Papatya Çayı Faydaları Nelerdir

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir
Papatya Çayı Faydaları Nelerdir

Papatya çayı, sağlık açısından oldukça geniş kullanıma sahiptir. Papatya çayının şifalı bitki olmasıyla birlikte insanlığın bildiği gibi en eski ve yaygın bir şekilde kullanılan şifalı bitkilerden biridir. Kokusuda oldukça güzel olmasıyla birlikte yabani bir bitkidir, farklı şekillerde de kullanılmaktadır. Sinüzite karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda antidepresan açısından da etkilidir. Özellikle de regli döneminde de kullanılan papatya çayı, oldukça yatıştırıcıdır. Aynı zamanda saç renginin açılmasını sağlayan özelliğiyle birlikte saç derisinde oluşan kaşıntılara da iyi gelmektedir. Papatya da yer alan alfa bisabolol maddesinden kaynaklı ülsere de iyi gelmektedir. Azulene ise mide yanması gibi problemlerin oluşmasına karşı etkili bir özelliği bulunmaktadır. Peki, papatya çayının faydaları nelerdir? 

Papatya Nedir

Papatya, beyaz taç yaprakları olan güzel kokulu, şifalı bir bitkidir. Latince adı ise Anthemis Nobilis olan papatyanın anavatanı ise Türkiye’dir. Papatyada yer alan faydalı maddelerin arasında; tanen, flavon glikozitleri, bisabolo, azülen, terpenler ve salisik asitler olarak yer almaktadır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar sağlık açısından oldukça faydalıdır ve özellikle de bitkinin yağında yer almaktadır. Önemli bir yan etkisi bulunmayan papatya, çayı ve yağı binlerce yıl kullanımını devam ettirmektedir.

papatyanın faydaları nelerdir
papatyanın faydaları nelerdir

Papatyanın Faydaları Nelerdir

Papatya içeriğinde yer alan antienflamatuar özelliği sayesinde cildin hafif bir şekilde sıkılaşmaya yönelik etkisi bulunmaktadır. Özellikle de soğuk algınlığı, bronşit ve üst solunum yolları rahatsızlığı tedavisine karşı oldukça faydası bulunmaktadır. Bitkisel bir ilaç olarak kullanımı sağlanan çay formunda tüketimi sağlanmaktadır. Kurutulan ot olarak, sindirim sisteminin uyarıcı etkisi olmasından dolayı iştahın azalması açısından da kullanımı sağlanır. Bununla birlikte gastriit, ishal, karaciğer ve safra kesesi şikayetleri gibi sindirim sistemi problemlerinin tedavisi açısından önerilmektedir.

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir

  • Regli Ağrılarının Azalmasını Sağlar: Pek çok yapılan araştırmaya göre papatya çayı adet kramplarının azalttığı tespit edilmiştir. Örnek vermek gerekirse; 2010 yılında yapılan bir araştırma sonucunda kadınlar bir ay boyunca papatya çayı tüketir ve araştırmacılar adet kramplarında belirgin bir şekilde azalma olduğunu da tespit etmiştir. Aynı zamanda çalışmalardaki kadınlar, ağrıya eşlik etmesiyle birlikte endişe ve sıkıntılarda da azalmalar görülmektedir.
  • Diyabet Hastalarına Faydalı: Yapılan bazı çalışmalar sonucunda papatya çayının diyabet rahatsızlığı olan kişilerin kan şekerini düşürebildiğini tespit etmiştir. Fakat bu papatyanın diyabet ilaçları dışında geçebileceği anlamına da gelmemektedir. Papatya çayı mevcut olan tedaviye destek amaçlı kullanılabilir. Papatya çayının bu etkisi, uzun süreli diyabet komplikasyon riskinin düşmesini sağlar ve sonuçları iyileşmesini destekler.
  • Kemik Erimesinin Yavaşlamasını Sağlar: Tıp dilinde osteoporoz olarak adlandırılan kemik erimesi, kemik yoğunluğu kaybıdır. Bu kayıp kemiklerde kırılma ve şekil bozukluğu gibi durumların riskini yaratmaktadır. Osteoporoz özellikle de kadınların menopoz döneminden sonraki döneminde daha sık karşılaşılan durumlardan biridir. 2004 yılında yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda papatya çayının anti-östkrojenik etkilerinin olduğu, ayrıca kemik yoğunluğunun artmasın da yardımcı olduğu tespit edilmiştir.
  • Kansere Karşı Koruyucudur: Bazı çalışmalar doğrultusunda ise papatya çayının kanser hücrelerinin hedef almasını ya da bu hücrelerin gelişmesinde engelleyici olduğunu öne sürmektedir. Aynı zamanda bilim adamları papatya çayının kanser üzerindeki etkisinin daha fazla çalışmasına ihtiyaç olduğunu da belirtmektedir. 2012 yılında yapılan bir bilimsel çalışmada kadife çiceği çayı ve papatya çayının kansere karşı etkisi karşılaştırılmıştır. Her iki seçenekte kanser tümörlerinin hedeflenmiş fakat kadife çiceği çayının daha etkili olduğu tespit edilmiş.
  • Uykuya ve Rahatlamaya Yardımcı: Papatya çayı insanların daha rahat bir şekilde uyuyabilmesi açısından oldukça etkili bir çaydır. 12 kardiyovaksüler hasta üzerinde yapılan klinik bir çalışmaya yönelik hastaların bir kısmında papatya çayı içmesinden kısa bir süre sonrasında rahatladığı ve uykuya daldığı gözlenmiştir. Pek çok araştırmacı, papatya çayının bir benzodiazepin gibi işlev görmesine inanmaktadırlar. Benzodiazepinler, kaygının azalmasıyla birlikte uykunun tetiklenmesi açısından etkili bir ilaçtır.
  • Sindirim Sistemi Açısından Faydalı: Papatya çayı tıpta, bulantı, gaz, kabızlık gibi pek çok sindirim sistemi rahatsızlığına yönelik tedavi etkisine sahiptir. Aynı zamanda yapılan bazı çalışmalar sonucunda sindirimin kolaylaşmasıyla birlikte anti-inflamuar özelliğinden dolayı ishale karşı da koruyucu olduğu tespit edilmiştir. Yapılan bilimsel deneylerde ise deneklerde kullanılan papatya çayının mide asiditesinin azalmasını sağlayarak ülsere neden olan bakterilerin çoğalmasını engellemektedir. Ayrıca ülsere karşı koruyucu olduğu da tespit edilmiştir.

Papatya Çayının Yan Etkileri Nelerdir

Papatya çayının tüketiminde çoğu kişi için hiçbir risk teşkil etmemektedir. Fakat papatya ailesinden olan yakup otu ve krizantem gibi bitiklere karşı alerjik durumu olan kişilerin, papatyaya karşı da alerjik reaksiyonları bulunabilir. Aynı zamanda papatya içeriğinin yer alan kozmetik ürünlerinde de göz ile birlikte doğrudan temas edilmesiyle birlikte tahrişe sebep olabilmektedir. Bu durumla birlikte konjonktivite neden olabilmektedir.

Küçük çocuklarda, hamile ya da emziren kadınlarda ve karaciğer veya böbrek rahatsızlığı bulunan kişilerin papatya çayının tüketimine yönelik güvenirlilik araştırılmamıştır. Bu sebeple de bu özellikleri taşımanız durumunda papatya çayının tüketimi öncesinde bir hekime başvurmanızı öneriyoruz. Şu ana kadar papatya çayının tüketimi sonucunda yaşamı tehdit eden herhangi bir yan etki ya da toksisite oluşturmasına yönelik bir rapor bulunamamaktadır.