Sivilce Nasıl Geçer ve Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir

sivilce izleri nasıl geçer
sivilce izleri nasıl geçer

Sivilce Neden Olur?

Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan ve üç ana sebepten oluşan sivilceler hemen hemen her insanın başından geçmiş bir olaydır. Svilce genellikle cildin normalde fazla yağ üretmesi, ölü derilerin dökülmesi ve bakteri birikminden ötürü oluşur. Cilt üzerindeki gözeneklerin yağ ve ölü deriler ile kaplanması sonucunda tıkanır ve sivilceleri oluşturur. Sivilce neden olur diye soran insalar için verilmesi mümkün olan en net tanım budur.

Cilt üzerindeki gözeneklerde bulunan yağ bezleri sebum adında bir yağ üretir. Bu yağlar cilde kayganlık hissi verip, dış etkilerden korurlar. Normal çağlarda bu yağ bezleri standart bir şekilde çalışırken ergen döneminde bu olay çok daha farklı nükseder. Vücudun farklılaşmasından ve gelişmesinden ötürü cilt daha fazla yağ üretip aktif olmaya çalışır. Cildin yağ üretme oranının fazlalaşmasından ötürü ölü deri hücleri gözenekleri kapatır, bakteriler bu gözeneklerin içerisinde kalır ve çoğalır. Bu durum son evresi de kızarıklıklar ile birlikte sivilce oluşumudur. Gözeneklerin hangi sebepten ötürü tıkanması sonucunda siyah nokta, beyaz nokta ve sivilceler meydana gelir.

Sivilce ve Akne Nedenleri

 • Bir takım güneş kremleri
 • Ağda yapımı
 • Makyaj malzemeleri
 • Yağlı nemlendiriciler
 • Doğum kontrol hapları
 • Gebe kadınlar
 • Vücuttaki vitamin eksikliği
 • Genetik olarak akne problemleri
 • Sivilceleri sıkmak
 • Güneş ışığının zararlı bir şekilde değerlendirilmesi
 • Mevsim değişiklikleri
 • Yüksen nem sivilce ve akne nedenlerinin temelidir.

Sivilce Nasıl Geçer?

Her insan hayatının bir evresinde sivilce sahibi olmuş ve bu durumdan çok rahatsızlık duymuştur. Bir çok insanın istediği gibi pürüzsüz ve güzel bir cilde sahip olmak o kadar da zor değildir. Sizlerde sivilce nasıl geçer ve ya güzel bir cilt için ne yapmalıyım diye sorular soruyor iseniz ilk dikkat etmeniz gereken durum sivilceleriniz ile oynamayıp, patlatmamanızdır. Sivilceleri patlatmak ve ya onlar ile oynamak yanlış bir harekettir. Patlayan sivilcelerin içerisindeki bakteriler yüze yayılarak daha çok sivilcenin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Aynı şekilde ciltte ağrı ve iltihaplanmaya da yol açabilmektedir. Bunun dışında mümkün olunmadık sürece gazlı içeçekler, kızarmış ve ya yağlı besinler, işlenmiş gıdalar ve hazır meyve suları tüketilmemelidir. Bu tür besinlerde sivilceyi tetikleyen unsurlardır.

Sivilcenizin geçmesini istiyor iseniz mümkün olduğunca yüzünüze doknmamanız gerekir. Ellerinizi belirli aralıklar ile yıkayıp teninizde bakteri oluşumunu engelleyerek vücudunuzdaki sivilceleri azaltabilirsiniz. Sivilceli bölgelere dokunmamak sivilcelerin yayılmasını engeller. Bunun yanında gün içeriisne 2 litre su içmeniz böbreklerinizin çalışmasını sağlar. Bu sayede gözenekler canlı durumda olur ve hücreler kendini rahatlıkla yenileyebilir. Gün içerisinde yedikleriniz besinlere dikkat etmenizde sivilcelerin azalmasını sağlar. Tükettiğiniz süt miktarını azaltmak testesteron ve androjen hormonlarının çalışmasını azaltır. Bunla birlikte yeşil çay tüketmek serbet radikalleri tutup antioksidanları zenginleştirir. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için tükettiğiniz çayı yeşile çevirebilirsiniz.

