Protein Tozu Nedir

protein tozu nedir
protein tozu nedir

Protein tozu, yaygın bir şekilde kullanımı sağlanan bir besin takviyesi olarak yer alır. Çeşitli kaynaklar ile birlikte elde edilmekte olan, çok sayıda protein tozu çeşidi bulunmaktadır. Protein tozu, bitki, yumurta ya da sütten elde edilmekte olan toz protein kaynakları olarak yer almaktadır. Protein tozları ilave şeker, yapay aromalar, koyulaştırıcılar, vitaminler ve mineraller gibi bileşenler içermektedir. Protein tozlarının 1 porsiyonunda protein içeriği 10 ila 30 gram arasında değişim sağlamaktadır. Protein, kas gelişimi için takviyelerde daha fazla konsantrasyonlarda ve kilo kaybı takviyelerinde daha düşük konsantrasyonlarda bulunmaktadır. Peki, protein tozu nedir? Aynı zamanda protein tozu ne işe yarar konu başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Protein Tozu Nedir

Protein tozları, hayvanlardan ya da bitkilerden elde edilmekte olan konsantre protein kaynaklarından oluşmaktadır. Hayvan bazlı protein tozları genel olarak peynir altı suyu ve kazein olarak adlandırılmakta olan iki süt protein ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Peynir altı suyu peynir altı suyu daha fazla tercih edilmektedir. Peynir altı suyu protein tozu, peynir üretiminin sıvı bir yan ürünü olarak ve üretimi tarafından püskürtülerek kurutulması sonucunda toz haline getirilmekte olan peynir altı suyundan elde edilmektedir. Kahverengi pirinç, bezelye, soya ve kenevir gibi çeşitli bitki içerikli proteinler, bitkisel protein tozlarının yapılması için kullanımı sağlanmaktadır. Bitki bazlı protein tozları genel olarak bitki proteinlerinin bir kombinasyonu içermektedir.

Protein Tozunun Özellikleri Nelerdir

Protein tozu, popüler besin takviyelerinden biri olarak yer almaktadır. Protein, doku onarımı, kas büyümesi, enzim ve hormon üretimi açısından gerekli olan makro besinleri arasında yer almaktadır. Protein tozu kilo kaybı ve kasların güçlenmesi için çeşitli özelliklere sahiptir.

Protein tozları, süt içeriği ve bitki bazı tozlar dahil olmasıyla birlikte çeşitli formlarda yer almaktadır. Yaygın olarak kullanılmakta olan protein takviyesi ise peynir altı suyu olarak yer almaktadır. Protein tozları, özellikle de sporcular, veganlar ve vejeteryanlar için faydalı takviye olarak yer almaktadır.

Protein Tozu Ne İşe Yarar

Protein tozu, kas oluşumuna destek olmak açısından egzersizlerden sonra sık sık kullanımı sağlanır. Bir kuvvet antrenmanı faaliyeti sonrasında kaslar, kas dokusunu yeniden inşa etmek açısından yeterli miktarda proteine ihtiyaç duymaktadır. Aynı zamanda gün içerisindeki protein ihtiyacını sadece besinlerden karşılamakta protein yaşamakta olan kişiler (örneğin, aşırı yemek yemiyorsanız ya da vegan diyeti yapıyorsanız) tarafından kullanımı sağlanmaktadır.

protein tozu nasıl kullanılmalı
protein tozu nasıl kullanılmalı

Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı

Protein tozu için önerilen miktarda 30g civarındadır. Yapılan araştırmalar sonucunda bu miktarın antrenman sonrasında meydana gelen hasarın onarılması ve yeni kas dokusunun oluşturmuş olduğu süreç olan kas protein sentezini başlatmak için ideal miktar olduğu tespit edilmiştir. Protein tozu kullanımında en iyi zaman dilimi sporcular için antrenmandan sonradır. Bunun sebebi ise kasların proteine en fazla ihtiyaç duymuş olduğu zaman dilimidir. Antrenmandan sonraki 30 dakika içerisinde soğuk su veya süt ile birlikte karışımı sağlanan bir peynir altı suyu proteinin alımı, kan dolaşımındaki yeni kas dokusu haline gelmekte olan kas hücrelerine hızlı bir şekilde aktarılan amino asitler ile doldurulmasıyla iyileşme sağlanmaktadır.