yazıdan ulaşılabilir.

Siyah Turp Nedir?

Turpgiller ailesinin bir üyesi olan siyah turp, birçok hastalığa şifa olduğu için daha fazla ilaç niyetine tüketilmektedir. Antioksidan maddeler bakımından en zengin besinler arasında yer alan siyah turp, pek sevilmese de şifalı bitkiler denilince akla ilk gelenlerdendir. Siyah turp nedir? Asya ve Avrupa’da yaygın olarak yetiştirilen siyah turp, birçok derdin devası olduğu için adeta ölümden başka her hastalığa şifa olmaktadır.

İçeriğinde çok sayıda vitamin ve minerali barındıran ve acı bir tada sahip olan siyah turp, ülkemizin birçok bölgesinde yetiştirilse de siyah turu üretiminin en fazla yapıldığı ilimizin Osmaniye olduğu bilinmektedir. Turpgiller ailesinin diğer üyeleri gibi hızlı yetişmeyen siyah turpun hasadı ekildikten yaklaşık 4 ay sonra yapılmaktadır. Acı tadından dolayı pek sevilmese de özellikle kış aylarında vücut direncini artırarak hastalıklara karşı koruduğu için zengin besin değerlerine sahip olan siyah turpun düzenli olarak tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bunun içinde kış aylarında sofralarda siyah turpa mutlaka yer verilmelidir.

Siyah turpun salata olarak tüketimi yaygın olsa da turşusu da tüketilebilir. Siyah turpun sağlığa olan faydalarından istifade edebilmek için daha birçok tüketim şeklide vardır. Siyah turp, sebze sınıfında yer alsa da vitamin ve mineral bakımından o kadar zengindir ki birçok kişi tarafından siyah turp maden ocağına benzetilmektedir. Ayrıca siyah turpun içerdiği vitamin ve minerallerin her biri ayrı bir hastalığa ya da derde deva olmaktadır. siyah turp balla bir araya geldiği zaman en fazla öksürüğe çok iyi gelmektedir. Siyah turpu hamile bayanların tüketip tüketemeyeceği de çok fazla araştırılmaktadır. Bu konuda ikiye ayrılan uzmanların bazıları hamilelerin siyah turp tüketmesinde sakınca görmezken, bazı uzmanlarda hamilelerin siyah turp tüketirken çok dikkatli olmasını tavsiye etmektedir. Yine bzaı uzmanlara göre siyah turp düşük riskini azaltmaktadır. Bu nedenle hamile bayanların siyah turp tüketmeden evvel hekimlerine danışmalarında fayda var.

Siyah Turp Hangi Mevsimde Yetişir?

Kazık köklü bitkilerden olan siyah turp, neredeyse bütün toprak çeşitlerinde rahatlıkla yetişebilmektedir. Tohum halinde toprağa ekildikten sonra toprağın altında yetişen siyah turp hangi mevsimde yetişir? Diğer turp çeşitleri ortalama 2 ayda yetişse de siyah turpun yetişme süresi diğer turp çeşitlerinin yaklaşık iki katı olduğu için yılda sadece iki defa ekilmekte ve hasat edilmektedir.

İlkbahar veya sonbahar mevsimlerinde toprakla buluşan siyah turpun tohumları kış aylarında olgunlaştığı için siyah turp, kış mevsiminde sofralarda yerini almaktadır. Siyah turp tüketiminin kış mevsimine gelmesi, doğal bir antibiyotik olduğu ve kış hastalıklarından koruduğu için Allah’ın bir lütfu olarak kabul edilmektedir. Nezleye, gribe, bronşite, öksürüğe ve daha sayılamayacak kadar hastalığa şifa olan siyah turpun sağlığa olan faydalarından istifade edebilmek için market, manav ya da pazar alanlarından satın alınabilir.

Siyah Turp Faydaları Nelerdir?

