Omicron Belirtileri Nelerdir

Omicron Belirtileri Nelerdir
Omicron Belirtileri Nelerdir

Corona virüsün baskın bir varyantı haline gelmekte olan Omicron belirtileri de oldukça değişiklik göstermektedir. Omicron varyantı, uzmanlar tarafından da çok daha az bilinmekte olan belirtilerini gündeme getirmektedir. Uzmanlar Omicron varyantı tespit edilmesiyle birlikte 6 deri rahatsızlığının giderek yaygınlaşmaya başladığını belirtmesiyle birlikte ayağı çatlak ya da şişmiş dudak, kuru cilt yapısı, isilik, kurdeşen ve perniyo olarak da bilinmekte olan chilblain semptomlarına karşı uyarıda bulunmaktadır. Omicron belirtileri arasında ilk olarak boğazda ağrı, burun tıkanıklığı, kuru öksürük, vücutta ağrı yer alması olarak yer almaktadır. Son dönemlerde de açıklamalarda bulunan bilim insanları Omicron varyantı belirtilerinin arasında da ishal görülebildiğini de belirtmiştir.

Omicron varyantı, şu anda dünya genelinde corona virüsünün baskın bir varyanı olarak dikkatleri çekmektedir. Tehlikesini arttırmasıyla birlikte devamlılığını sağlayan Omicron belirtileri insanların merak ettiği konulardan biri oldu. Omicron belirtileri arasında ağırlıklı olarak baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı belirtileri olarak ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Peki, Omicron belirtileri nelerdir?

İçerik Başlıkları

Omicron Varyantı Nedir

2021 yılının Kasın ayında ortaya çıkan yeni Covid-19 varyantı olarak meydana gelen Omicron varyantı, Güney Afrika bölgesinde yer alan Botsvana’da ortaya çıkmıştır. 11 Kasım tarifinde meydana gelen bu varyantın, 24 kasım tarihinde ise Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da bildirilmiştir. Kendisinden önce de gelmekte olan varyantlara göre daha hızlı bir şekilde bulaşıcı özelliğine sahip olmasıyla birlikte Omicron varyantı, Botsvana’dan başlamasıyla birlikte tüm dünyaya kısa bir şekilde yayılmaya başlamıştır. Ülkemizde ise ilk olarak 12 Aralık 2021 tarihinde ortaya çıkmış ve bununla birlikte 25 Aralık 2021 tarihinde de yapılan açıklamalara göre ülkemizde bulunan vakaların yaklaşık olarak %10 ila %12’lik bir kısmının Omicron varyantının oluşturduğu da tespit edilmiştir.

Omicron Varyantının Belirtileri Nelerdir

Omicron varyantı belirtileri, yapılan bilimsel araştırmalara göre Delta varyantını hafif geçirmekte olan kişilerde meydana gelen belirtilerle benzerlik gösterebilmektedir. Söz konusu varyantının en sık meydana gelen belirtileri arasında boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, kuru öksürük ve vücutta eklem ve kas ağrısı olarak yer almaktadır. En son toplanmakta olan verilerin göz önünde bulundurulmasıyla birlikte Omicron varyantının ekstra olarak ishale de neden olması da belirtilmiştir. Bu varyantının belirtileriyle birlikte eskiden sık sık ortaya çıkan tak kaybı ve koku kaybı gibi belirtilerin daha nadir bir şekilde görülmesi söz konusudur.

Omicron’un öncesinde gelmekte olan varyantlardan bir diğer farklılığı ise burundan önce boğaz bölgesinde ağrıların görülmesidir. Genel olarak hastalığın ilk belirtileri arasında boğaz ağrısı ilk sırada gelmektedir. Omicron varyantıyla birlikte enfekte olan kişilerin hastanede yapmış oldukları ilk başvurularda da boğazlarda oluşan ağrı hissiyatı olmasıyla birlikte bir şey yutarken boğazlarda acı hissiyatının oluşturulması tespit edilmiştir.

Bununla birlikte boğaz bölgesinde meydana gelen gıcıklanma hissiyatı yerine daha fazla kuruluk hissiyatı görülmesi söz konusudur. Aynı zamanda devamlılık sağlayan burun tıkanıklığıda meydana gelmektedir. Burun tıkanıklığını pek çok kişide burun akıntısı da devam edilmektedir. Elde edilmekte olan verilere göre Omicron varyantıyla birlikte enfekte olan hastaların yaklaşık olarak %83’lük bir kısmında öksürük, %78’inde burun akıntısı (veya burun tıkanıklığı) ve %74’ünde ise halsizlik belirtileri ortaya çıkmıştır.

Bunu %72 ile boğaz ağrısı, %68 ile baş ağrısı ve %54 ile yüksek ateş de takip etmektedir. Koku kaybı görülmesi ise vakaların yaklaşık olarak %12’sini oluşturmasıyla birlikte tat kaybı da önceki varyantlara göre ciddi oranda azalmasıyla birlikte %23′ e kadar düşüş göstermiştir. İlerlemekte olan vakalarda ise kişide meydana gelen öksürüğün şiddetlenmesiyle artış gösterir ve kişide nefes darlığı başlayabilmektedir.

Hangi Belirtiler Endişe Edici

  • Birden ve devamlı öksürük
  • Yüksek ateş
  • Koku ve tat kaybı
Omicron Varyantı Belirtileri Ne Kadar Süreden Sonra Ortaya Çıkar
Omicron Varyantı Belirtileri Ne Kadar Süreden Sonra Ortaya Çıkar

Omicron Varyantı Belirtileri Ne Kadar Süreden Sonra Ortaya Çıkar

Elde edilen veriler doğrultusunda, Omicron varyantının kuluçka zamanı genellikle delta varyantından daha kısa bir süre olduğu da tespit edilmektedir. Delta varyantıyla birlikte enfekte olan kişilerin yaklaşık olarak 2 ila 14 gün aralığında semptom göstermesiyle birlikte bu semptomların genel olarak 4 ila 6 gün aralığında meydana geldiği tespit edilmesiyle birlikte Omicron varyantıyla enfekte olan kişilerin de bu ortalama süre içerisinde daha kısa bir zamanda belirti gösterdiği tespit edilmiştir.

Omicron Daha Önce Covid-19 Geçiren Kişileri Nasıl Etkiler
Omicron Daha Önce Covid-19 Geçiren Kişileri Nasıl Etkiler

Omicron Daha Önce Covid-19 Geçiren Kişileri Nasıl Etkiler

Elde edilen bilgiler doğrultusunda henüz tam olarak kesinleşmemiş olsa da, daha öncesinde Covid-19 virüsüyle birlikte enfekte olan kişilerin Omicron varyantıyla birlikte tekrarlanan ihtimalinin artış gösterdiği tespit edilmiştir. Ancak bu durumla alakalı olarak daha fazla araştırma ihtiyacı duyulmaktadır.