Pilates Diyet Programı Nasıl Olmalıdır?

pilates yapanlar nasıl beslenmelidir
pilates yapanlar nasıl beslenmelidir

Pilates Yapanlar Nasıl Beslenmelidir?

Pilates, iskelet ve kas sistemini güçlendirmeye yönelik, karın ve sırt kaslarını eşit şekilde güçlendirmeyi amaçlayan, kas ve iskelet sorunlarını önleyen bir egzersiz yöntemi olarak tanımlanabilir. Pilates aynı zamanda vücut duruş şeklini olması gereken şekle dönüştüren bir egzersiz çeşididir. Bütün bunlar yanında beden-zihin bütünlüğü sağlaması açısından da faydalıdır. Kaslara gereken esnekliği ve gücü kazandırması açısından oldukça faydalı bir egzersizdir. Eski çağlarda fizik tedavi metodu olarak kullanılan pilates günümüzde tercih edilen bir egzersiz çeşididir.

Pilates Yaparken Nasıl Beslenmeli

Her spor ve egzersiz için dengeli ve yeterli beslenmek ne kadar önemliyse pilates için de o kadar önemlidir. Genel itibariyle futbol, basketbol gibi çok fazla kalori harcatan bir spor değildir. Bu nedenle çok fazla kalori almak kilo alımına sebep olabilir. Bunlar göz önünde tutularak ve kişinin yapısı da hesaba katılarak bir diyet programı uygulamak yani kişiye özel diyet olumlu sonuçlar almayı sağlar. İlk başta belirtmek gerekir ki tok karnına veya aç karnına pilates yapmanın sakıncaları vardır. Tok karnına yapmak hareketleri yaparken zorlanmaya ve kramplara neden olur. Aç karnına pilates yapmak ise kan şekerinin düşmesine ve egzersiz için yeterli enerjiyi bulamamaya neden olur. Egzersize başlamadan 1-1,5 saat önce yemiş olmak yeterlidir.

Pilates yaparken uygulanacak diyet programında her grup besin gerektiği kadar yer almalıdır. Karbonhidrat ve protein açısından zengin olan besinler tüketilmelidir. Karbonhidrat grubunda yer alan un, şeker ve pirinç kan şekerini hızlı yükselteceği için tercih edilmemelidir. İkame olarak yulaf, çavdar ve tam buğday ekmeği veya bulgur pilavı tüketilmelidir. Protein grubu olarak da et, tavuk, balık yağsız ve ızgara olarak veya peynir, yumurta, yoğurt tercih edilmelidir.

sağlıklı ve dengeli beslenme
sağlıklı ve dengeli beslenme

Ayrıca su tüketimi ihmal edilmemelidir. Ancak su tüketirken tek seferde çok miktarda su tüketilmemelidir. Yudum yudum susadıkça içilmesi daha uygun olacaktır. Bilimsel araştırmalar sonucunda kas güçlendirmeyi amaçlayan egzersizlerden sonra yağsız süt tüketmenin kas kütlesini arttırmaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle pilates yaptıktan sonra yağsız süt içmek egzersizin amacına ulaşmasına yardım edecektir.

Dengeli ve Yeterli Beslenmenin Önemi

Tüm spor ve egzersizler için önemli olan nokta dengeli ve yeterli beslenmektir. Bu nedenle özenle hazırlanmış kişiye özel diyet program ve listeleri amaca ulaşmak açısından büyük önem arz etmektedir.