Diğer turp türlerine göre içeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral barındıran siyah turp, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde en etkili besinler arasında yer almaktadır. Siyah turpun tadı acı olduğu için tek başına tüketilmesindense, salatalarla birlikte tüketilmesi acı tadın daha az algılanmasına yardımcı olmaktadır. Siyah turpun sağlığa faydaları nelerdir? İşte siyah turpun sağlığa mucize denilebilecek faydaları;

 • İçeriğinde barındırdığı zengin antioksidan maddeler ile toksinleri vücuttan atarak zehirlenmeyi engellemektedir.
 • Kanser hücreleriyle mücadele eden siyah turp, kanser türlerine karşı koruyan en etkili besinler arasında gösterilmektedir.
 • Diş eti hastalıklarıyla mücadele ederek ağız ve diş sağlığını korumaktadır.
 • Potasyum bakımından çok zengin olan siyah turp yüksek tansiyonu düşürmektedir.
 • Uyku problemi olanlar bir bebek kadar rahat ve kaliteli uyumak istiyorlarsa, siyah turp tüketmeyi ihmal etmemelidir.
 • Siyah turpun içeriğindeki iyot ve kükürt, sindirim sistemini düzenli çalıştırarak hazmı kolaylaştırmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek birçok hastalıktan vücudu koruyan siyah turpun öksürüğü hızla kesen çok sayıda kürü de vardır.
 • Lif bakımından da çok zengin olan siyah turp, bu özelliği sayesinde kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.
 • Saçları daha sağlıklı uzatan ve kepeği yok eden siyah turp, saç dökülmesine de son vermektedir. Saçlarının aklaşmasını geciktirmek isteyenlerde siyah turpu düzenli tüketmelidir.
 • Böbreklerde taş oluşmasını önleyen siyah turp, böbreklerdeki var olan taşında rahatlıkla düşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Çağımızın hastalığı olarak kabul edilen stresi engellediği için depresyon gibi birçok psikolojik rahatsızlığın önüne geçmektedir.
 • Kandaki şeker oranını dengeleyen siyah turp, diyabet hastalığına yakalanma riskini düşürmektedir.
 • Sindirilebilen karbonhidratları içeriğinde bol miktarda barındıran siyah turp, bol sulu bir besin olarak da zayıflama sürecine ciddi destek vermektedir. Ayrıca uzun süre tokluk hissi vererek acıkmayı geciktirmektedir.
 • Astım, sinüzit, ileri seviyede bronşit, grip, nezle gibi solunum yolları rahatsızlıklarına şifa olmaktadır.
 • İçeriğindeki iyot, guatr hastalığına yakalanma riskini düşürmektedir.
 • Siyah turpun günlük tüketimi cildin nem dengesini korumaktadır.

Siyah Turpun Sağlığa Zararları Nelerdir?

Siyah turpun sağlığa zararlarıyla daha fazla aşırı tüketimi halinde karşılaşılmaktadır. Siyah turpun sağlığa zararları nelerdir? Siyah turpun sağlığa olan zararlarından korunmak için tüketirken ölçülü olmaya ve düzenli tüketmeye önem verilmelidir. Hamilelikteki etkisinin ne olduğu ile ilgili bugüne kadar net bir bilgiye ulaşılamadığından, hamilelerin kesinlikle hekime danışarak siyah turp tüketmeleri gerekmektedir. Yine siyah turpu midesinde sağlık problemi olanlarda çok dikkatli tüketmelidir. Midesinde ülser olanların yanı sıra bağırsaklarında gaz problemi olanların ve böbrek taşı rahatsızlığı yaşayanların siyah turp tüketirken ölçülü olması gerekmektedir.

