Salçalı Makarna Kaç Kalori

salçalı makarna kaç kalori
salçalı makarna kaç kalori

Kolay hazırlanan, lezzetli ve uzun süre tok tutan besinlerden biri olan makarna, karbonhidrat içeriği ile kilo aldırdığı düşünülen besinlerin başında gelmektedir.

Özellikle de diyet döneminde olanların korkulu rüyası olan makarna, doğru miktarda tüketimi sağlandığında uzun süre tok tutar ve makul kalori miktarıyla diyet listelerine gönül rahatlığıyla ilave edilir.

Diyet döneminde “salçalı makarna kaç kalori“, “makarna kilo aldırır mı” soruları oldukça sık sorulmaktadır. Peki, makarna kaç kalori?, salçalı makarna kaç kalori? İşte tüm detaylar… Ayrıca kepekli makarna kilo aldırır mı konu başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

Salçalı Makarna Kaç Kalori

  • 1 orta porsiyon salçalı makarna yaklaşık olarak 230 kaloridir.
  • 100 gram salçalı makarna ise 119 kaloridir.

Makarna Kilo Aldırır Mı

Makarnayı sade tüketebileceğiniz gibi yoğurtlu, salçalı veya soslu olarak da tüketimini sağlamanız mümkündür. Tabi damak tadınıza göre değişim sağlamaktadır. Bu noktada makarna kilo aldırır mı veya makarna yağlanmaya neden olur mu gibi sorular oldukça merak edilmektedir.

  • Tüketimini sağladığınız makarna tahıllıysa veya tam buğdaydan yapılmışsa yemekler ile birlikte ölçülü şekilde tüketildiğinde kilo aldırmamaktadır.
  • Tam tahıllı makarnaların kalori miktarı beyaz makarnalara kıyasla daha az değerdedir.
  • Makarnayı düşük kalorili domates sosu ile yapıldığında kilo alma olasılığınız daha azdır.
  • Zayıflama döneminde uzmanlar makarna tüketimini önerilmektedir. Hafif zeytinyağlı ve bol sebzeli makarnalar ihtiyacınız olan vitaminleri de karşılamaktadır.
  • Ama tercih ettiğiniz soslar size kilo da aldırabilmektedir.
  • Kremalı soslar ise daha kalorilidir. Fazla tüketildiğinde kilo artışına da neden olacaktır.
  • Minimum tuz ile birlikte hazırlanmakta olan ev yapımı domates sosu tavsiye edilmektedir.
  • Sporcuysanız, makarnayı spor öncesinde tüketimini sağlayabilirsiniz. Kilo vermenize, yağ yakmanıza fayda sağlayacaktır.

Belirtilen maddelere dikkat edilerek makarna tüketimini istediğiniz şekilde tüketebilir ve kilo verebilirsiniz. Ya da isteğinize göre kilo da alabilirsiniz. Ama kilo artışında da dikkat etmelisiniz, orantısız bir kilo artışına sebep olmayınız. Çünkü makarna içeriğinde yüksek miktarda karbonhidrat yer almaktadır. Aşırı derecede tüketimi sağlandığında sonuçlarından memnun kalmamayabilirsiniz.

diyette makarna yenir mi
diyette makarna yenir mi

Diyette Makarna Yenir Mi

Diyette makarna yenir mi? Sık sorulan sorulardan biri olan makarna diyette yenir mi? Kısaca açıkladığımızda porsiyon kontrolüne dikkat edildiğinde ve makarna içerisinde kullanımı sağlanan sosların daha az kullanıldığında diyette makarna tüketilebilir.