Ramazanda Oruç Tutarken Kilo Korunur Mu

ramazanda oruç tutarken kilo korunur mu
ramazanda oruç tutarken kilo korunur mu

Ramazan ayında en çok merak edilen konulardan biri olan “oruç tutarken kilo korunur mu” konusu oldukça dikkatleri toplamaktadır. Peki, hem oruç tutmak hem de ideal olan kilonuzu korumak mümkün olur mu? Aslında günlük yaşantınızda yapacağınız bazı küçük değişimlerle birlikte kilo kontrolüne destek olmanız mümkündür. Ramazanda oruç tutarken kilo korunur mu? Konusuyla ilgili tüm merak edilenleri bu yazımızda sizler için derledik. Aynı zamanda ramazan ayında beslenmeyle ilgili merak etmiş olduğunuz bir diğer konuda ramazanda kilo vermek mümkün mü konu başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ramazanda Oruç Tutarken Kilo Korunur Mu

  • Sağlıklı Pişirme Yöntemlerini Tercih Edin: İftar soflarında hazırlanmakta olan yiyeceklerin pişirme yöntemleri kilo kontrolü açısından oldukça önem taşımaktadır. Yiyeceklerin kalori içeriğinin azaltabilmenin bir diğer yöntemi ise sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih etmektir. Pek çok kişi iftar için kızarmış ve bol yağlı yiyecekleri tercih etmekte ve bu durumda kilo artışına neden olabilmektedir. Bu nedenle de ızgara, fırınlama ve az yağ ile kavurma yöntemlerini tercih ederek tüketimi sağlanan yiyeceklerin kalorilerini azaltarak mevcut olan kilonuzu desteklemenize yardımcı olacaktır.
  • Porsiyon Kontrolü Yapın: Ramazanda porsiyon kontrolü yapmayı denediniz mi? Bu aydaki asıl amaç sabır ve nefsi kontrol altına almaktır, bu sebeple de yemek söz konusu olmasıyla birlikte bu iki faktör göz ardı etmeye özen göstermelisiniz. En sık yapılan hatalardan biri de iftarda aşırı miktarda yemek yemek ve sahur ile iftar arasında yemek yememektir. Bu sebeple de tabağınızı ya da servis kaşığınızı daha küçük alternatifle değiştirerek aşırı yemenin önüne geçmeyi sağlayabilir aynı zamanda tokluk hissiyatınızı dengelemeniz mümkündür.
  • Yeterli Miktarda Sıvı Alımını İhmal Etmeyin: Açlık ve susuzluk. kavramlarının beyinde birbiri ile çok karıştığını biliyor muydunuz? Yani gün içerisinde kendinizi aç hissetmenizin nedenlerinden biri de susuz kalmak olabilmektedir. Ramazan ayında gün içerisinde uzun süre boyunca susuz kalınması durumunda günlük sıvı ihtiyacınızı karşılayabilmek açısından iftar ve sahur arasındaki zaman dilimini iyi bir şekilde değerlendirmeniz gerekmektedir. İftar sahur arası mutlaka en az 1,5 ila 2 litre su içmeye özen göstermelisiniz. Yetersiz su tüketimi iftardan sonra besin alımını arttırabilmektedir. Bununla birlikte oruç tutarken susuzluğun önüne geçebilmek açısından su içeriği yüksek olan sebze ve meyvelerden faydalanmak gerekiyor. Sahurda lif ve su içeriği yüksek olan besinlerden domates, salatalık, marul gibi sebzelerle beslenmenize dahil edebilirsiniz. Aynı zamanda ramazanda hava sıcaklığının artış göstermesiyle birlikte bu aylarda en sık karşılaşılan problemlerden biri de elektrolit dengesizliği. Sindirimin kolaylaştırmasıyla birlikte elektrolit dengesini koruyabilmek açısından bir şişe maden suyu tüketilmesi faydalı olacaktır.
  • Düzenli Öğün Tüketimi Sağlayın: Ramazan ile birlikte öğün düzeni ve saatiyle tüketimi sağlanan yiyeceklerin miktarındaki artış beslenmedeki en önemli değişiklerden biridir. Fakat yaşamın her döneminde olduğu gibi bu dönemdeki amaç yeterli ve dengeli beslenme olması gerekmektedir. Sahurda sadece su içip niyet etmek ya da gece atıştırmasıyla yatıp uyumak metabolizmanın yavaşlamasına sebep olabilmektedir. Eğer ramazan ayında da kilo kontrolü sağlamak istiyorsanız gün içerisinde almanız gereken enerjiyi öğünlere dengeli bir şekilde dağıtmaya özen göstermelisiniz.
  • Egzersize Zaman Ayırın: Kilo korumanın ya da kilo vermenin altında yatan ana sebeplerinden enerji dengesi olduğunu bilmektesiniz. Yani gün içerisinde almış olduğunuz kalori kadar yakmış olduğunuz kalori miktarı da önem taşımaktadır. Kısacası ramazan ayında harcamış olduğunuz enerjinin artması açısından da egzersizlerden faydalanmanızı tavsiye ederiz. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa, iftar sonrasından 1 – 1.5 saat geçtikten sonra sonra hafif tempolu egzersizler yapabilir, çok yoğun egzersizlerden kaçınmanız da fayda olacaktır. Ancak sağlık problemini varsa öncesinde hekiminize danışmayı unutmayın. Evden çıkmayım ama egzersizlerimi ihmal etmeyin diyorsanız internet üzerinden egzersiz programlarına ulaşabilirsiniz. Hafif egzersizler yapmak ramazan ayı boyunca kilo yönetiminize destek olmaktadır.