Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

saç dökülmesine ne iyi gelir
saç dökülmesine ne iyi gelir

Çağımızın hastalığı stres olunca saç dökülmesi de günümüzde en sık karşılaşılan sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Saç dökülmesi sadece erkeklerde karşılaşılan ve erkeklerin mücadele ettiği bir sağlık problemi değildir. Kadınlarda da saç dökülmesi problemine geçmişe kıyasla çok daha sık rastlanmaktadır.

Saç dökülmesinin nedenleri arasında kronik bir rahatsızlıktan dolayı sürekli kullanılan ilaçlar, herhangi bir rahatsızlıktan dolayı görülen tedavi süreci, saçın yapısıyla uyumlu olmayan şampuan kullanılması ve stres başı çekmektedir.

Saç dökülmesi psikolojik olarakta insana rahatsızlık verebilmektedir.

saç dökülmesine ne iyi gelir

Peki, ‘Saç dökülmesine ne iyi gelir?’ Saç dökülmesine doğal ve bitkisel yöntemlerden istifade edilerek çözüm bulunabilir ya da saç dökülmesi en aza indirilebilir. Bu yazıda hem kadınlarda, hem de erkeklerde saç dökülmesine iyi gelen doğal ve bitkisel yöntemleri bulabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi aslında herkesin yaşayabileceği doğal bir sağlık problemidir. Saçlar çok sağlıklı olsa dahi her insanın günlük 50 ila 100 tel arasında saçı dökülmektedir. Yani saç dökülmesinin önüne komple geçmek gibi bir durum söz konusu değildir. Peki, ‘Saç dökülmesi nedir?’ Saçlar sağlıksız olduğu zaman günlük dökülen saç teli sayısında çok ciddi bir artış olur. Bu saç dökülmesinin farkına banyo yaparken, saçları tararken ve elbiselere dökülen saç tellerinden varılabilir. Saç dökülmesine birçok etken neden olabilir.

kadınlarda saç dökülmesine ne iyi gelir
kadınlarda saç dökülmesine ne iyi gelir

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç tellerinin vitamin değerlerinde düşme oldukça saç telleri yıpranmaya başlamaktadır. Saçlar yıprandıkça da canlılığını kaybederek kuru görünür. Saçların kuru bir görünüm kazanması kopması ve kökten dökülmeye başlamasının temel sebebidir. Saç dökülmesi her toplum için ciddi bir sağlık problemi teşkil etmektedir. Saçlar mevsimsel değişimlerden dolayı da dökülebilmektedir. Kısacası saç dökülmesinin nedenleri arasında birçok faktör sayılabilir. Saç dökülmesine neden olan başlıca faktörler ise şöyle sıralanabilir;

 • Saçların vitamin ve mineral değerlerinin eksilmesi
 • Sağlıksız ve yanlış beslenme tarzı
 • Genetik yani kalıtsal nedenler
 • Saç derisindeki sağlık sorunları
 • Vücuttaki hormonal problemler
 • Kadınların doğum yapması
 • Saç dökülmesine neden olan iç hastalıklar ile sürekli ilaç kullanılması
 • Kanser tedavi sürecinde uygulanan kemoterapi tedavisi
 • Saç renginin açılması, saçın düzleştirilmesi, şampuan gibi kozmetik faktörler
 • Çağımızın hastalığı stres ve bunun neticesinde görülen depresyon
erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir
erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir

 

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Ülkemizde her geçen gün artmakta olan saç dökülmesi problemi, dünyada da sıklıkla karşılaşılan sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Kadın ve erkeklerde görülen saç dökülmesinin nedeni genetik değilse, kaliteli şampuan kullanılarak, doğal yöntemlerden yani bitkisel yağlardan istifade edilerek saç dökülmesinin önüne geçmek veya en aza indirmek mümkündür. Saç dökülmesini önlemenin bir başka etkili yolu da saç köklerini kuvvetlendiren besinlerin tüketilmesine ağırlık vermektir.

‘Saç dökülmesine ne iyi gelir?’ veya saç dökülmesi nasıl önlenir? Daha sağlıklı, canlı ve parlak saçlar için etkili doğal yöntemleri sizler için araştırdık. Saç dökülmesine iyi gelen aşağıdaki bitkisel yöntemler uygulanarak daha sağlıklı saçlara kavuşulabilir.

Saç Dökülmesine Badem Yağı

Saç maskelerine badem yağı eklendiği zaman yıpranmış olan saç kökleri ve saçlar eski gücüne kavuşacağı gibi saçlarda eski hacmini kazanacaktır. Badem yağı sayesinde saç dipleri ve saç uçları sağlıklı olarak beslenerek daha sağlıklı saçlara sahip olunabilir. Sağlıklı saçlar ise saç dökülmesi problemine son verilmesi anlamına gelmektedir. Sağlıklı saçlar için badem yağının haftada bir defa saç maskesine katılması yeterlidir. Kısa sürede saçlardaki canlılık ve parlaklık fark edilecektir.

