Portakalın Faydaları Nelerdir

Portakalın Faydaları Nelerdir
Portakalın Faydaları Nelerdir

Portakal kış mevsiminin vazgeçilmeyen meyvelerinden biridir. C vitamini açısından oldukça zengin olan portakal, kimi zaman meyve tabağımızda yer almasıyla birlikte kimi zamanda pastalara süs olarak ilave edilir. Portakal kış mevsiminin vazgeçilmezi olmasının nedeni ise soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara iyi gelmesinden kaynaklıdır. Peki, portakalın faydaları nelerdir? Sorusuyla ilgili merak ettikleriniz hakkında detaylı bir şekilde bu yazımızda açıkladık..  Aynı zamanda portakal ile ilgili olan “portakal kaç kalori” yazımıza göz atarak portakalın kalori değerleri hakkında daha detaylı ve faydalı bilgiler edinmeniz mümkün olacaktır.

Portakalın Faydaları Nelerdir

Portakalın içeriğinde yer alan vitaminler, mineraller, potasyum, magnezyum, lif, beta karotenden dolayı insan sağlığı açısından pek çok faydası bulunmaktadır. İnsan vücudunun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin karşılanması için portakal tüketimi sağlanabilir. Alkalize edici özelliği sayesinde sağlıklı bir vücut yapısı sağlamaktadır. Portakalın faydaları nelerdir? Hep birlikte inceleyelim..

 • Şeker hastalığı tedavisinde kullanılır.
 • Cildin yaşlanmasını engellemek açısından kullanılır.
 • Kansızlık ve anemi gibi rahatsızlıkların önüne geçilmesini sağlar.
 • Böbreklerde taş oluşumunu engellemektedir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Vücudun hastalıklara karşı daha koruyucu olmasını destekler.
 • Kan basıncının dengelenmesini sağlar.
 • Kötü kolesterol seviyesini düşürür ve dengeli olmasını sağlar.
 • Kalp sağlığı açısından fayda sağlamaktadır.
 • Cilt lekelerinin giderilmesiyle birlikte cilt kırışıklığının düzeltilmesini destekler. Aynı zamanda zararlı olan ışınlara karşı da koruyucu özelliğine sahiptir.
 • Cildin yaşlanma süresini uzatır ve cildin sıkılaşmasını sağlar.
 • Dişlerin daha beyaz görünmesini sağlar.
 • Kalp krizi gibi risklerin minimum seviyeye düşürmesini sağlar.
 • Sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlar.
 • Yüksek lif içeriğine sahip olmasından dolayı kilo vermeyi destekler.
 • Ağızda oluşabilecek koku gibi durumların giderilmesini sağlar.
 • Kanser hücrelerinin büyümesine karşıda önleyici özelliğine sahiptir.
Portakal Yemek Kilo Aldırır Mı
Portakal Yemek Kilo Aldırır Mı

Portakal Yemek Kilo Aldırır Mı

Gün içerisindeki meyve tüketiminin ihtiyacı üzerinde olması durumunda kilo aldırma gibi durumlara neden olabilmektedir. Yetişkin bireylerde meyve tüketiminin gün içerisinde 2 ila 4 meyve ile sınırlı olması gerekmektedir. Gün içerisindeki 1 portakal tüketimiyle C vitaminin ihtiyacının büyük bir miktarının karşılanmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda portakal suyunu sıkarak suyunu tüketmek yerine taze meyve olarak tüketimi sağlamak daha faydalı olacaktır. Çünkü lif açısından daha zengin olacaktır hem de porsiyon kontrolünü de sağlamış olacaksınızdır.

Diyette Portakal Yenir Mi
Diyette Portakal Yenir Mi

Diyette Portakal Yenir Mi

Portakal, C vitamini yönünden oldukça zengin bir meyve olmasının yanı sıra B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum açısından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. İçeriğinde yer alan lifler, organik asitler, vitaminler ve minerallerden dolayı bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından da oldukça etkilidir. Kış aylarında yaşanan kilo artışıyla birlikte yaz aylarına daha fit bir vücutla birlikte giriş yapabilmek adına diyet yapmaya başlıyoruz. Merak konusu olan portakal diyette yenir mi? Sorusuna da kısa bir açıklama getirmemiz durumunda; Portakal düşük kalori değerine sahip olmasıyla birlikte sindirim sistemini düzenleme özelliğine de sahip olduğunu belirtebiliriz. Özellikle de kış mevsiminin vücut direncinin artması açısından uzman kişiler tarafında porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi durumunda tüketilmesi önerilmektedir. Diyet dönemindeyken aşırı miktarda portakal tüketmemeniz durumunda ara öğünlerinizde portakal tüketebilirsiniz. Bu durum sonucunda da kilo vermenize olumlu yönde katkı sağlar hem de tatlı isteğinizi de bastırmanızı destekler.

Portakalın Cilde Olan Faydaları Nelerdir

Portakalın içeriğinde bulunan C vitamini ve yüksek miktardaki su, cilt sağlığı açısından da oldukça fayda sağlamaktadır. Cilt bakımı uygulayan kişiler genel olarak portakal kabuğu veya portakalı dilimleyerek cilde uygulamaktadır. Pek çok kozmetik firması portakal özünü krem, şampuan, makyaj temizleme suyu gibi pek çok yerde kullanımını sağlamaktadır. Portakal, cildin nemlenmesi ve sağlıklı kalması açısından oldukça fayda sağlar. Portakal tüketimi sayesinde cildin beslenmesini ve cilt gözeneklerinin yenilenmesiyle birlikte daha canlı bir görünüş elde etmeyi destekler. Aynı zamanda cildin yaşlanma süresini uzatmaktadır.

Portakal Kaç Kalori

Portakal kaç kalori? Sorusunu kısa bir şekilde açıklamak gerekirse; 1 adet 220 gram ağırlığındaki portakal yaklaşık olarak 102 kalori değerine sahiptir.

Günde Kaç Tane Portakal Yenmelidir

Günde kaç tane portakal yenmelidir? 1 adet küçük boy olan portakal gün içerisinde tüketilmesi gereken 1 meyveyle eşdeğerdir. Portakalın şeker miktarı ise 100 gram içerisinde 9 gram oranındadır.

Portakal Bağırsakları Çalıştırır Mı

Portakal, yüksek miktarda lif yapısına sahiptir. Sıkılan portakal, posası ile birlikte beraber tüketilmesi durumunda bağırsakların çalışmasını da desteklemektedir. Portakal suyu, böbreklerde taş oluşumunu engelleme özelliğine sahiptir.

Portakal Hangi Vitamini İçerir

Portakal tüketimi bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Kış aylarında tüketimi sağlanan portakal, soğuk havalarda da özellikle grip tedavisinde kullanılmaktadır. İçeriğinde sadece C vitamini olmamasıyla birlikte B vitamini, magnezyum, kalsiyum, lifler ve doğal şeker açısından da zengin bir içerik yapısına sahiptir.

Portakal Suyu Sağlığa Faydalı Mı

 • Böbrek taşının oluşmasını engeller.
 • Kabızlık gibi bağırsak problemlerinin önüne geçer.
 • Diyabet etkisini minimum seviyeye düşürür.
 • Kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.
 • Lif açısından oldukça zengin olmasından dolayı kilo vermeye yardımcı olur.
 • Saçların ve cildin daha parlak olmasını sağlar.