Şalgamın Faydaları Nelerdir

şalgamın faydaları nelerdir
şalgamın faydaları nelerdir

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde şalgam suyu pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Antioksidan açısından oldukça güçlü olan şalgam, sindirim sistemi açısından oldukça düzgün çalışmasına katkı sağlar. Acılı ve acısız seçenekleriyle birlikte Türk mutfağının oldukça sevilen içeceklerinden biri olan şalgam suyu zayıflamaya yönelik etkileri de bulunmaktadır. Ülkemizde Adana’ya özgü olan bu lezzet, günlük alınması gereken C vitamini ihtiyacını da karşılamaktadır. Kemik gelişimine katkı sağlamasıyla birlikte şalgam, sigaranın vermiş olduğu zararları da minimum seviyeye indirmektedir. Şalgamın faydaları nelerdir? Yazımız sayesinde şalgam suyu ile ilgili bilinmesi gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Şalgamın Faydaları Nelerdir

 • İçeriğinde A, B, C ve K vitaminleri yer almasıyla birlikte kalsiyum ve potasyum sayesiyle de kalp, göz, kemik ve diş sağlığı açısından oldukça faydalıdır.
 • Vücuttaki toksinlerin dışarıya atılmasında oldukça faydalıdır.
 • Şalgam suyunda afrodizyak etkisi olmasından dolayı erkeklerdeki cinsel gücün artış göstermesini sağlar.
 • Sperm kalitesinin artmasına yardımcıdır.
 • Boğazdaki iltihaplanmanın giderilmesi açısından fayda sağlar.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Sindirim sisteminin hızlı çalışmasına destek olur.
 • Antioksidan içeriğinin yüksek olmasından dolayı anti-kanserojen etkisi göstermektedir.
 • Soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi vardır.
 • İştah açıcı özelliğine sahip olmasıyla birlikte kilo almaya neden olur.
 • Kanın pıhtılaşmasını önler.
 • Anemi hastalığına iyi gelir.
 • Bronşları açar, astım ataklarını azaltır.
 • İçeriğinde bulunan zengin maddeler böbrek taşının düşürülmesine yardımcıdır.
 • Flavonoid içeriği yüksektir.
kimler şalgam suyu tüketmemeli
kimler şalgam suyu tüketmemeli

Kimler Şalgam Suyu Tüketmemeli

İçeriğindeki yüksek miktarda tuz yer almasından dolayı kalp ve yüksek tansiyon hastalarının kullanımı açısından uygun değildir. Aşırı miktarda tüketimi sonucunda ise midede şişkinlik yaratmakta ve sindirim sisteminde problemler yaratabilmektedir. Aynı zamanda içeriğinde bulgur bulunmasından kaynaklı gluten içerdiği için ve çölyak hastalarının ya da gluten hassasiyeti olan kişilerin glutensiz şalgam tercih etmeleri gerektiğini de hatırlatmak isteriz. Tiroid rahatsızlıkları olan kişilerin de kontrollü bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir. Kükürt içeriğinden dolayı da bazı bireylerde şişkinlik ve hazımsızlık problemi de yaratabilmektedir.

1 bardak şalgam suyu kaç kalori
1 bardak şalgam suyu kaç kalori

1 Bardak Şalgam Suyu Kaç Kalori

1 su bardağı (200 ml) şalgam suyu yaklaşık olarak 10 kalori değerindedir. Kalorisini de göz önünde bulundurulması durumunda diğer içecekler ile birlikte kıyaslanması durumunda hem sağlıklı hem de diyet açısından uyum sağlayan hem de diyetinize uygun olarak lezzetli bir bardak şalgam suyunu, yemekleriniz ile birlikte tüketmelisiniz. Bir bardak şalgamın içeriğinde ise %57 karbonhidrat, %29 protein, %14 yağ ve 0.32 gram lif, A, B, C ve K vitaminleri, kalsiyum, laktik asit ve potasyum bulunmaktadır. İçeriğinde yer alan laktik asit sayesinde yemeklerin kolay bir şekilde sindirilmesine destek olmaktadır.

Aç Karnına Şalgam Suyu İçilir Mi

Şalgam suyunu bir bardak fazla olmayacak şekilde aç karnına tüketmeniz durumunda sindirim sisteminizi düzenlemek açısından fayda göstermektedir. Fakat, aç karnına acılı şalgam suyu tüketmeniz sonucunda mide sağlığınız olumsuz etkilenebilmektedir.

Şalgam Suyu Günde Kaç Bardak Tüketilmeli

Acılı ve acısız olmasıyla birlikte çeşit olarak bulunan şalgam, ölçülü miktarda tüketilmesi durumunda sağlık açısından olumlu katkıları yer almaktadır. Gün içerisinde bir su bardağı şalgam suyu tüketilmesiyle birlikte ihtiyacınız olan mineral, vitamin ve probiyotikleri karşılamış olmaktasınız.

Şalgam Suyu Neye İyi Gelir

Şalgam suyu neye iyi gelir? Şalgam suyu idrar söktürücü özelliğine sahiptir. Bununla birlikte böbrek taşını dökmeye, romatizma rahatsızlıklarına, egzama, kan çıbanına, akciğer ve bronşları temizlemek açısından fayda sağlamaktadır. Acılı ve acısız olarak tüketimi sağlanan şalgam suyu, insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

şalgam günde ne kadar içilmeli
şalgam günde ne kadar içilmeli

Şalgam Günde Ne Kadar İçilmeli

Bazı kişiler şalgam suyunu oldukça çok sevmesinden dolayı gün içerisinde oldukça fazla tüketimini sağlamaktadırlar. Fakat her şeyde olduğu gibi şalgamda da aşırı derecede tüketim sağlamak zararlıdır. Uzman kişiler şalgam suyunun günde 1 bardak içilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Şalgam Suyu Hangi Vitamin

İçeriğinde A, B ve C vitaminleri sayesinde kalp ve göz sağlığı açısından fayda sağlamaktadır. Şalgam suyu potasyum, kalsiyum ve demir içeriğine sahiptir. Böylece diş ve kemik sağlığının korunmasını sağlamaktadır. Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasında da etki sağlamaktadır.