Semizotunun Faydaları Nelerdir

Semizotunun Faydaları Nelerdir
Semizotunun Faydaları Nelerdir

Semizotu, yeşil yapraklı oldukça faydalı bir bitkidir. Birçok alanda doğal bir şekilde yetiştirilen semizotunun yaprak ve sapları çiğ veya pişmiş bir şekilde tüketilebilmektedir. Salata, turşu, çorba ve yemeklerde pek çok şekilde hazırlanabilmektedir. Vejeteryanlar ve balık tüketmeyen kişiler açısından zengin bir omega-3 kaynağıdır. Aynı zamanda içeriğinde bol miktarda lif, A, C vitamini ve B grubu vitaminleriyle birlikte demir, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve bakır mineralleri de içermektedir. Antioksidan özelliğinde dolayı, kalp sağlığının korunması, kanser riskinin azalması ve cildin daha genç görünmesini sağlar. Kemikleri ve bağışıklık sisteminin de güçlenmesini ve bazı sindirim sistemi problemlerine de iyi gelmektedir. Çocuk gelişimi açısından da faydalıdır. Kalori miktarı düşük olmasından dolayı kilo verme döneminde olan kişiler rahat bir şekilde tüketimini sağlayabilirler.

Semizotu Nedir

Semizotu, semizotugiller ailesinden otsu bir bitkidir. Gövde kısmı toprak üzerine yatık, yaprakları oval, pürüzsüz ve etli bir yapıya sahiptir. Sapları sarı ve kırmızıdır. Genel olarak sarı renkli çicekleri de olmaktadır. Yaz mevsiminde yetişen semizotunun yabanilerine tarla ve bahçelerde, dağda bayırda kolay bir şekilde karşılaşılabilen bir bitkidir. Genel olarak ekili alanların arasında ince ve çıplak alanlarda büyümektedir.

Semizotunun İçerdiği Vitaminler Nelerdir
Semizotunun İçerdiği Vitaminler Nelerdir

Semizotunun İçerdiği Vitaminler Nelerdir

 • Semizotu omega-3 açısından oldukça zengin tek yeşil yapraklı sebzelerden biridir. Vejetaryen olanlar ve balık tüketimi sağlamayan kişiler omega-3 ihtiyacını buradan karşılayabilmeleri mümkündür.
 • Çinko, demir, potasyum, magnezyum, bakır, kalsiyum mineralleri açısından zengindir.
 • A ve C vitaminleri açısından da faydalı olmasıyla birlikte B-kompleks vitaminlerinden zengindir.
 • Antioksidan içeriğine sahiptir.
 • Kalori açısından oldukça düşük olan sebzelerden biridir. Yüksek miktarda lif içeriğine sahiptir.

Semizotunun Faydaları Nelerdir

 • Semizotu kalp ve damar sağlığını korur: Semizotunun içerisinde yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri vücuttaki kötü kolesterol oranının düşmesine yardımcı olmaktadır. Kalp krizi gibi durumların önüne geçmeye yardımcı olur. İçerisindeki potasyum kan basıncını, yani kan damarlarının rahatlamasını sağlayıp kalp üzerindeki gerginliğin azalmasını sağlar.
 • Kan Dolaşımını Hızlandırır: Semizotunun içerisindeki demir ve bakır minerallerin kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olmaktadır. Bu minerallerin her ikisi de vücuttaki önemli bölümlerin daha fazla oksijen vermesiyle birlikte hücrelerle organların iyileşme hızının arttırarak dolaşımın hızlanması açısından gereklidir. Aynı zamanda demir ve bakır saçların uzamasına da faydalı olacaktır.
 • Sindirim Sistemi Hastalıklarının Tedavisine Yardımcı Olur: Sindirim sisteminin rahatlamasını sağlayarak kabızlık gibi sorunların önüne geçmektedir. Ülsere iyi gelmesinden dolayı mide rahatsızlığı olan kişilere de oldukça tavsiye edilir. Basura karşı da oldukça fayda sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan A vitamini sağlıklı mukoza zarlarının korumasına yardımcı olmaktadır.
 • Kanser Riskini Azaltır: Semizotunun içerisinde yer alan yüksek oranda A ve C vitamin bulunmasıyla birlikte antioksidan görevi görmesiyle özellikle de akciğer ve ağız kanserinin önlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda sebzeye kendine özgü olan rengini veren betalin pigment grubu, serbest radikallerin sağlıklı hücrelerde mutasyona uğramasına sebep olmasından dolayı kanser gelişiminin önüne geçmiş olacaktır.
 • Kemiklerin Güçlenmesini Sağlar: Kemik kaybının önlenmesini isteyenler için sağlıklı bir seçenek olacaktır. İçeriğinde bulunan kalsiyum, magnezyum, demir ve magnezyum, kemik dokusunun gelişmesini ve vücutta bulunan kemiklerin iyileşme sürecinin hızlanması açısından da gerekli olan minerallerin tümüdür. Bu mineraller kemikleri osteoporoza karşı koruyucu özelliğine sahiptir.
 • Görme Gücünü Arttırır: Semizotu göz sağlığının korunmasını sağlayan A vitamini içeriğine sahiptir. Aynı zamanda göz hücrelerine saldıran ve yaşla ilişkili hastalıklara sebep olan serbest radikallerin ortadan kalkmasını sağlayarak sarı nokta hastalığını ve katarakt oluşumunun önüne geçmeye yaramaktadır.
 • Çocuk Gelişimini Destekler: Çocukların beyin gelişmesi açısından fayda sağlar. Yapılan bazı araştırmalar, bu yeşil yapraklı sebzelerin içerisinde bulunan omega-3 yağ asitlerinin otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi bazı gelişimsel bozukluğunun azalmasına da yardımcı olmaktadır.
 • Kan şekerinin dengelenmesini sağlar.
 • İçeriğinde bulunan vitaminlerden dolayı yorgunluk ve halsizliğe iyi gelmektedir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • İyi gelir idrar söktürücü özelliğine sahiptir.
 • Kansızlığın önlemeye fayda sağlar.
 • Cildin daha güzel görünmesini sağlar. Kırışıklıkların azalmasını ve egzama gibi cilt problemlerin önüne geçmeyi sağlar.
Semizotu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Semizotu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Semizotu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Semizotunu alırken sağlıklı olanları tercih etmeye özen gösterin. Küf, sarı ya da koyu leker bulunmaktadır. Bu nedenle kontrolünü sağlamanızı tavsiye ederiz. Taze yaprakları yıkayın ve herhangi bir kum ve böcek ya da mantar ilacı kalıntılarının giderilmesi açısından güzel bir şekilde temizleyin. Gerekli olması durumunda 10-15 dakika boyunca elma sirkesi olan suda bekletiniz. Sudan çıkarttıktan sonra suların süzülmesini bekleyin. Buzdolabınızda bu şekilde yaklaşık 3-4 gün boyunca saklayabilirsiniz. Derin dondurucuda saklamak istiyorsanız yıkanan semizotunu iyi bir şekilde kuruladıktan sonra buzdolabı poşetlerine yerleştiriniz. Poşetlerin ağızları iyi bir şekilde büzüldükten sonra pipet yardımıyla içerisindeki son havayı aldıktan sonra güzel bir şekilde bağlayıp saklayabilirsiniz.