Pizza Kilo Aldırır Mı

pizza kilo aldırır mı
pizza kilo aldırır mı

Pizza kilo aldırır mı sorusu, pizza severlerin en sık sormuş olduğu sorulardan biridir. Hemen herkes tarafından oldukça severek tüketimi sağlanan pizza pek çok malzemeden oluşmakta ve hamur işi bir besindir. Oldukça büyük olan ve üzerinde kırmızı etten sebzeye kadar pek çok çeşit besin grubu yer alan pizza, kilosu olanlar için tehlikeli kabul edilmektedir.

Fast food ürünlerinin insan sağlığı açısından ne kadar olumsuz bir etki yarattığı herkes tarafından bilinmektedir. Hızlı ve kalori açısından oldukça yüksek şekilde tüketimi sağlanan fast food ürünleri arasında pizza da yerini almaktadır. Yalnızca kilosu olanlar içn değil sağlık riskini atmak istemeyenler için de pizza tüketiminde dikkat edilmesi gerekir. Peki, pizza kilo aldırır mı? Ayrıca bir dilim pizza kaç kalori konu başlıklı yazımıza da göz atarak pizzanın kalori değerleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pizza kilo aldırır mı sorusunun cevabını merak edenler ayrıca bir dilim pizza kaç dilim ekmek sorusunu da oldukça merak ederler. Bir dilim pizza tüketen kişi, 5 dilim ekmek tüketmiş olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla kendinizi ekmekten ne kadar uzak tutuyorsanız, pizzaya karşı da o kadar temkinli olmanızı öneririz.

Pizzanın kilo aldırması kaçınılmaz bir durumdur. Bunun nedeni ise beyaz un ile hazırlanmış olmasından kaynaklıdır. Gün içerisinde 1 adet küçük boy pizza tüketmeniz durumunda birkaç günün kalorisini bir arada almanız demek olmaktadır. Dolayısıyla bir de hareketsiz biriyseniz tüm kalorinin yağ olarak kalmasına sebep olabilirsiniz.

Pizza Neden Kilo Aldırır

Pizza ve kiloyla ilgili araştırma yapan kişiler, pizzanın yapımının ve tüketiminin ne kadar etkili olduğunu görebilmektedir. Pizzanın kilo aldırması, tüketmiş olduğunu saatle de oldukça ilgisi vardır. Gece pizza tüketmek isteyen kişi, temiş olduğu pizzayı hazmedemeden almış olduğu kaloriyi yakmadan uyuması durumunda pizza olduğu kilo olarak geri dönüş sağlayacaktır. Bir de bu durumu sık sık yapmakta olan biri, gece pizza tüketme alışkanlığından dolayı birkaç gün içerisinde tahmin edemeyeceği kadar kilo artışı yaşayabilmektedir.

Pizzanın kilo aldırmasındaki bir başka neden ise içerisindeki malzemelerdir. Beyaz un, margarin, salam, sucuk, jambon gibi yağlı besinlerin kalorisinde hızlı bir artış göstermektedir. Bunun yerine yalnızca sebze şeklinde hazırlık yapılıp tüketimi sağlandığında daha az kilo almaya sebep olacaktır. Sebzeli pizzanın sık sık tüketilmemesi durumunda kilo artışı söz konusu olmayacaktır.

pizza nasıl yenmeli
pizza nasıl yenmeli

Pizza Nasıl Yenmeli

Pizzayı kilo almadan tüketimini sağlayabilmek açısından haftanın yalnızca bir günü tüketmenizi öneririz. 1 gün büyük bir dilim tüketmeniz durumunda akşam yemeğinde yeterli olacaktır. Bunun dışında büyük bir tam pizza ya da orta boy pizza problem yaşamanıza, kilo artışına sebep olacaktır.

Pizzayı özellikle de kırmızı et olmadan ya da ton balıksız tüketimini tercih edebilirsiniz. Kalori açısından daha az değere sahip olacaktır. Sebzeli ya da sade kaşarlı tarzında tüketimi sağlanan pizzalar daha az kilo alımına neden olabilmektedir.

Pizza Diyette Yenir Mi

Diyette pizza yenir mi? Sorusu diyet yapan kişilerin ancak pizzadan vazgeçemeyen pek çok kişinin merak etmiş olduğu sorulardan biridir. Diyetinizde, gün içerisinde kalorinizi aşmayacak şekilde pizza tüketimi sağlayabilirsiniz. Fakat yağsız ürünler ile hazırlamak oldukça önemlidir. Bununla birlikte 15 günde bir kez akşam yemeklerinde birer dilim tüketmeniz durumunda bir problem olmayacaktır.

Kurallara uyuyarak aşırı miktara kaçmadan tüketmeniz durumunda pizza problemi yaşatmayacaktır. Haftanın 2-3 günü tam pizza tüketmeniz durumunda hem diyetinizi sabote etmiş olursunuz hem de kilo artışına neden olmuş olursunuz.