Faydalı Siyah Turp Kürleri

Öksürüğü en hızlı şekilde kesen bitkisel tedavilerden olan siyah turp bal küründen istifade edilmelidir. Bu kürü uygulamak için öncelikle siyah turpun üstü kapak şeklinde kesildikten sonra kenarları çok ince olmayacak şekilde içi oyulmalıdır. Daha sonra alt kısmı da çok az kesildikten sonra çok ince olacak şekilde iki üç tane delik açılmalıdır. Siyah turpun içi oyulan kısmına kaliteli bal konulduktan sonra üst kısım kapatılmalı ve altındaki delikler bardağın içine gelecek şekilde siyah turp bardağın üstüne yerleştirilmelidir.

siyah turp kürleri
siyah turp kürleri

Balın siyah turptaki vitamin ve minerallerle birlikte bardağın içerisine yavaş yavaş süzülmesi için bir gece beklenmelidir. Bardağın içerisine süzülen baldan gün içerisinde birkaç defa tüketilmesi öksürüğü hızla kesmektedir. Balın yumuşattığı siyah turpun içinin de çok lezzetli olduğu bilinmelidir. Bu karışımın etkisini ikiye katlamak için zencefilde ilave edilmelidir.

Siyah turp maskesi kürüyle saçların daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzaması sağlanabilir. Bu kürün hazırlanması için bir tane siyah turp dış kabuğuyla beraber rendeden geçirilmelidir. Bu işlemden sonra siyah turpa 3 bardak su ilave edilerek yarım saat kadar kaynatılmalıdır. Son olarak ılıyan bu karışımın içerisine bir tane yumurtanın sarısı eklenerek iyice karıştırılmalıdır. Artık hazır olan kür, saçlara masaj yapılarak sürüldükten sonra saçlar bone veya streç filmle sarılmalı ve bu halde en az üç saat kadar beklenmelidir. Bu sürenin ardından saçlar sabun ya da şampuanla yıkanarak bol suyla durulanmalıdır. Bu kürü bir ay boyunca haftada iki veya üç defa saçlara uygulamaya devam edilmelidir. Daha sonra iki hafta saçlar dinlendirilmeli ve iki haftanın sonunda kür, aynı şekilde saçlara yeniden uygulanmalıdır. Kürün uygulandığı ilk zamanlarda saçlarda dökülme olduğu fark edilse de kesinlikle endişe edilmemelidir. Çünkü dökülen saçlar, dipleri güçsüz ve zayıf saçlardır.

Safra kesesinde var olan taşları erittiği gibi safra kesesinde taş oluşumunu da önleyen siyah turp suyu yapmak için yaklaşık bir su bardağı siyah turp iki su bardağı su ya da sütün içerisine konularak kaynatılmalıdır. Hazırlanan siyah turp suyunun tadı çok hoş olmasa da safra kesesi hastaları için özel olan bu kür şifa niyetine içilmelidir.

Kuru ciltler içinde mucizevi etkilere sahip olan siyah turp, içeriğinde bol miktarda barındırdığı suyla cildi nemlendirmektedir. Kuru ciltlere özel olarak hazırlanan siyah turp maskesi, cildi nemlendirdiği gibi cilde canlılıkta kazandırmaktadır. Cildi nemlendiren siyah turp maskesinin hazırlanması için bir tane siyah turp rendeden geçirildikten sonra küçük bir tavanın içerisine konularak birkaç dakika boyunca kaynatıldıktan sonra suyu süzülerek soğuması için beklenmelidir. Turp suyu soğuduktan sonra 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı pirinç unu ve 1 yumurtanın akı turp suyunun içine katıldıktan sonra içerisine yavaşça katılan yarım bardak sütle birlikte bütün malzemeler birbirine yedirilinceye kadar karıştırmaya devam edilir. Bu karışım yüz ve boyun bölgelerine sürüldükten sonra yaklaşık yarım saat kadar beklenmelidir. Daha sonra karışımın uygulandığı bölgeler ılık suyla iyice durulanmalıdır. Cildi nemlendirmesinin yanı sıra yüz bölgesindeki kırışıklıkları azalttığı gibi cildin kırışmasını da önlemektedir.