Serbest Ağırlık Mı, Vücut Ağırlığı Mı

Serbest Ağırlık Mı, Vücut Ağırlığı Mı
Serbest Ağırlık Mı, Vücut Ağırlığı Mı

Ağırlık çalışması denildiğinde genel olarak akıllara gelen ilk şey “dambıl, kettlebell veya gym aletleri” iken son zamanlarda bireyin kendi vücut ağırlığını kullanarak yapmış olduğu hareketler oldukça öne çıkmaktadır. Peki Serbest Ağırlık Mı, Vücut Ağırlığı Mı ? aralarındaki farklar nelerdir ?

Serbest Ağırlık İle Yapılan Antrenman Mı ?
Serbest Ağırlık İle Yapılan Antrenman Mı ?

Serbest Ağırlık İle Yapılan Antrenman Mı ?

Ağırlık antrenmanları için genel olarak gym aletleri, barbell, dambıl, kettlebell ve çeşitli olarak birçok aksesuar kullanılmaktadır. Koşu bantları, eliptik bisiklet gibi kardiyo aletleri, ağırlık antrenmanlara göre daha fazla kalori harcanmasını sağlayabilmektedir. Ağırlık antrenmanı yapmak kalp ve karaciğer açısından oldukça sağlıklı olmasıyla birlikte daha sıkı ve şekilli bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

Kardiyovasküler egzersizlerle birlikte yapılan ağırlık çalışmaları, günlük harcanan kaloriyi ve kas kuvvetinin artmasını sağlamaktadır. Yapılan birçok araştırma sonucunda, düzenli olarak ağırlık antrenmanı yapıldığında günlük harcanan kaloriye göre %15 miktarında artış gözlemlenmiştir.

Ağırlık antrenmanlarıyla birlikte testosteron hormonu miktarının artış gözlenmesiyle birlikte bu durum sonucunda kas oranının artışında önemli bir rol oynamaktadır. Antrenmanlara yeni başlayan bireylerde (akut sporcular) salınan testosteron hormonunun artışı ilk olarak 3 ila 4 hafta daha yüksek olmaktadır. Böylece ilk aylarda kas olarak kilo alımı kolaylaşmaktadır. Kombin olarak yapılan kardiyo ve ağırlık antrenmanları kas oranının artmasıyla birlikte yağ oranının da azalmasını sağlamaktadır. Kas oranının artışına bağlı olarak ilk aylarda kilo açısından büyük değişimler olmayabilmektedir.

Ağırlık antrenmanı yapan kadınların fiziksel açıdan görünümün erkeksi bir hal alması günümüzde oldukça kafa karıştıran bir sorudur. fakat bu durum mümkün değildir, kas oranında artış olsada bu durum sonucunda kadınlarda erkeksi bir görünüm olmaz. Bunun nedeni ise kadınlarda bulunan testosteron hormonu erkeklere göre daha düşük seviyede olmasıdır. 

Vücut Ağırlığı İle Yapılan Antrenman Mı ?
Vücut Ağırlığı İle Yapılan Antrenman Mı ?

Vücut Ağırlığı İle Yapılan Antrenman Mı ?

Vücut ağırlığı ile birlikte yapılan antrenmanlarda, makina ve serbest ağırlık yerine kişi kendi beden direncine yönelik olarak kullanarak, düşük maliyetle kas yapma şansına sahip olabilmektedir. Vücut ağırlığı ile yapılan antrenmanların birçok fazlası bulunmaktadır. Bu faydalara örnek vermek gerekirse; vücudun eklemlerine, ağırlık kaldırma antrenmanlarına göre daha az miktarda baskı uygulamaktadır.

Bu durumda vücut merkezinin daha fazla çalışmasını sağlamaktadır. Egzersiz yapan kişinin fiziksel uygunluğuna göre tasarlanabiliyor. Kişi şınav çekmekte zorlanırken, ellerini bir bank üzerine koyarak daha az ağırlık kaldırmasını sağlamaktadır.

Düzenli olarak yapılmakta olan ağırlık antrenmanları kişilerin güçlü kaslara ve sağlam eklemlere sahip olması mümkün olmayabilir. Fakat vücut ağırlığı ile yapılan antrenmanlar sonucunda güçlenme ve esneklik bir arada olabilmektedir. Egzersizleri tam hareket açıklığıyla tamamlamak, eklemler açısından daha rahat hareket etmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte olmak üzere iyi bir postür elde edilebilmektedir.

Ekipmansız yapılan egzersizlerden biri olan “yoga” esnekliğin ve gücün artmasını sağlamaktadır. Spor yaralanmalarını önlemesinde önemli bir rol oynamaktadır. Sakatlık, insanların spor yapmayı bırakmasının ana nedenlerindendir. Fakat kişinin kendi vücut ağırlığı ile birlikte yapmış olduğu egzersizler güvenle uygulanabilmektedir. Bu vücut ağırlığı egzersizleri, ciddi sakatların tedavi edilebilmesi için oldukça etkili yöntemlerden biridir.

 

Sonuç olarak yazılanları kısaca özetlemek gerekirse; En iyi antrenman şekli yoktur. fakat vücut ağırlığıyla birlikte yapılan antrenmanlar daha fazla yarar sağlamaktadır. her iki egzersiz çeşiti bireye fayda sağlamaktadır ama vücut ağırlığıyla yapılan antrenmanların sakatlık riskinin daha az olmasından dolayı bir adım öne çıkmaktadır.