Şarap Yanına Atıştırmalık

Şarap Yanına Atıştırmalık
Şarap Yanına Atıştırmalık

Şarap eski zamanlardan itibaren kırmızısıyla beyazıyla en çok tercih edilen tarihi içeceklerden biridir. Zaman içerisinde şarap bir “şarap içme kültürü” olarak meydana getirilmiştir. Aynı zamanda şarabın yanına atıştırmalık ve şarabın yanına ne yenir sorusu oldukça merak edilir sorular haline gelmiştir.

Günümüzde de şarabın kırmızı, rose, beyaz ve meyveli olarak pek çok çeşidi de bulunmaktadır. Bununla birlikte şarabın yanında seçtiğimiz yiyecekler arasında da pek çok alternatif yer almaktadır. Burada asıl önemli olan konulardan biride şarapla yiyecek uyumunun yakalanması ve böylelikle gerçek lezzete ulaşılmasıdır.

Hangin yiyeceklerle hangi şaraplar yakışır? şarabın yanına atıştırmalık ne olmalı? konuyla alakalı merakınız için sizlere yönelik hazırlamış olduğumuz yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Tabi şarabın hangi besinlerle iyi gitmesinin merak edilmesiyle birlikte, şarap kaç kalori? sorusu da merak edilmektedir. Yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Şarap Yanına Atıştırmalık Nasıl Olur
Şarap Yanına Atıştırmalık Nasıl Olur

Şarap Yanına Atıştırmalık Nasıl Olur

 1. Peynir : Oldukça çeşitliliğe sahip olmasıyla birlikte hazırlanmasının da oldukça pratik olmasından dolayı şarap denildiğinde ilk akıllara gelen lezzetlerden biride peynirdir. Şarap ile birlikte uyum yakalamak için doğru peynir seçimi yapılmasıyla başlanmaktadır. Kaşar, helim ve tulum gibi sert peynirler genel olarak kırmızı şarapla yakışmaktadır. Küflü ve isli peynir çeşitleri ise beyaz şarapla daha iyi uyum sağlamaktadır. Özellikle de tuzlu olmayan peynirleri seçerek harika bir peynir tabağıda hazırlamanız mümkün olacaktır.
 2. Balık : Balık denildiğinde akıllara ilk olarak rakı gelmektedir. Fakat özellikle yumuşak içimli bir beyaz şarap ile balığın uyumunu keşfetmenizle birlikte aklınıza gelecek ilk beyaz şarabın yanına ne iyi gider sorusuna ilk cevabınız balık olacaktır. Beyaz etlerin aroması beyaz şarabın aroması ile birlikte birleşmektedir. Birleşme sonucunda da ortaya müthiş bir lezzet çıkmaktadır. Özellikle de ızgarada pişirilmiş levrek ya da çupra gibi az yağlı olan balıklar beyaz şarap eşliğinde tüketilebilir.
 3. Kırmızı Et : Kırmızı şarabın yanına ne gider sorusuna verilen ilk cevaplardan biride genel olarak kırmızı ettir. Bunun nedeni ise kırmızı et ile kırmızı şarap aromalarının bütünleşmesiyle birlikte ortaya harika bir tat çıkmasıdır. Özellikle de ızgarada pişmiş biftek, sucuk ve hatta kebap şarapla birlikte ağzınızda birleşerek hoş bir tat bırakmaktadır. Bununla birlikte pişirme esnasındayken ya da marine etmek istediğinizde kırmızı şarap tercihiniz olursa şarap ve kırmızı et uyumunu daha iyi şekilde yakalayabilirsiniz.
 4. Kuru Yemiş : Meyveli şarabı tercih etmenizle birlikte meyveli şarabın yanına ne gider diye merak ediyor olabilirsiniz. En iyi seçenekler arasında ise kuru yemişler yer almaktadır. Özellikle de ceviz, badem, fındık, kaju gibi pek çok kuru yemişler meyveli şarapların aromasını dengelemekte ve daha rahat bir içim sağlamaktadır. Bununla birlikte beyaz şarabın yanında beyaz leblebi, kırmızı şarabın yanında ise yer fıstığı en iyi giden kuru yemişler arasında yer almaktadır.
 5. Makarna : Neredeyse her şarap tarzıyla uyum sağlamakta ve oldukça pratik olan makarana seçimide şarap ile muhteşem bir uyum sağlamaktadır. Tercihinizi kremalı mantarlı makarna olarak da yapabilirsiniz. Kırmızı şarabın yanına en iyi giden bol acılı penne olarak yer almaktadır. Kırmızı şarabın yoğunluyla birlikte bütünleşerek ağızda yoğun bir tat bırakmaktadır. Aynı zamanda lazanya çeşitlerini de tercih etmenizi öneririz.
 6. Salata Çeşitleri : Hem midenin çok fazla yorulmaması nedeniyle ve hafif besinler tercih etmek isteyenler için salata ve şarap ikilisini tavsiye etmekteyiz. Şarap ve salata çok iyi bir uyum içerisinde olmasından dolayı salata oldukça tercih edilmektedir. Özellikle de sezar sosu içeren tavuklu salata tercihide beyaz şarap yanında doğru bir tercih olacaktır. Biftekli salatalarda kırmızı şarap yanında güzel bir ikili olurken meyveli şarapların yanında ise daha sade salatalar tercih edilmektedir.
 7. Atıştırmalıklar : Eğer midenizde yemek için yer yoksa ve şarabın yanında hafif besinler tüketmek istiyorsanız atıştırmalıklar doğru seçim olacaktır. Atıştırmalıkları evde kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi hazır ürünlerden de faydalanabilirsiniz. Örneğin sağlıklı atıştırmalıklara örnek vermek gerekirse; leblebi, ceviz, kaju, badem, kuru incir, bitter çikolata, galeta vs. gibi daha sağlıklı ve pratik gıdaları tercih edebilirsiniz.
Şarabın Faydaları Nelerdir
Şarabın Faydaları Nelerdir

Şarabın Faydaları Nelerdir

Her şeyde olduğu gibi fazla tüketimin şarapta da zararı bulunmaktadır. Bu nedenle şarap tüketiminde de porsiyon kontrolüne dikkat etmekte fayda olacaktır. Bizlerin önerisi 1 kadeh şarap içmenizdir. Aşırı miktarda alkol tüketimi ciddi sağlık problemleri ve kilo alımına neden olacaktır. Bu yüzden lütfen kontrollü tüketiniz.

 • Anti-kanser özelliğine sahiptir.
 • Bunama ve Alzheimer gibi sağlık problemlerini önlemeye etkilidir.
 • Safra kesesi taşı ve böbrek taşı önleyici özelliğine sahiptir.
 • Kemik sağlığı açısından da oldukça fayda göstermektedir.
 • Yaşlanma karşıtıdır.
 • Diyabet gibi problemleri önlemede önemli katkılar sağlamaktadır.
 • Kardiyovasküler sağlık açısından da şarap tüketiminin faydası bulunmaktadır.
Şarap Kilo Aldırır Mı
Şarap Kilo Aldırır Mı

Şarap Kilo Aldırır Mı

Şarap kilo aldırır mı? sorusunu kısaca cevaplamak gerekirse: şarap, bir alkol çeşidi olmasından dolayı ekstra olarak kalori içermekte ve vücudumuz tipik olarak bu enerjiyi de kullanmamaktadır. Alkolden alınan kalori, vücuttaki yağlar gibi depolanmaktadır ve daha sonrasında kilo alımına neden olmaktadır. Tatlı şaraplarda ise daha fazla şeker bulunmasından dolayı kalori miktarında da artış göstermektedir.