Sağlıklı Bir Diyette Kalori Nasıl Yakılır?

sağlıklı diyette kalori nasıl yakılır
sağlıklı diyette kalori nasıl yakılır

Organizmanın ana görevlerinden biri, vücuttaki kiloların doğru bir şekilde korunmasını sağlamaktır. Bundan dolayı, diyet yapmaya başladığınızda organizmanız önceki kilonuzu korumak için büyük bir çaba sarf edecektir. Ancak, bu esnada beslenme alışkanlıklarınızı bir anda değiştirmeniz doğru olmaz. Örneğin; aniden düşük kalorili besinler tüketmeye başladığınız anda metabolizmanız da yavaş çalışmaya başlar. Metabolizmanızın bu şekilde çalışması ise daha yavaş kilo vermenize neden olur. Bu yüzden, sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, günlük aldığınız kalori miktarını aniden değil, yavaş yavaş azaltmaya çalışmanız en doğrusudur. Diğer yandan, istenen miktarda kilo vermek için yeteri kadar kalori yakmak çok önemlidir. Peki, sağlıklı diyette kalori nasıl yakılır? İşte, bu sorunun cevapları:

Kaslarınızın Güçlenmesini Sağlayın

Birçok uzmanın hemfikir olduğu görüşe göre kaslı kişilerin metabolizması diğer kişilere kıyasla çok daha hızlı çalışıyor. Bu yüzden kaslarınızın güçlenmesini ve hızlanmasını sağlayacak spor aktivitelerine odaklanmanız gerekir. Çünkü fiziksel aktiviteler kolay bir şekilde kalorileri yakmanıza yardımcı olur. Bunun sonucunda da vücudunuzdaki kas kütlesi genişler ve yağ kütlesi azalır. Böylece, hızlı çalışan bir metabolizmaya sahip olabilirsiniz.

Protein Almayı İhmal Etmeyin

Aminoasit içeren bakliyat, et, balık, yumurta, süt, yoğurt ve peynir gibi değerli besinler aynı zamanda önemli birer protein kaynağıdır. Bu besinler organizmanızın kas inşa etmesine yardımcı olur. Organizmanızın bu aminoasitleri özümsemesi için bol miktarda enerjiye ihtiyacı vardır. İhtiyaç duyulan enerji ise özellikle yağ ve karbonhidratlar tarafından sağlanır. Sonuç olarak, protein içeriği bol olan besinler daha fazla kalori yakılmasına yol açar. Fakat, aşırı miktarda protein almanız doğru değildir. Çünkü, aşırı protein alımı başta böbrekler olmak üzere organizmanızın çok daha fazla yorulmasına neden olur. Bundan dolayı, sağlıklı bir diyet esnasında ihtiyaç duyabileceğiniz günlük kalori miktarının yüzde 15-20’si kadar protein almanız yeterlidir.

Yeterli Miktarda Uyuyun

Kendinizi yorgun hissettiğinizde metabolizmanızın çalışması yavaşlar. Yeterli ve kaliteli bir uyku ise organizmanızın dinlenmesine yardımcı olur. Ancak, iyi bir uyku öncesinde dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle, akşam yemeklerini çok hafif yemeye özen gösterin. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde uyku kaliteniz artar ve buna bağlı olarak kilo almanız durur. Eğer, akşam öğününde çok ağır yemekler yerseniz, aldığınız kalorileri uyku öncesinde yeterince yakamazsınız. Bunun sonucunda da kilo almaya devam edersiniz. Dolayısıyla, akşamları mutlaka az ve hafif yemekler yiyin ve yeteri kadar uyuyun.

Asla Öğün Atlamayın

Dengeli bir diyet için hiçbir öğünü atlamayın. Özellikle de kahvaltıyı ihmal etmekten kaçının. İyi bir kahvaltı, gün içerisinde enerjik kalmanızı sağlar ve gece boyunca uyuyan metabolizmanızı uyandırır. Fakat, kahvaltı yapmazsanız metabolizmanız henüz uyanmadığı için vücudunuz kalori yakmakta zorlanır. Üstelik, çok fazla acıkmış olacağınız için öğle öğününde daha fazla yemek isteyebilirsiniz. Bu nedenle, organizmanın doğal ritmini korumak adına her gün 3 ana ve 2 ara öğün şeklinde beslenmeye gayret edin. Böylece aldığınız kalorileri çok daha kolay yakabilirsiniz.

Bol Miktarda Meyve ve Sebze Tüketin

Sağlıklı bir diyet için taze meyve ve sebze tüketmek oldukça faydalıdır. Havuç, salatalık, domates ve maydanoz gibi sebzeleri yıkadıktan sonra doğrayın. Bunların üzerine limon suyu dökün ve ayrı ayrı cam kavanozlara koyarak buzdolabında saklayın. Ayrıca elma, armut, portakal, nar ve muz gibi metabolizmayı hızlandıran meyveleri diyetinize mutlaka ekleyin.

sağlıklı diyette egzersiz ve beslenme
sağlıklı diyette egzersiz ve beslenme

İyi bir diyet; her gün 30 dakika egzersiz içermelidir

Her Gün En Az 30 Dakika Egzersiz Yapın

Egzersiz vücudun kalori yakmasına yardımcı olan en temel faaliyetlerden biridir. İyi bir diyet her gün 30 dakika egzersiz içermelidir. Örneğin; düzenli olarak tempolu yürüyüşler veya hafif koşular yapma, bisiklet sürme ve yüzme gibi daha birçok spor faaliyeti aracılığı ile sağlıklı ve kalıcı kalori yakmanız kolay olacaktır.

Görüldüğü gibi, sağlıklı bir diyet için organizmanızın aktif kalmasını sağlamak oldukça önemli. Bu yüzden doğru beslenmeyi ve egzersiz yapmayı asla ihmal etmemelisiniz.