sivilce nasıl geçer
sivilce nasıl geçer

Bol miktarda sebze ve meyve tüketmeniz, işlenmiş gıdalardan uzak durmanız ve öğünlerinizde taze besinleri bulundurmanız cildiniz için olumlu etkiler yaratacaktır. İmkanı olan insanlar bir hafta içerisinde en az iki defa balık ürünlerini tüketmelidir. Mümkün oldukça yeşil sebzelerden oluşan yemekler yiyip, omega 3 asıllı gıdalar ile beslenilmelidir. Bu gıdalar içerisindeki sağlıklı yağlar ile vücuttaki iltihaplar kurutulur ve hücrelerin çoğalması sağlanır. Gün içerisinde çok fazla yüzün yıkanmamasına dikkat edilmelidir. Çok yıkanan yüz çabuk kurur bu da daha fazla yağ üretimini sağlar. Sivilce nasıl geçer diyen kişilerin dikkat etmesi gereken diğer bir nokta da probiyotik yiyecekleri tüketmesidir. Bu besinler cildin sağlık anahtarı olup, sindirim sistemini rahatlatarak iltihabı kesmektdir.

Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir?

Sağlık ve görüntü açısından bedenine önem veren insanlar için sivilce izleri rahatsız edici bir durumdur. Bir çok insanın belası haline gelen bu problem bireyleri çeşitli yollar bulmaya itmiştir. Sivilce izlerine ne iyi gelir diyen bir kişi için;

 • Limon suyu kullanması cildi için olumlu etkiler yaratıp kişiyi daha estetik bir görünüme kavuşturur. Sivilcelerin ciltten kaybolması için bir pamuk üzerine eşit miktarda su ve limon suyu damlatılıp sadece leke olan yerlere sürülmesi ve 20 dakika sonra ılık su ile yıkaması lekelerin azalmasına zemin hazırlar. Limon suyunun asidik özelliğinden ötürü cilt üzerinde az tutulması tahriş ve kızarıklara yol açacağı için cilt yıkanmalı ve nemlendirici sürülmelidir.
 • Karbonhidrat ile cilde peeling yapılması da lekelerin kaybolması için etkili bir yöntemdir. Bu peeling cildi ölü hücrelerden arıdırıp sivilce izlerini hafifletir. Bir kap içerisine bir tatlı kaşığı karbonat koyup iki tatlı kaşığı su ekleyerek hamur kıvamına getirene kadar karıştırarak hazırlıyoruz. Maskeyi cilde iki dakikalık masaj şeklinde uygulayıp bir müddet bekliyoruz. Süreyi uzun tutmamaya dikkat ederek ılık su ile yıkayıp kurutuyoruz. Maskenin sivilceli ciltlerde uygulanması önerilmemektedir. Cildin tahriş olmaması ve sivilcelerin yayılmaması için bu duruma dikkat edilmelidir.
 • Sivilce izlerini yok etmek için kullanılan diğer bir yöntem de baldır. Doğal bir çözüm olan bak antibakteriyel özelliğinden ötürü cildi yumuşatır ve iltihabın azalmasını sağlar. Özellikle kuru ciltler için kullanılması önerilen bu maske etkili sonuçlar doğurmaktadır.
 • Leke tedavisi için kullanılan diğer bir yöntem de buzdur. Buz kızarıklıkları azaltıp, lekeleri yok etmek için kullanılan bir yöntemdir. Uygulama için bir kumaş içerisine konup leke olan bölgelerin özeinde gezdirilmesi de etkili sonuçlar oluşturmaktadır.
 • Şifalı bitkiler arasında bulunan diğer bir tarifte sandal ağacı macunudur. Toz halinde bulunan bu bitki türünü bir kap içerisine bir yemek kaşığı kadar koyuo üzerine bir miktar gül suyu ve süt damlatarak hamur kıvamına getirerek hazır hale getiriyoruz. Leke olan bölgelerde yarım saat kadar tutulması günden güne izleri kapatıp yeni bir cilt elde etmenizi sağlamaktadır.
 • Cilt temizliği ve leke önlemek için kullanılan diğer bir yöntemde elma sirkesidir. Ph dengesini ayarlamak adına bir kap içerisine sirke kadar su koyularak hazır hale getirilir. Asit olarak kuvvetli bir yapıya sahip olan sirke su ile seyreltilip leke üzerine uygulanır ve günler içerisinde olumlu sonuçlar oluşmaya başlar.
 • Ciltteki iltihabı tıbbi yöntemler ile kurutmak isteyen insalar için bir uzmana danışarak kortizonlu cilt kremleri kullanılması önerilir. Bunun yanında glikolik ve salisilik asitli kremler ile de bu işlem gerçekleştirilir. Cildin üst tabakasını soyan bu tedavi alt kısımdan daha taze cildin çıkmasını sağlar.
sivilce izlerini geçirmek için doğal yöntemler
sivilce izlerini geçirmek için doğal yöntemler

