Reformer Pilates Ne Kadar Sürede Etki Eder

reformer pilates ne kadar sürede etki eder
reformer pilates ne kadar sürede etki eder

Reformer pilates, son dönemde en fazla tercih edilen egzersizlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, kısa zamanda kasların sıkılaşması için ve formda bir görüntü elde edebilmek adına tercih edilen reformer pilates nedir?

Reformer pilates mat temelli standart pilatesin dışında özel tasarlanan aletlerle birlikte vücudunuzun belirli ağırlıklarda dirençlere maruz kalmasıyla çalışmasını sağlayan pilates egzersiz sistemidir. Reformer pilatesin konsatre, kontrol, stabilizasyon, akıcılık doğruluk ve nefes olmasıyla birlikte 6 temel prensibi bulunmaktadır. Bu prensiplerle birlikte uygun bir şekilde yapılan reformer pilates vücudun doğru bir şekilde kullanmayı ve en kıza zamanda egzersizlerin faydasını görmeyi sağlamaktadır.

Reformer pilates aletleri sayesinde 100 den fazla egzersiz çeşidi yapmak mümkündür. Reformer pilates mat temelli pilatesden daha yoğun ve dinamik bir pilates egzersiz çeşididir.

Reformer pilatesin temelleri 1.Dünya Savaşı esnasında yaralıların yatak kalkmadan tedavisini kolaylaştırabilmek ve kasların güçlenmesini sağlamak için Alman Doktor Joseph Pilates tarafından geliştirilmiştir. Yatak kenarlarına veya duvarlara monte edilen yaylar sayesinde hastaların kaslarını kolay bir şekilde güçlenmesini ve hızlı bir şekilde iyileşmesini sağladığı gözlemlenmiştir. Peki, reformer pilates ne kadar sürede etki eder?

Reformer Pilatesin Faydaları Nelerdir

Reformer pilates kemikleri yormadan ve kemiklere güç bindirmeden kas odaklı çalışarak güçlü kaslar elde etmeye odaklanır. En sık sorulan ve merak edilen konulardan biri de reformer pilates zayıflatır mı sorusudur. Reformer pilates özellikle de bölgesel çalışma için oldukça uygun egzersiz çeşitlerinden biri olmasından dolayı sıkı ve düzenli bir şekilde çalışmayla birlikte kasların şekillenmesini ve uzayıp sıkılaşmasını sağlamanız mümkün olacaktır. Bu durumda da uzun sürede kilo vermenize yardımcı olan ve vücudunuzdaki değişimi hızlı bir şekilde fark etmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca reformer pilatese düzenli bir şekilde devam ederek vücudunuzun sıkı formunu korumanıza yardımcı olacaktır.

Reformer pilates, omurga eğrilikleri veya duruş bozuklukları gibi konularda gelişme sağlayarak hayat kalitenizin artmasına da yardımcı olacaktır. Reformer pilates kasların esnemesine ve sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır. Reformer pilates kasların esnemesi ve sıkılaşmaya yardımcı olmasından dolayı bu egzersiz çeşidiyle ilgilenenler sakatlanma ihtimali oldukça düşük olmaktadır. Bu nedenle de pek çok sporcu için egzersizler arasında ilk tercih edilenlerden biridir.

Reformer Pilates Ne Kadar Sürede Etki Eder

Reformer pilates en kısa zamanda etki sağlayan egzersizlerden biridir. Fakat vücudunuza uygun aleti bulabilmek ve vücudunuzun değişime hazırlanma süresi açısından en az 1 ay geçmektedir. 1 ay sonrasında da vücudunuz sıkılaşmaya, incelmeye ve kas oranı artış göstermeye başlayacaktır. Bu süreç ise yaklaşık 3 ay kadar sürmektedir. Reformer pilateste dersler genel olarak haftanın 2 veya 3 günü yaklaşık olarak 50 ila 60 dakika olarak ayarlanır. Reformer pilates ile birlikte sıkılaşma sağlanmasından sonra düzenli bir şekilde egzersizlere devamlılık göstermek önemlidir.