Saç Dökülmesine Karanfil

15 civarında karanfil ile bir bardak su kaynatıldıktan sonra kaynamış olan suyun ılınması için beklenir. Daha sonra saç diplerine ılınan bu karanfilli suyla masaj yapılarak yarım saat beklenir. Saç diplerindeki kaşıntı ve yaralara çok iyi gelen karanfil, saç dökülmesi problemine de çözüm olacaktır.

Saç Dökülmesi İçin Lavanta

Kaynayan suyun içerisine bir kaşık lavanta katılarak iyice karıştırılır. Bu karışım kısık ateşte 5 dakika civarında kaynatılmaya devam edilir. Daha sonra ılıklaşan lavanta suyuyla saçlar yıkanır. Yaklaşık yarım saat beklendikten sonra saçlar yeniden duru suyla yıkanarak durulanır. Saçlar her 10 günde bir lavantalı suyla yıkanırsa saç dökülmesinde fark edilir bir azalma olacaktır.

Saç Dökülmesine Hindistan Cevizi Yağı

Saç dökülmesi günümüzde herkesi tehdit eden ciddi bir sağlık problemidir. Saç dökülmesinin önüne geçebilmenin en etkin yolu ise saç derisini beslemektir. Hindistan cevizi yağının içeriğindeki vitaminlerle saç dipleri sağlıklı bir şekilde beslenebilir. Bu sayede hem saç derisindeki hastalıklara, hem de saç dökülmesi problemine son verilebilir. Hindistan cevizi yağının diğer bir avantajı ise saçlara çok hoş bir koku vermesidir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Soğan

Sağlığa birçok faydası olan soğan saç bakımında da oldukça işe yaramaktadır. Soğanın içeriğindeki kükürt saçların hızlı uzamasını sağladığı gibi saç derisi sağlığını da desteklemektedir. Saç dökülmesi problemi olanlar, soğanı rendeledikten sonra zeytinyağıyla karıştırarak hazırladığı soğan kürünü saç derisine masaj yaparak uygulamalıdır. Bu uygulamadan sonra yaklaşık yarım saat beklendikten sonra saçlar şampuan ile yıkanmalıdır.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Kına

Saçlara kına yakılması çok eski zamanlardan günümüze kadar gelen bir gelenektir. Kınaya günümüzde bir tür saç boyası olarak bakılsa da kınanın içeriğindeki vitaminler ile saçı beslemektedir. Kına bütün saç hastalıklarına şifa olmaktadır. Saçlarında dökülme ve kopma olanların saçlarına kına yakması son derece faydalıdır. Bu sayede saçlar hem kızıl bir görünüme kavuşacağı gibi hem de saç dipleri ve saçlar sağlıklı bir şekilde beslenmiş olacaktır. Ayrıca kına saç dökülmesi problemlerinin de en etkili çözümleri arasında yer almaktadır.

Saç Dökülmesine Zeytinyağı

Saç derisinin aşırı kurumasıyla zayıflayan saç telleri ve saç köklerini zeytinyağı besleyerek kuvvetlendirmektedir. Aynı zamanda saçları yumuşatan zeytinyağı, saçlara doğal parlaklığını yeniden kazandırır.

Dulavratotu Yağı

Dulavratotu yağının saç köklerine uygulanmasıyla birlikte saçın uzaması hızlanmaktadır. Ayrıca saç derisini yumuşatan dulavratotu yağı, saç köklerini de beslemektedir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, saçı fazla yağdan arındırdığı gibi saçın aşırı yağlanmasını da engellemektedir. Saç derisini nemlendiren çay ağacı yağı, mantar ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarının cilde verdiği zararı en aza indirgemektedir.

Saç Dökülmesine Hangi Besinler İyi Gelir?

Saç dökülmesinin en ciddi nedenlerinden biride vitamin, mineral ve demir mineralinin eksikliğidir. Yani yetersiz beslenme ya da yanlış beslenme tarzı da saç dökülmesinin önemli nedenlerindendir. Doğru beslenerek ve vücudun gereksinim duyduğu vitamin, mineral ve demiri alarak saç dökülmesinin önüne geçilebilir. Peki, ‘Saç dökülmesine hangi besinler iyi gelir?’ Saç dökülmesine iyi gelen besinler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Pazı
 • Roka
 • Ispanak
 • Balık ve diğer deniz mahsulleri
 • Greyfurt
 • Portakal
 • Karpuz
 • Çilek
 • Yoğurt
 • Fındık, ceviz ve diğer kuruyemişler
 • Fasulye
 • Havuç
 • Sarımsak
 • Tavuk
 • Hindi
 • Soğan