Sivilce İzlerini Geçirmek İçin Doğal Yöntemler

Ev ortmaında rahatlıkla yapabileceğiniz yüz maskeleri ile sivilce izlerini yok edip daha temiz ve güzel bir görünüme kavuşabilirsiniz. Biraz sabretmeniz dahilinde estetik bir cilde kavuşmanız mümkün olan bu yöntemler tamamen doğaldır. Bu tedavi yöntemleri ile gözeneklerinizin açılmasını sağlayıp yağ üretimini dengeleyebilirsiniz. Sivilce izlerini geçirmek için doğal yöntemler arasında bulunan ilk madde yoğurttur. Yoğurt içerisindeki laktik asidin beyazlatıcı bir etkisi bulunması sivilcelerin ve kızarıkların bıraktığı lekeleri azaltarak daha temiz bir görüntüye kavuşmanızı sağlar. Uygulama için ise bir miktar yoğurdu yüz bölgesine ve ya sivilce olan bölgelere yayıp 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkamak etkili bir yöntemdir. Bunun yanında maskenin etkisini arttırmak için 5 damla limon suyu ve bir tatlı kaşığı toz yulafı da ekleyip kullanılmak önerilen yöntemler arasındadır.

Sivilce lekeleri olan insanların portakal ile maske yapması etkili bir yöntemdir. C vitamini bakımından zengin olan bu meyve sivilce izlerini ve yaralarını ten üzerinde kaldırıp daha temiz bir görüntü vermektedir. Uygulama için çeyrek çay bardağı kadar portakal suyu ve yoğurdu karıştırıp yüze sürerek 15 dakika kadar bekletmek yeterlidir. Maskenin etkisini arttırmak için ise çeyrek çay bardağı portakal suyu ve bir tatlı kaşığı zerdeçalı bir araya getirip karıştırarak hazır hale getirebilirsiniz. Leke olan bölgelere bu maskeyi sürdükten sonra 20 dakika bekleyip su ile yıkayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Geçmiş çağlardan beri bilinen ve kullanılan diğer bir yöntemde salatalıktır. Salatalık içerisinde bulunan bileşenler ile sivilcelerden ötürü kızarmış cilt yumuşar ve rahatlar. Aynı şekilde renk açıcı etkisi ile sivilce izlerini deri üzerinden temizler ve estetik bir görüntü verir. Uygulama için salatalıkları dilimleyip izlerin bulunduğu bölgeye sürdükten sonra yarım saat bekleyerek cildin kuruması sağlanır. Dinlenen suratı soğuk ile yıkamakta gözeneklerin açılıp canlanmasını sağlar. Cilde zarar verecek herhangi bir etkisi bulunmayan bu besin ürününü her gün uygulayabilirsiniz.

Son olarak sivilce izlerini tedavi eden doğal yöntemlerden biriside çilektir. Çilek içerisindeki asit oranından ötürü bir ağartıcıdır. Uygulama olarak bir tane çileği çatal ile ezip püre haline getirdikten sonra cilt üzerindeki lekelere uygulamak ve 20 dakika sonra yıkamak etkili bir yöntemdir. Çilek püresi ile cildiniz hem temiz hem de estetik bir görünüm kazanmış olacaktır.