Regl Döneminde Tüketilmesi Gereken Sağlıklı 6 Besin

regl dönemi iyi gelecek 6 yiyecek ve besin
regl dönemi iyi gelecek 6 yiyecek

Kadınların beslenme ihtiyaçları adet dönemleri boyunca farklılık göstermektedir. Bu farklılığın birçok nedeni söz konusudur. Bunlardan biri hormonal değişikliklerdir. Bir diğeri de kanama yoluyla temel vitamin ve minerallerin birçoğunun kaybedilmesidir. Bu eksiklikleri tamamlamak ve tekrardan normal seviyeye gelmesi için uzmanlar regl dönemlerine göre dengeli bir beslenme yapılmasını önermektedir. Bazı besinler mineral, vitamin, hormon ve benzeri maddelerin seviyesinin korumasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede, regl döneminde bedeninizde ortaya çıkan kramplar, şişkinlik, şiddetli baş ve sırt ağrısı, mide bulantısı ve yorgunluk gibi durumlar azalarak ortadan kalkar. Sizler için bu konuyu araştırdık ve adet döneminin etkilerini azaltan besinlerin listesini hazırladık. İşte regl dönemlerinizde size yardımcı olacak 6 besin;

1-Bitter Çikolata

Daha fazla çikolata yemek için bir bahaneye ihtiyacınız varsa, işte size çikolata tüketmek için harika bir bahane. Bitter çikolata bilinenin aksine içerisinde bol miktarda demir, magnezyum ve antioksidanlar gibi sağlıklı mineral bulundurur. Ayrıca bitter çikolata kan akışına etki ederek kan damarlarını gevşeterek krampların ve ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır. Bitter çikolatanın ruh halinizi iyileştiren ve size mutluluk sağlayan büyülü özelliğinden bahsetmiyorum bile. Regl dönemlerinde gönül rahatlığıyla bitter çikolata tüketebilirsiniz.

2-Muz

Muz, regl döneminiz boyunca sağlıklı atıştırmalıklar arasında en doğru tercih olacaktır. İçerisinde bol miktarda potasyum, magnezyum ve lif bulundurur. İçeriğinde bulunan bu maddeler sayesinde regl döneminde ortaya çıkan düzensiz bağırsak hareketlerinin (ishal ve kabızlık gibi) düzenlenmesinde ve sağlıksız atıştırmalık isteklerini idare etmenizde size yardımcı olacaktır.

3-Brokoli

Adet kanamalarında en çok kaybedilen minerallerde biri demirdir. Brokoli ise, bu kaybın telafisinde önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca brokoli demirin yanı sıra lif, magnezyum ve potasyum gibi diğer mineraller bakımından da oldukça zengindir. Bu özellikleri sayesinde; regl dönemlerinde ağrı ve kramplardan muzdaripseniz şişkinliği azaltmaya, sindirimi düzeltmeye ve kasları gevşetmeye yardımcı olan en sağlıklı ve kolay tüketilen besin brokolidir.

4- Zencefil

Her derde deva ve diyet listelerinin vazgeçilmezi olan zencefil de adet dönemlerinde sıklıkla tercih edilmesi gereken bir besindir. Zencefil hem bu dönemlerde oluşan iltihapları hem de adet ağrısını ve krampların azalmasına yardımcı olacaktır. Karın ağrınız ve kramplarınız çok yoğunsa yemeklere biraz rendeleyerek ya da bitki çayınıza küçük bir parça taze zencefil ekleyerek tüketebilirsiniz.

5-Somon Balığı

Balığın insan vücuduna faydaları saymakla bitmez. Somon balığı ise, hem sağlıklı omega-3 yağ asitlerini içerir hem de oldukça zengin bir protein kaynağıdır. Bu nedenle gerek doktorlar gerek diyetisyenlerin verdiğim tüm diyet listelerinde somon balığı yer almaktadır. Adet döneminde oluşan enflamasyonu azaltmak, adet döngüsünü düzenlemek, krampları ve ağrıları hafifletmek için regl dönemi boyunca düzenli olarak somon tüketmelisiniz. Bu sayede hem sağlıklı beslenmiş olacaksınız hem de regl döneminin bedeninizde ortaya çıkardığı etkilerini azaltacaksınız.

regl mens döneminde vitaminli yiyecekler
regl mens döneminde vitaminli yiyecekler

6- Limon, Portakal ve Mandalina

Adet döneminiz boyunca en çok kaybedilen şeylerden biri de vitaminlerdir. Regl dönemlerinde vitamin takviyesi almaya özen gösterilmelidir. Hem vücudunuzdaki azalan vitamin oranını dengelemek hem de tatlı yeme isteğinizi azaltmak için meyve tüketimini arttırabilirsiniz. Turunçgiller vitamin kaynağı olarak oldukça zengindir. Portakal, mandalina, limon ve greyfurt gibi meyveler örnek olarak verilebilir. Ayrıca turunçgiller vitaminlerin yanı sıra, bol miktarda su ve lif içermektedir. Bu sayede vücudunuzun nemli kalmasına yardım eder ve sindirim sıkıntılarınızı ortadan kaldırır. Bununla birlikte turunçgillerin bir diğer faydası ise, mide bulantısını ve adet döneminde yaşanan benzeri rahatsız edici ve ağrılı durumların hafifletilmesindeki etkisidir. Keza bu dönemlerde kanamanız şiddetli ise bunun normale dönmesine de yardım eder.